Karın Germe Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Karın germe (abdominoplasti); orta ve alt karın bölgesindeki fazla yağların alındığı, ciltteki sarkmaların düzeltildiği, karın kaslarının sağlamlaştırıldığı bir ameliyattır.

Karın germe (abdominoplasti); orta ve alt karın bölgesindeki fazla yağların alındığı, ciltteki sarkmaların düzeltildiği, karın kaslarının sağlamlaştırıldığı bir ameliyattır.

Karın germe ameliyatı ile karın yağlardan ve sarkık deriden kurtulmak mümkündür. Karın germe ameliyatlarında çeşitli teknikler kullanılmaktadır. Karın germe ameliyatı; meme ameliyatı, liposuction gibi ameliyatlarla birlikte uygulanabilmektedir.

Kimler karın germe (abdominoplasti) ameliyatı için uygun adaydır?

Karın bölgesinde diyet ve egzersize dirençli yağ birikimi olan, karın bölgesinde çatlak sarkma oluşumu gözlenen, karın kasları zayıflamış yetişkin erkek ve kadınlar karın germe (abdominoplasti) ameliyatı için uygun birer aday olabilirler. Sarkmış ve karın kasları zayıflamış kadınlarda karın diyet ve egzersize cevap vermeyen kilo vermeyi, doğum yapmayı düşünen kişilerin karın germe ameliyatını ertelemelerinde yarar vardır.

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı nasıl yapılır?

Karın germe ameliyatında genellikle; karnın en alt kısmında enine uzanan bir kesi (bu kesi mayo altına saklanabilecek kadar alttadır) ve göbek deliği çevresinde bir diğer kesi yapılır.

Kısmi karın germe ameliyatında bu kesiler biraz daha kısadır. Hatta bazen göbek deliği çevresine kesi yapılmayabilir.

Bu kesiler yapıldıktan sonra, deri kasıklardan göğüs altına kadar kaslardan ayrılır. Ortaya çıkan karın kasları germe yöntemi ile sağlamlaştırılır, zayıflık varsa onarılır. Sonrasında deri gerdirilerek yerine dikilir. Deri fazlalıkları kesilerek alınır. Dikişler pansuman ile kapatılır. Genellikle ameliyat bölgesinde toplanacak fazla sıvının giderilmesi için dren adı verilen ince tüpler cilt altına yerleştirilmektedir.

Tam karın germe ameliyatı yaklaşık 2-5 saat, kısmi karın gere ameliyatı 1-2 saat sürebilmektedir.

Karın germe ameliyatından sonra sizi neler bekler?

Karın germe ameliyatından sonra ortalama 1-3 gün hastanede kalmanız gerekir. Karın germe ameliyatından sonra, şişlik ve ağrı gözlenmesi normaldir. Bu durum bir kaç gün devam edebilir. Ağrının giderilmesi için ağrı kesicilerin kullanımı fayda sağlamaktadır.

Ameliyattan 1 ila 3 gün sonra drenler çıkarılır, 1-3 hafta sonra ise dikişler alınır. 2 ila 4 hafta içinde tekrar işinize geri dönebilirsiniz. Bir kaç ay sonra kendinizi tamamen eskisi gibi hissedersiniz, tüm fiziksel aktivitelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yara izlerinin belirsiz hale gelmesi 9-12 ay kadar sürebilmektedir. Dikiş izleri tamamen kaybolmamaktadır. Ancak mayo ya da bikini altına saklanabilir seviyede olmaktadır.

Karın germe ameliyatı geçiren kişilerin çoğu sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile ameliyat sonrasında elde edilen başarılı sonucu yıllarca korunabilmektedir.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Karın Germe Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz