Kalp yetmezliği nedir?

Kalp yetmezliği

Kalp yetmezliği, kalbin vücudunuz için gereken kanı pompalama görevini yerine getirememesidir. Başka bir deyişle; kalbin, organlara ve dokulara yeterli kanı gönderememesidir. Kalp kasının kasılmasındaki performans azalması ya da kalp kasının gevşemesi kalp yetmezliğine neden olur. Bu durum, ölüme dek varabilen oldukça ciddi sonuçlar doğurabilir. Çoğunlukla hastalık, ilerleyen aşamalarda saptanmaktadır.

Kalp damar hastalıkları, kalp ritm bozuklukları, genetik kalp rahatsızlıkları, çeşitli kalp kapak hastalıkları ve kalp kası hastalıklarının yanı sıra, kalp krizi de kalp yetmezliği nedenleri arasında yer almaktadır. Ayrıca, yüksek tansiyon (hipertansiyon) nedeniyle kalp kaslarında gevşeme ve kalp duvarında kalınlaşma da kalp yetmezliği nedenlerindendir.

Kalp yetmezliği belirtileri nelerdir?

Kalp yetmezliği belirtileri arasında; basit nefes darlığı gibi belirtilerin yanı sıra, çok daha daha ağır tablolar yer alabilmektedir.
Akciğerlerde ve bazı organ boşluklarında, ayaklarda ve bacaklarda ödem sonucu şişlikler oluşması kalp yetersizliğinin belirtilerindendir. Bazen sadece basit bir şişlik neticesinde ortaya çıkarken, bazen çok daha ağır sorunlar ortaya çıkana kadar anlaşılmamaktadır.

Kalp yetmezliği nasıl anlaşılır, evreleri nelerdir?

Kalp yetmezliği, ilerleyici bir hastalıktır. Kalp yetmezliği evreleri incelendiğinde, başlangıç evresinde çoğunlukla belirgin bir bulguya rastlanmamaktadır.

Kalp yetmezliği hastalığının ilk evrede verdiği sinyaller ise, aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Basit halsizlikler 
 • El ve ayaklarda soğuma
 • Karında şişlik 
 • Hırıltılı öksürükler 
 • Gece uykusundan nefes darlığı ile uyanma
Kalp yetmezliği, ilerleyen evrelerde ise çok daha ağır tahribat yaratan ve kişinin hayat kalitesini büyük oranda etkileyen sonuçlara neden olabilir.

Kalp yetmezliği risk faktörleri nelerdir?

Sizi kalp yetmezliği ile tanıştırabilecek risk faktörlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz: 
 • Koroner kalp hastalıkları
 • Yüksek tansiyon
 • Sigara kullanımı
 • Diabetes mellitus
 • Obezite
 • Ailede kalıtsal yatkınlık

Kalp yetmezliğine yol açan hastalıklar nelerdir?

İskemik Kardiyomiyopati: Koroner arter hastalığı, en sık görülen kalp hastalığıdır. Koroner damarlar, kalbi besleyen damarlardır. Bu damarların daralması ve/veya tıkanması sonucu, kalbe yeterince besin ve oksijen gitmez. Bu durum, kalp kasının hasar görmesine, hatta ölmesine (miyokardenfarktüsü) neden olur. Kalp kasının zarar görmesi veya ölmesi sonucu kalp kasılma gücünde azalma meydana gelir ve buna iskemik kardiyomiyopati adı verilir. Kalbin kasılma gücü azaldıkça, kalp yetmezliği belirtileri belirgin biçimde ortaya çıkmaya başlar ve belirtilerin şiddeti zamanla artar.

Dilate Kardiyomiyopati: Kalp kaslarının doğuştan gelen yapısal bozukluğu sebebiyle yeterince kasılamamasına bağlı olarak kalbin büyüyüp genişlemesi ile kalp yetmezliğine yol açan bir hastalıktır.

Dilate kardiyomiyopati ile doğan insanlarda, kalp yetmezliği bebeklik veya çocukluk çağında ortaya çıkabildiği gibi, erişkin yaşlarda belirti verene kadar fark edilmeyebilir.

Kompleks Kalp Kapak Hastalığı: Doğuştan veya sonradan olan aort ve/veya mitral kapak bozuklukları, kalbin iş yükünü arttırır ve kalp büyümesine neden olarak kalp yetersizliğine yol açabilir.

Miyokardit: Virüs enfeksiyonu sonucu kalbin kasılma gücünün azalması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Kalbin kasılma bozukluğu, virüs enfeksiyonu geçtikten sonra tamamen düzelebileceği gibi, kalıcı hale gelip kalp yetmezliği ile de sonuçlanabilmektedir.

Doğumsal Kalp Hastalıkları: Anne karnında gerçekleşen embriyolojik gelişim sürecinde kalbin veya kalple ilişkili damarların gelişiminde meydana gelen aksaklıklar, doğan bebeklerin kalplerinin normal yapıda olamamasına yol açar. Çok çeşitli şekillerde oluşabilen bu doğumsal kalp hastalıkları, zamanında tanı konduğunda cerrahi veya girişimsel tekniklerle onarılabilir. Ancak bu onarıma rağmen, erken veya geç dönemde kalp yetmezliği ortaya çıkabilir.

Kalp yetmezliği tanısı nasıl konulur?

Çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle hekime başvuran hastanın böyle bir riski olduğu düşünülürse son derece basit ve kolay uygulanabilir ekokardiyogram uygulaması yapılır. Kalp ultrasonu olarak da adlandırılan bu uygulamada varsa kalp yetmezliği kolayca saptanabilir. Kalpteki mevcut olan sorunlar saptanması sonrasında kalp yetmezliği tedavisi hemen başlayabilir.

Kalp yetmezliği tedavisi yöntemleri nelerdir?

Kalp yetmezliği tedavisinde öncelikle amaç, hastanın şikayetine neden olan yakınmaları azaltarak veya ortadan kaldırarak, mevcut durumun kötüye gitmesini engellemektir. Kapak ameliyatı, koroner müdahaleler, ritim bozukluğu tedavisi ve ilaç tedavisi, kalp yetersizliği yakınmalarını ortadan kaldırmak veya azaltmak amaçlı yaklaşımlardır.

Kalp yetmezliğine neden olan ve kalp yetmezliğini kötüleştiren; hipertansiyon, ritim bozukluğu, koroner damar hastalığı, diyabet gibi sorunlar ile hastanın durumunu etkileyebilecek yaşam ve diyetle ilgili faktörleri düzenlemek ve yüksek risk taşıyan hastalar için koruyucu önlemler almak da öncelikli kalp yetmezliği tedavisi hedefleridir.

Kalp yetmezliğinde ilaç tedavisi

Kalp yetmezliği tedavisinde, çoğunlukla kalp yetmezliği ilaçları kullanır. Hekim tarafından önerilen ilaçların, yine hekim tarafından önerilen dozlarda ve zamanında kullanılması kalp yetmezliği tedavisinde başarı sağlanması açısından çok büyük önem taşır.

Kalp yetmezliğinde ilaç tedavisinin amaçları; hastalığın ortaya çıkardığı nefes darlığı ve ayaklarda şişlik gibi yakınmaları ortadan kaldırmak, kalbin performansını artırmak, kalp fonksiyonlarının daha da bozulması veya kötüleşmesini engellemek ile kalp yetersizliğine neden olan veya kötüleştiren sorunları tedavi etmektir.

Hastanın sağlığını, günlük yaşantısına devam edebileceği ölçüde dengede tutmak; kalp yetmezliği tedavisinin bir diğer amacıdır. Kullanılan ilaçların her birinin farklı etkileri olması nedeniyle, kalp yetersizliği tedavisinde çoğunlukla aynı anda birkaç ilaç kullanılabilmektedir. İlaçların doğru ve zamanında kullanımı, ileride doğabilecek ilaca bağlı yan etkilerin tespitinde de büyük önem taşımaktadır.

Daha önce (kalp pili ya da şoklama cihazı şeklinde) cerrahi bir işlem görmüş olsanız bile, hekiminizin önermiş olduğu ilaçları, yine hekiminizin önerdiği şekilde kullanmalısınız.

Kalp yetmezliğinde cerrahi tedavi yöntemleri

Kalp yetmezliğinin ilaçla olduğu gibi, cerrahi olarak da çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

 Hekiminizin uygun görmesi halinde uygulanabilen cerrahi yöntemler şu şekilde sıralanabilir: 

 • Damarlardaki tıkanıklık ve darlıklara stent ve balon uygulamaları 
 • Koroner bypass ameliyatları 
 • Kapakçık onarımı ve kapakçık değiştirme operasyonları 
 • Hastaya kalıcı kalp pili takılması
 • Kalp nakli yapılması

Kalp yetmezliği ölümcül müdür?

Kalp yetmezliği, riskli bir hastalıktır. Hekim kontrolünde, özenli ve dikkatli bir yaşam sürerek, kalp yetersizliği hastalığın risklerini azaltmak mümkündür. Kalbin vücudunuz için olmazsa olmaz bir organ olduğunu unutmadan, durumun ciddiyetini kavrayarak yaşamınızı sürdürmeniz gerekmektedir. Ayrıca, yaşam tarzınızda var olan hatalar düzeltilmeli ve daha sağlıklı bir yaşam biçimi benimsenmelidir. Bu noktada ise, size düşen görevler vardır; bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz: 
 • Kilo almamaya dikkat etmelisiniz. Eğer kilolu bir yapıya sahipseniz, doktor kontrolünde fazla kilolarınızı vermelisiniz.  
 • Kesinlikle stresle başa çıkmayı öğrenmelisiniz.  
 • Sağlıklı beslenme konularında mutlaka dikkatli olmalı, hekiminizin önerilerine birebir uymalısınız. 
 • Sanılanın aksine, bu hastalığa sahipseniz evde ve sürekli istirahat halinde olmanıza hiç gerek yoktur. 
 • Kendinize uygun egzersizleri yaparak efor performansınızı artırabilirsiniz. Önemli bir husus da; egzersize başlamadan önce mutlaka ısınma hareketlerini ve bittiğinde de soğuma hareketlerini yapmayı ihmal etmemelisiniz. 
 • Sigara kullanıyorsanız, kesinlikle bir an önce sigarayı bırakmalısınız. 
 • Alkol alımını azaltmalı ya da tamamen bırakmalısınız. 
 • Tuz tüketimini sınırlandırmalısınız.
 • Özellikle doymuş yağ ve trans yağ içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. 
 • Doktorunuzun sizin için uygun gördüğü reçeteleri kesinlikle birebir uygulamalısınız.
Kalp yetmezliği hastalığından korunmak için sağlıklı beslenme, uygun egzersiz yapılması ve stresten uzak durmak özelikle büyük önem taşır.

Ayrıca düzenli aralıklarla Check-Up yaptırmak, erken teşhis açısından önemli olmakla birlikte, hayat kurtarıcı rol oynayabilmektedir. Check-up paketlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Kalp yetmezliği belirti ve bulguları ilk ortaya çıktığında saptanırsa, hayat tarzının düzenlenmesi ve doğru tedavinin uygulanması ile hastanın hayat kalitesi düşmeden de hastanın hayatına devam etmesi sağlanabilir. Bu noktada, hasta ve hekim arasındaki diyalog ve hekimin uygulamış olduğu tedaviye harfiyen uymak çok önemlidir. Hasta ve hekim arasındaki başarılı koordinasyon ile pek çok hasta normal yaşantısını sürdürebilir.

Kalp yetmezliği, kronik bir hastalık olduğundan; kalp yetmezliği tedavisi de ömür boyu süren bir tedavidir.

Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nde kalp yetmezliği tetkik, teşhis ve tedavileri; Kardiyoloji Merkezi, Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi ile Kalp Nakli ve Kalp Destek Merkezi’nin başarılı işbirliğiyle ele alınmaktadır. Ayrıca, Check-Up ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’miz de, hastalarımızın sağlıklı yaşam tarzlarını benimsemelerine yardımcı olmak için, uzman hekimleri ile hastalarımıza destek vermektedir.

Kalp yetmezliği tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için, hemen randevu alın.

Paylaş

Hastalık Belirtileri

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz