Kramp Nedir?

Kramp istem dışı ağrılı ve uzun süreli kas kasılması olarak tarif edilebilir. Hemen hemen her iskelet kasında ortaya çıkabilmekle birlikte ayak ve bacak krampları daha yaygın gözlenir.

Kramp Neden Girer?
Kramp istem dışı ağrılı ve uzun süreli kas kasılması olarak tarif edilebilir. Hemen hemen her iskelet kasında ortaya çıkabilmekle birlikte ayak ve bacak krampları daha yaygın gözlenir.
Krampta, herhangi bir kas kontrol dışı olarak bazı sinirlerin uyarısı ile kasılır. Normal hareketlerimizi yaparken oluşan sıradan kasılmalar sonrası beynimiz gevşeme sinyali gönderirken, kramplarda bu gevşeme sinyali net değildir ve kas gevşeyemez.
Kramp giren kastaki sertleşme gözle görülebilir veya dokunarak hissedilebilir boyutta olabilir. Kramplar birkaç saniye sürebildiği gibi 10 dakika ve üzerinde de olabilir. Aynı kasa üst üste kramp girebilir.
Krampa Yol Açan Nedenler Nelerdir?
•    Yaralanma: Kemik kırıkları, kas yaralanmaları sonrasında kramp gözlenebilir.
•    Kasların fazla kullanılması: Kas yorgunluğu nedeni ile kramplar gözlenebilir. Fiziksel aktivite sırasında ya da aktiviteden saatler sonra ortaya çıkabilir.
•    Alışılmışın dışında bir pozisyonda uzun süre oturmak, yatmak ya da bir hareketi tekrarlamak kas yorgunluğuna ve krampa neden olabilir. Sadece yorgunluk değil fazla hareket sonrası terle vücuttan atılan sıvılarla birlikte minerallerin eksilmesi de kramplara yol açabilir. İlerlemiş yaştaki kişiler, yorucu fiziksel aktiviteler sonrası kramp riskiyle karşı karşıyadır.
•    Vücudun susuz kalması: Spor ya da diğer yoğun aktiviteler sonrası terleme nedeniyle vücut susuz kalması kramplara neden olabilmektedir. Bu tip kramplar sıcak havalarda da sıklıkla gözlenmektedir.
•    Sodyum eksikliği: Sodyum, kasların düzgün çalışması için gereklidir ve sodyum seviyesindeki düşüş genellikle su kaybının bir etkisidir.
•    Kanda kalsiyum, magnezyum, potasyum düşüklüğü: Kandaki kalsiyum ya da magnezyum seviyelerinin düşüklüğü hem sinir uçlarının hem de bu sinirlerin etkilediği kasların uyarılmasını arttırır. Özellikle hamilelerde ve yaşlı kişilerde bu nedene bağlı kramplar sık gözlenir.

Bunların dışında kalsiyum ya da magnezyum düşüklüğüne neden olan idrar söktürücü ilaçlar, hipervantilasyon (çok uzun ve derin nefes alma), aşırı kusma, yetersiz beslenme, D vitamini eksikliği, paratiroidi bezlerinin az çalışması da kramplara neden olabilir.

Kas krampları ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Kramp Nedir? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz