Onkolojide Beslenme

Kanser tedavisi öncesinde vücut sağlıklı besinlerle güçlendirilmelidir. Tedavi sırasında (hormon tedavisi dışında) pek çok kişi kilo kaybeder. Dolayısıyla, tedaviden önce vücut ağırlığı “normal” düzeyde, hatta normalin biraz üzerinde tutulmalıdır.

Kanser tedavisi öncesinde vücut sağlıklı besinlerle güçlendirilmelidir. Tedavi sırasında (hormon tedavisi dışında) pek çok kişi kilo kaybeder. Dolayısıyla, tedaviden önce vücut ağırlığı “normal” düzeyde, hatta normalin biraz üzerinde tutulmalıdır.

Her hangi bir kanser tedavisinde sabit beslenme kuralları yoktur. Tedavi yöntemlerinden biri uygulandığı sırada ya da uygulandıktan hemen sonra hekimlere veya diyetisyenlere beslenme ile ilgili öneriler sorulmalıdır. Her tedavide beslenme, bireyin fiziksel ve klinik özelliklerine göre özel olarak hazırlanmalıdır. Örneğin, 1. Kür kemoterapide  geçerli olan beslenme önerileri, kişinin alacağı diğer kemoterapilerde, kişinin fiziksel ve klinik bulgularına göre değişebilir. 

Bazı hastaların normal yemek yemeye devam edebildikleri unutulmamalıdır. Bazı hastalar ise iştahtan kesilir ve hiçbir şey yemek istemezler. Bazıları da açlık hisseder ve yemek isteyebilir fakat yiyemez. Yemek yeme ya da yememe isteği ile yiyeceklerin iyi ya da kötü görünmesi, farklı tedavi yöntemlerine göre değişebilir. Tedavi günler ya da haftalar sürebilir. Vücudun verdiği tepkiler uygulanan tedaviye göre değişkenlik gösterebilir. 

Kanser tedavisi sırasında beslenmeye yönelik genel öneriler:                                    

Beş temel besini grubunu her gün tüketmeye çalışınız. Birinci grup: Et, tavuk, balık, yumurta, nohut, mercimek, kuru fasulye gibi kuru baklagillerdir. Besin çeşitliliği önemli olduğundan bir gün balık tüketecekseniz, diğer gün kırmızı et , daha sonraki gün tavuk veya hindi eti tercih etmenizi öneririz. 

İkinci grup: Sebzeler . Mevsiminde sebzeler tercih etmelisiz. 

Üçüncü grup: Meyveler. Mevsiminde meyveler tercih etmelisiniz. Greyfurt tüketimi, besin-ilaç etkileşiminden dolayı kemoterapi süresince önerilmez. 

Dördüncü grup: Tahıllar, ekmekler, pilavlar, makarnalar

Beşinci grup: Yoğurt, ayran, peynir, süt ve süt ürünleri  

Yiyebildiğiniz zaman yeterli protein ve kalori içeren yiyecekler alınız. Günlük beslenmenizde sebzeyi ihmal etmeyiniz. Bunlar gücünüzü korumanıza, vücut dokularının bozulmasının önlenmesine ve tedavi nedeniyle zarar görebilecek dokularınızın yenilenmesine yardım edecektir.

Sabah kahvaltısına önem veriniz. Genellikle iştahsızlık ile karşılaşılmasına rağmen sabah kahvaltısında besin tüketimi daha iyidir. 

Eğer kendinizi iyi hissetmezseniz ve yalnızca bir iki şey yemek isterseniz diğer besinleri yiyebilecek hale gelene kadar bunlardan yiyiniz. Ek kalori ve protein almak için sıvı besinleri deneyiniz.

Kemoterapi aldığınız günler bol su içemeye özen gösteriniz. (Günde 2-2.5 lt)

Su, vücudunuzun gerektiği gibi işlev yapması için çok önemlidir. Yeterince sıvı içmek, vücudunuzun ihtiyacı olan sıvıyı almasını sağlar. Gündüzleri yanınızda bir su şişesi bulundurunuz. Bu, çok su içme alışkanlığı kazanmanıza yardım edebilir.

Çok iştahsız olduğunuz zamanlarda endişeye kapılmayınız. Kendinizi daha iyi hissetmek için ne yapabilirseniz onu yapınız. Yiyebilecek hale gelir gelmez yemeğe başlayınız, eğer yiyememe sorununuz bir iki günde düzelmezse bunu hekiminize söyleyiniz.

Kemoterapi tedavisi sırasında aksi söylenmediği takdirde aşırı tuzlu ve aşırı şekerli besinlerden uzak durunuz.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Onkolojide Beslenme biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz