Lateral Epikondilit Nedir?

Lateral epikondilit sıklıkla tenisçi dirseği olarak bilinir. Dirseğin dış tarafında kas-tendonun kemiğe yapışma yerinde görülen ağrılı bir durumdur.

Sinir sistemimiz beyin, omurilik ve vücudun her yerine dağılan periferik sinir sisteminden oluşur. Genellikle kollar ve bacaklarda olan periferik sinirler  içlerinde barındırdıkları hareket ve duyu sinir lifleri sayesinde vücudun hareket etmesini ve duyuların algılanmasını sağlar. Bu tip periferik sinirlerin geçtiği yollar üzerinde bir nokta üzerinde basıya uğraması yani tuzaklanması sonucu tuzak nöropatiler oluşur. En sık görülen tuzak nöropatiler el bileğinde gerçekleşen karpal tünel ve dirsekte gerçekleşen kubital tünel sendromudur. 

Lateral epikondilit sıklıkla tenisçi dirseği olarak bilinir. Dirseğin dış tarafında kas-tendonun kemiğe yapışma yerinde görülen ağrılı bir durumdur. Tendonlar kası kemiğe bağlar. Bu durumla ilişkili olan kas “ekstensör karpi radialis brevistir”. Lateral epikondilit hastalığında tendon yapışma yerinde dejenerasyon ve zayıflama söz konusudur. Bu kasın aktif olduğu hareketlerle ilgili olarak ağrıya sebep olabilir (germe, kavrama vs). Tenis gibi sporlar sıklıkla bu durumla ilişkilidir.

Lateral Epikondilit Neden Gelişir?


Tenisçi dirseği sıklıkla 30 ile 50 yaş arasında görülür. Bununla beraber daha gençlerde ve daha yaşlılarda da görülebilir.

Aşırı kullanım: Çalışma veya çalışmama buna sebep olabilir. Aktivite tendonun 
yapışma yerinde stres oluşturur. Tendonun yapışma yerinde strese sebep olan aktiviteler tendon üzerinde yaralanmayı artırır. Bu stresler tekrarlayıcı tutma, kavrama aktiviteleri, doğrama, boyama ve  giyinme  olabilir.

Travma: Dirseğe direkt temas, tendon üzerinde dejenerasyona sebep olan şişme ve ödem ile sonuçlanabilir. Ani beklenmedik bir hareket, zorlama ve aktivite ile de yaralanma olabilir.

Belirtileri Nelerdir?


Hastaların tedaviye ihtiyaç duymalarının temel sebebi ağrıdır. Ağrı dirseğin dış tarafında “lateral epikondil” olarak bilinen çıkıntılı kemik üzerine lokalizedir. Bu alanda dokunmakla hassasiyet oluşur. Ağrı aynı zamanda tendon üzerine stresin bindiği hareketlerle artabilir (kavrama, germe gibi). Ağrı aktivite ile birlikte dirsekte başlar ve ön koldan ele doğru yayılabilir. Bazen hiç hareket olmadan da ağrı olabilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Aktivite düzenlemesi: Bu duruma sebep olan aktiviteler kısıtlanmalıdır. Tümüyle istirahattan ziyade zorlayıcı aktivitelerin kısıtlanması önerilir. Modifiye tutma teknikleri, farklı boyutlarda ve sertlikte raket kullanmak, tenis oynarken her 2 eli kullanmak problemi azaltabilir.

İlaç tedavisi: Anti-inflamatuar tedavi ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Brace: Brace arka önkol kaslarının üzerine ve dirseğin alt kısmına takılır. Dirsek bandı tendonların üzerindeki gerilimi azaltıp iyileşmeye izin verir.

Fizik tedavi: Güçlendirici ve gerici egzersizler yapmak iyileşmeye yardımcı olabilir. Özellikle dirsek tam açıkken el bileğini germeden fayda görülebilir. Ultrason ve ısı tedavileri de fizik tedavi amaçlı yapılabilir.

Steroid enjeksiyonu: Steroid bölgesel olarak enjekte edilebilen güçlü bir anti-inflamatuardır. 3 aylık periyodlar halinde üç seferden fazla yapılmamalıdır.

Cerrahi: Kişi, eğer ağrıdan dolayı günlük aktivitelerini ve işini yapamaz hale gelirse ve 6 aydan uzun süredir cerrahi dışı tedaviden fayda görmemiş ise cerrahi tedavi düşünülmelidir. Cerrahi tedavi ile hastalıklı, dejenere tendon dokularını çıkarmak gerekir. İki cerrahi yaklaşım şekli vardır. Bunlar geleneksel olarak açık cerrahi ve artroskopidir.

Artroskopik tedavi: Dirsek ekleminin içine endoskopik olarak ufak bir delikten kamera ile girilerek tendondaki bozulmuş doku temizlenebilir. Bu yöntem ile cerrahi sonrası işe dönüş ve rehabilitasyon çok daha konforludur.

Geri dönüş: Cerrahi sonrası fizik tedavi kolun hareketlerinin geri kazanımını sağlamaya yardımcıdır. Eski aktiviteleri geri kazanmak için güçlendirme  programları gerekli olacaktır. Geri dönüşün 4-6 ay olacağı düşünülür.

Diğer Tuzak Nöropati Tipleri Nelerdir?


Daha nadir görülen başka tuzak nöropatiler de mevcuttur. Bu tiplerin de tanısı EMG (Elektromyleografi) yani Nöroloji uzmanları tarafından yapılan sinir testleri ile konur.  
  • Median sinirin dirsek çukurunda sıkışması (pronator teres sendromu)
  • “Anterior interossöz sendrom”
  • Ulnar sinirin el bileğinde sıkışması (Guyon kanalı nöropatisi)
  • Radial sinirin kolun üst bölümünde sıkışması (Cumartesi gecesi paralizisi)
  • Radial sinirin dirsekte sıkışması (posterior interossöz sendrom)
  • “Siyatik sinir” sıkışması
  • Dizde “peroneal sinir” sıkışması
  • Ayak bileği iç kısmında “Tarsal tünel sendromu”
  • Bacağın yan tarafında şiddetli ağrı ve yanma ile kendini gösteren lateral femoral kutanöz sinir sıkışması (meralgia parestetika)
  • Boyunda özgün sinir sıkışmaları (torasik çıkım sendromu vb.)

Lateral epikondilit ve tuzak nöropatileri ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Lateral Epikondilit Nedir? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz