Romatoloji

Romatoloji Bölümü; bağısıklık sistemindeki bazı değişimler neticesinde eklem ya da diğer organlarda iltihap oluşumu sonuçlanan “romatolojik (romatizmal) hastalıklar” olarak isimlendirilen çok sayıda hastalığın tanısını koyan ve tedavisini düzenleyen bilim dalıdır.

Kaslar, kemikler, eklemler ve bu yapıları birleştiren bağlarda öncelikle ağrı ve hareket kısıtlılığına, bazen de şişlik ve şekil bozukluluğuna neden olan hastalıklara genel olarak “romatizma” denilmektedir.

Romatizmal hastalıklar genel olarak iltihabi olanlar ve olmayanlar olarak sınıflandırılabilir. İltihabi olmayan romatizmal hastalıklar; içerisinde en sık karşılaştığımız hastalıklar halk arasında kireçlenme olarak bilinen dejeneratif eklem hastalıkları (osteoartrit) ve boyun, sırt, kol, bacak yumuşak dokularında ağrı ile seyreden yumuşak doku romatizmaları (miyalji, fibromiyalji, tendinit) yer almaktadır.

İltihabi romatizmal hastalıklar; ise genellikle bağışıklık sistemindeki çeşitli bozukluklar sonucunda oluşmakta (genetik yatkınlıklar, çevresel faktörler, infeksiyonlar, v.b.), eklemlerde ve bazen göz, kalp, akciğer, böbrek gibi organlarımızda da mikrobik olmayan bir iltihaplanmayla ortaya çıkabilmektedir.

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Romatoloji Bölümü'nde yukarıda bahsedilen tüm romatolojik hastalıkların tanı ve takibi romatoloji uzmanları tarafından titizlikler uygulanmaktadır.

romatoloji
Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.