Omuz Eklemlerinde Kireçlenme

Diz ve kalçadan sonra kireçlenme yani artroz görülebilen üçüncü büyük eklem omuz eklemidir. Omuz bölgesinde iki eklem bulunmakla birlikte, asıl omuz eklemi kol kemiği ile kürek kemiği arasındaki glenohumeral eklemdir. Bu eklem, bilye ve yuvası biçimindedir. 

Aynı zamanda vücudunuzun da en esnek eklemidir. Kol kemiğinin (humerus) bilye gibi olan yuvarlak başı, küçük bir yuvanın (glenoid) içine girer. Kaslar ve diğer yumuşak dokular da kemik başını yuvanın içinde tutar ve kolunuzu aşağı yukarı, yana, vücudunuzun karşı tarafına ya da sırtınıza uzatmanızı sağlar. Normalde kemik başı bilye gibi yuvasında rahatça kayarak hareket eder. Bunun nedeni, eklemi oluşturan kol kemiklerin yumuşak kıkırdakla korunuyor olması ve eklemin sinovyum denilen bir dokuyla kaplanmış olmasından kaynaklanır.

Ostreoartrit, eklemin aşınmasıyla meydana gelir. Kıkırdak çatlar, yüzeyi pürüzlü bir hal alır ve kemik yuvası da yıpranır. Eklemin kayganlığı bozulur, hareketleri kısıtlanır. Sonunda kemik açığa çıkar ve üzerinde çıkıntı (osteofit) denilen büyümeler meydana gelir. Koruyucu kıkırdak tabakasının bozulması, ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açar. Hastalar omuz hareketleri sırasında bir sürtünme hissi tarif eder.

Omuz ekleminde kıkırdak hasarı romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklara bağlı gelişebileceği gibi travma ya da kemikteki beslenme bozukluklarına (Avasküler nekroz) bağlı da gelişebilir.

Tedavi

Diğer eklem kireçlenmelerinde olduğu gibi omuz eklemindeki artroz hastalıklarında da ilk olarak uygulanan tedaviler; ağrı kesici ilaçlar, eklem içi enjeksiyonlar ve fizik tedavi metodlarıdır. Bu tedavi seçenekleri hastalığın evresine göre başarı şansı yakalar. Eklem artrozları büyük oranda ilerleyici hastalıklardır. Kırıkdak hasarının ilerlediği evrelerde tedavi eklem protezi uygulanmasıdır.

Eğer kol kemiğinin başı (humerus başı) veya yumuşak doku hasar görmüş ancak kürek kemiği kısmında bulunan glenoid sağlamsa, bazen sadece kemik başını değiştirmek yeterli olabilir. Humerus başı çıkarılır ve kol kemiği, takılacak sapı tutabilmesi için hazırlanır. Sap, kemiğe çimentoyla tutturulabilir. Bundan sonra metal baş, yeni sapa yerleştirilir. Bu yapı parsiyel (kısmi) eklem protezi olarak adlandırılır.

Hem kol kemiği başı hem de yuva yıpranmış ise, doktorunuz hem kemik başı yuvarlağını hem de yatağı değiştirme kararı verebilir. Önce, yıpranmış humerus başı çıkarılır ve kol kemiği takılacak sapı sağlam tutması için hazırlanır. Ardından yuva hazırlanır. Genellikle plastik çanak, çimentoyla yerine sabitlenir. En son olarak da, sap kol kemiğinin içine sokulur ve metal yuvarlak, yeni sapa sağlamca tutturulur. Bu da total eklem protezidir.

Ameliyat sonrası hastalar omuz eklem hareketlerini açıcı ve omuz çevresi kaslarını güçlendirici egzersiz programları ile desteklenmelidir. Protez ameliyatları uygun şekilde ve deneyimli cerrahlarca yapıldığında hastaların şikayetleri çok büyük oranda geçer. İyi bir takip ve fizyoterapi desteği ile hastalarımız ameliyat sonrası 1.5-2 aylık sürede eski aktivitelerine dönebilmektedirler.