Ortopedik Hastalıklarda PRP Tedavisi

PRP; "Platelet Rich Plasma" nın kısaltmasıdır ve Türkçesi; "plateletten (trombositten) zenginleştirilmiş plazma"dır.

PRP; "Platelet Rich Plasma" nın kısaltmasıdır ve Türkçesi; "plateletten (trombositten) zenginleştirilmiş plazma"dır.

Özellikle;

  • Kıkırdak hasarlar
  • Tendon yaralanmaları
  • Aşırı kullanımlarından doğan ağrılar
  • Akut adale yumuşak doku problemlerinde kullanılmaktadır.


Kanımızda bulunan platelet/trombosit hücrelerinde "büyüme faktörü" denilen ve doku/hücre iyileşmesinde görevli olan proteinler bulunur.

PRP bir hücresel tedavi yöntemidir ancak kök hücre uygulaması değildir. Bu yöntemde kullanılan hücreler plateletler/trombositlerdir.

PRP yönteminde, hastanın kanı alınır ve işlemden geçirilerek "büyüme faktörünce zengin" platelet/trombosit hücreleri ayrıştırılır. Daha sonra bu hücreler enjeksiyon ile hastanın problemli olan bölgelerine (kıkırdak, tendon, yumuşak doku) uygulanır. Bu büyüme faktörleri ortama verildiğinde, vücudun kendi iyileşme mekanizmalarına destek olarak hasarlı dokuda tamire yardımcı olurlar.

Pratik ve hızlı uygulanabilen bir yöntemdir ve uygulama sonrası hastalar günlük işlerine büyük oranda sınırlama olmaksızın devam edebilir. PRP uygulaması bazen bir kez yeterli olurken gerekli görülürse kıkırdak problemlerinde 15 günde bir 3 defa yapılması önerilmektedir.

PRP hangi ortopedik hastalıklarda etkilidir?

1. Kronik tendinopatiler: Tenisçi dirseğinde PRP uygulamaları ile başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Uygulama kortizon uygulaması ile elde edilen sonuçlardan daha iyidir, ayrıca bu yöntem ile kortizon uygulamasının dezavantajlarından kaçınılmış olur.

Benzer şekilde aşil tendon hastalıklarında, kronik patellar tendon yaralanmalarında ve plantar fascitis hastalığında PRP uygulamaları ile % 80 civarında başarılı sonuçlar bildirilmiştir.

2. Diz bağ yaralanmaları: Sporcularda sık görülen iç yan bağ yaralanmaları sonrası PRP enjeksiyonları ile daha hızlı iyileşme ve daha kısa sürede spora dönüş olduğunu gösteren çalışmalar vardır.

3. Kas yaralanmalarıYine sporcularda görülen kas çekmeleri veya kas içi kanamalarda PRP enjeksiyonları ile daha hızlı spora dönüş bildirilmiştir.

4. Osteoartrit (Kireçlenme): Diz eklemindeki osteoartritin erken evrelerinde PRP enjeksiyonları ile hastaların ağrılarında azalma ve fonksiyonlarında düzelme olduğu bildirilmiştir. Ancak PRP tedavisi hastalığın doğal seyrini değiştirmez ve var olan aşınma ve yıpranmayı geri döndüremez. Karşılaştırmalı çalışmalarda PRP enjeksiyonlarının hyalüronik asit enjeksiyonlarına göre daha üstün olduğu gösterilmiştir.

5. Kıkırdak Onarımına Destek: Genç hastalardaki kıkırdak yaralanmalarının tedavisi halen önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde PRP'nin en çok üzerinde çalışılan alanı budur.

6. Cerrahi sırasında yardımcı olarak: Çeşitli çalışmalarda PRP'nin jöle şeklindeki formu, diz protezi, omuz kas kopmalarının tamiri ve ön çapraz bağ onarımlarında kullanılmıştır. Ameliyat sonrası kanamayı azaltmasına rağmen, sonuçlar üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gösterilememiştir.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Ortopedik Hastalıklarda PRP Tedavisi biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz