Rota Virüsü

Tüm dünyada yaygın olarak çoğunlukla 2 yaş altındaki çocuklarda görülen akut ishalin en önde gelen nedenlerindendir.

Tüm dünyada yaygın olarak çoğunlukla 2 yaş altındaki çocuklarda görülen akut ishalin en önde gelen nedenlerindendir.

Ilıman iklimlerde ve kış aylarında daha çok görülen virüsün kuluçka süresi ortalama 1 – 3 gündür. İshalin ortaya çıkmasından önceki günlerde ve bulguların ortaya çıkışından 10 -12 gün sonraya dek dışkıda atılabilir.

Rota Virüsü Nasıl Bulaşır?

Bulaşma ağız ve dışkı yoluyla olur. Hastane, okul, kreş gibi toplu yaşanan alanlarda salgınlara neden olabilmektedir. Oyuncaklarda, eşyaların yüzeylerinde bulunabilir. Aynı zamanda solunum yolu ile de bulaşabilmektedir.

Rota Virüsü Belirtileri

Rota virüsler ince bağırsak iç çeperinde yerleşerek bağırsağın emilim ve sindirim özelliğini bozarlar. Genellikle 2 günün altındaki kuluçka dönemi sonrasında ateş ve kusma ile hastalık başlar. Sık sulu ishalle devam eder. Kusma ve ateş genellikle 2. gün azalır ancak ishal 5 – 7 gün devam eder. Çocukta değişen derecelerde su kaybı (dehidratasyon) bulguları ortaya çıkar. Dışkı tetkiki ile tanı koyulur.

Rota Virüsü Tedavisi

Tedavide amaç kaybedilen sıvı ve vücut tuzlarını yerine koymaktır. İshali durdurucu bir tedavi yapılmaz. Ağızdan alabilen çocuklarda bol su içirilip patates, pirinç, yoğurt, muz gibi ishale uygun diyet, anne sütü, uygun ishal formülleri önerilir. Su ve tuz kaybını yerine koyan ağızdan alınan uygun ishal solüsyonları doktor tarafından önerilebilir. Su kaybı bulguları şiddetli olan çocuklarda serum tedavisine başvurulur.

Rota virüs enfeksiyonu geçiren bir kişi tekrar virüs ile enfekte olduğunda yine hastalanabilir ancak tekrarlayan enfeksiyon daha hafif seyreder. Anne sütü ile beslenen bebekler, yenidoğanlar ve 3 ayın altındaki bebekler anneden geçen antikorların koruyuculuğu nedeniyle daha az hastalanırlar. Enfeksiyonu alan yenidoğanlar bazen bulgular ortaya çıkmadan hastalığı atlatabilirler.

Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?

2 ayın üzerindeki bebeklere, ilk dozu 3. aydan önce başlanmak koşulu ile ağız yolu ile 2 ya da 3 doz olarak uygulanabilmektedir.

Rota virüsünden korunmak için el yıkama ve bilinen enfekte kişi ile temastan kaçınma en önemli önerilerdir.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Rota Virüsü biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz