Romatoid artrit

Romatoid artrit nedir?

Romatizmal hastalıklar içerisinde en sık görülenidir.

Belirgin olarak el bileği ve el küçük eklemlerinde olan, ancak diğer eklemlerde de görülebilenağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığı söz konusudur.
Tedavisi geciken ya da uygun yapılmayan hastalarda eklemlerde deformiteler ve sakatlıklar gelişebilir.
Romatoid artrit; özellikle el ve ayakların küçük eklemlerini tutan iltihaplı bir eklem romatizmasıdır.
Hastalık seyrinde tutulan eklemelerde şekil ve fonksiyon bozuklukları ortaya çıkabilir. Eklem tutulumuna ek olarak iç organ tutulumu da görülebilir.
Romatoid artirit; 20-40 yaş arası kadınlarda daha sık görülmekle birlikte herhangi bir yaşta ve erkeklerde de görülebilmektedir.
Hastalıkta erken dönemde genellikle el ve ayak eklemlerinde ağrı, eklemde şişlik, hareket etmede zorluk şikayetleri görülür. Romatoid artiritte görülen ağrı özellikle dinlenme sonrası ortaya çıkar, eklem hareket ettikçe azalır. Sabahları 1 saatten uzun süren sabah tutukluğu görülebilir. Geç dönemde eklemde hareket kısıtlığı ve şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Hastalıkta ortaya çıkan şekil bozukluğu geri dönüşümsüzdür.
Romatoid artrit gelişiminde genetik faktörlerin önemi büyük olmasına rağmen kesin nedeni belirlenmemiştir.

Romatoid artiritin belirtileri nelerdir?

  • Özellikle sabahları olmak üzere eklemde ağrı ve sertlik
  • Eklemlerde şişme, kızarma ve ısı artışı
  • Eklemde şekil bozukluğu
  • Hafif ateş, bitkinlik
  • İştahsızlık
  • Kansızlık
  • Cilt altında küçük yumrular en sık gözlenen belirtileri arasında yer almaktadır.

Romatoid artrit tanısı nasıl konur?

Hastalıkta geri dönüşümü olmayan eklem hasarı ve iç organ tutulumu oluşabileceği için erken tanı ve tedavi çok önemlidir.
Eklem şişliği şikayeti olan hastaların iltihaplı eklem romatizması şüphesiyle mutlaka bir hekime başvurması gerekir.
Hastalığın tanısının konulması ve tedavinin düzenlenmesinde uluslar arası kabul görmüş kriterler mevcuttur.
Tanının konulurken hastanın klinik bulguları, kan tetkikleri ve radyolojik bulguları göz önünde bulundurulur. Tanı kriterlerini karşılayan hastalara mümkün olan en erken zamanda tedavi başlanmalıdır.

Romatoid artrit tedavisi

Tedavi hastalığın şiddetine göre düzenlenir.
Tedavide amaç hastanın şikayetlerinin azaltılması, eklem hasarının önlenmesidir. Hastanın tedavisi başlandıktan sonra düzenli olarak klinik ve laboratuar bulgularıyla takip edilmelidir.
Hastalığın durumuna göre ilaç tedavisinde düzenlemeler yapılmalı, tedavi mutlaka hekim tarafından başlanmalı ve kesilmelidir. İlaç tedavisine ek olarak hastalığın evresi, hastanın genel durumu, eklem tutulumunun yaygınlığına göre fizik tedavi ajanları tedaviye eklenebilir.
Hastalık ve hastanın durumuna uygun bireysel egzersiz tedavisi düzenlenmelidir. Ayrıca deformite oluşan eklemlere uygun cihazların verilmesi tedavinin önemli bir parçasıdır. Ciddi eklem deformitesi olan hastalarda cerrahi tedavi gündeme gelebilir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz