Kulak Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

Şiddetli ağrı, akıntı ve kulakta şişmeye yol açan dış kulak yolu enfeksiyonu özellikle yaz aylarında nem, kulak karıştırma, kulak çöpü kullanımı, denize veya havuza girme nedeniyle oluşuyor...

Şiddetli ağrı, akıntı ve kulakta şişmeye yol açan dış kulak yolu enfeksiyonu özellikle yaz aylarında nem, kulak karıştırma, kulak çöpü kullanımı, denize veya havuza girme nedeniyle oluşuyor...

Yaz aylarında artış gösteren ve tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açan kulak yolu enfeksiyonunun sık görülmesinin en önemli nedeni temiz olmayan havuz sularıdır. Dış kulak yolunu kaplayan koruyucu yağlı tabakayı ortadan kaldıran her türlü etken, bakterilerin ciltten içeri girmesine ve dış kulak enfeksiyonu oluşumuna neden olmaktadır.

Özellikle suda uzun süre kalma ve kulak çubuğu gibi çeşitli aletlerle dış kulak yolu temizliği yapmaya çalışanlarda, koruyucu yağlı tabaka zarar görür. Buna bir de, kirli denizlerde ve düzenli olarak bakımı yapılmayan havuzlarda yüzmek eklenince, dış kulak enfeksiyonu kaçınılmaz olur. Bir kez oluştuğunda da tekrarlamaya meyillidir.


NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Yüzmeye bağlı dış kulak yolu iltihabı, yüzmeyi takip eden birkaç gün içinde kendini kaşıntı, kulakta şişme, kızarıklık ve kulak akıntısı ile gösterir. Eğer kulak kepçesini oynattığınızda veya dış kulak yolu girişinin önündeki çıkıntıya bastırdığınızda ağrı ve rahatsızlık hissediyorsanız, bu durum muhtemelen dış kulak yolu enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Eğer ağrı ve rahatsızlık hissetmiyorsanız, genellikle ilk akla gelen orta kulak enfeksiyonu olacaktır.

Kulaklarınızı mümkün olduğunca kuru tutmaya çalışın.

Yüzerken bone, silikon, kulak tıkacı veya kulağınıza özel olarak üretilmiş tıkaçlardan kullanın.

Yüzdükten sonra mutlaka duş alın ve kulağınızı kurulayın.

Kulağınızı kurularken mutlaka kuru ve pamuklu bir havlu kullanın.

Dış kulak yolundaki suyun dışarı çıkması için başınızı aynı tarafa eğin.

Suyun kulağınızdan kolayca tahliye edilmesi için; Kulağınızı aşağıya bakarken kulak memenizi farklı yönlere çekin.

Kulak kanalınızda su olduğunu düşünüyorsanız; Saç kurutma makinesi kullanarak kurutma işlemine devam edebiliriz. Ancak fön makinesi en düşük ısı ve hız / fan ayarlarında kullanılmalı, kulağınızdan belli bir uzaklıkta tutulmalıdır. Kulağınıza zarar vermemek için bunu asla unutmayın.

Kulak kirini çıkartmaya çalışmayın. Kulak kiri, dış kulak kanalını tıkamadığı sürece kulak enfeksiyonlarına karşı önemli bir bariyer oluşturmaktadır.

Kulak damlalarını muayene olmadan ve doktora görünmeden kullanmaya başlamayın. Tatil yörelerinde ya da sağlık merkezine erişimin zor olduğu durumlarda, hastalar eczanelerden alınan damlaları kullanarak gelişigüzel ilaç tedavileri uyguluyor. Eğer kulağınızda kulak tüpü. kulak zarı deliği veya başka bir problem varsa kulak damlası kullanmanız kötü sonuçlar doğurabilir. Doktor denetiminde alınmayan birtakım kulak damlaları, iç kulağa zarar vererek işitmeyi azaltır.

Tanı konulması son derece kolay bir rahatsızlık olan dış kulak yolu enfeksiyonu, tedavi edilmediği takdirde kronikleşerek sıkça tekrarlamaya başlar. Özellikle şeker hastalığı veya bağışıklık sistemi bozukluğu olan kişiler, dış kulak yolu enfeksiyonu tedavisini kesinlikle ihmal etmemelidir.

Hastalığın tedavisinde hastaya uygun olarak seçilen antibiyotikli ve kortizonlu damlalar genellikle tedavi için yeterlidir. Bazı durumlarda ise tedavinin yanı sıra hekim tarafından yapılacak kulak bakımına da ihtiyaç duyulmaktadır. Dış kulak yolu çok şiş olan hastalarda damla kullanılamayabilir.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Kulak Yolu Enfeksiyonu Nedenleri biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz