Menisküs

Menisküs diz ekleminin ortasındaki kıkırdak parçaya verilen isimdir. Menisküs; eklem yüzeyini kaplar ve destekler. Dizde biri içte diğer dışta olmak üzere iki adet menisküs bulunmaktadır.
 
Vücudun en sık yaralanan bölümlerinden biri  menisküslerdir. Menisküs yırtıkları, diz zorlaması sonucu oluşur. Genellikle sporcularda yaralanma sonucu görülse de dizler hafif bükülü ve üzerine yük binmiş durumda iken vücudun kuvvetlice dönmesiyle de menisküs yırtığı meydana gelebilir.

Menisküs yaralanmalarında dizden ses gelmesi tipiktir. Bu sesler ile takılma ve kilitlenme hissi yırtığın ilk belirtileri olabilir. Diz ekleminde ağrı ve şişlik olması yine menisküs yırtığının tipik bulgularındandır. Diz tam olarak bükülüp, doğrultulamaz. 
 
Menisküs tanısında erken teşhis önemlidir. Kıkırdağın uzun süreli yırtık kalması ve dizde kıkırdak hasarı ve kireçlenmeye neden olabilir. 
 
Menisküsle tedavisinde akut durumda:

• Dinlenme
• Buz uygulama
• Bandaj
• Dizin vücuttan yukarıda tutulması işlemleri yapılır, ağrı ve şişliği gidermeye yönelik ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Takip eden günlerde ise fizik tedavi ve kas güçlendirici egzersizler uygulanabilmektedir. 

Ağrının ısrarla devam ettiği durumlarda ise cerrahi müdahale önerilebilir. Yırtığın bulunduğu menisküsün alınması, dejenere olmayan yırtıklarda ise menisküs yırtığının artroskopik olarak tamir edilmesi tercih edilen cerrahi müdahalelerdendir. 


İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz