Kalp ve Damar Cerrahisi

Kalp ve Damar Cerrahisi Nedir?

Kalp ve Damar Cerrahisi (kardiyovasküler cerrahi), kalp ve büyük damarların ameliyatıdır. Kalp ve Damar Cerrahisi; genellikle kalp damar hastalıklarının belirtilerini, doğuştan gelen kalp hastalıklarını veya kalp kapak hastalıklarını tedavi etmek için yapılır.

Kalp ve Damar Hastalıkları Nelerdir?

Kalp damar hastalıkları; genel olarak damarların daralması ve tıkanması sonucu ortaya çıkan ve kalp krizi, göğüs ağrısı veya felç (inme) ile sonuçlanabilen rahatsızlıklardır. Ayrıca; kalp kasını, kalp kapaklarını veya kalp ritmini etkileyen rahatsızlıklar da kalp hastalıkları olarak ele alınır.
Dünyada ve Türkiye’de en yaygın kalp damar hastalıklarından olan kalp krizi, koroner arter yetmezlikleri ve kalp yetmezliği başta olmak üzere, kalp ve damar hastalıkları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Kalp ve Damar Hastalıklarında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezimiz, kalp damar hastalıklarının tedavisinde minimal invazif ve robotik cerrahi yöntemlerin yanı sıra; açık, kapalı ve kombine endovasküler tedavi yöntemlerini de uygulayan bir mükemmeliyet merkezi olarak yurtdışında da tanınmış ayrıcalıklı bir merkezdir.

Florence Nightingale Hastaneleri Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezinde 30 yılı aşkın süredir, tüm yaş gruplarından binlerce kalp hastasının cerrahi tedavisi başarıyla gerçekleştirilmiş olup; her yıl, 2000'den fazla kalp damar ameliyatına imza atılmaktadır.

Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezimizde ;
  • Koroner arter by-pass cerrahisi
  • Kalp kapağı cerrahisi
  • Aort anevrizma cerrahisi
  • Atardamar ve toplardamar hastalıklarının cerrahisi ile,
  • Doğumsal kalp hastalıklarının cerrahi tedavisi uygulanmaktadır.
Multidisipliner yaklaşımı ile tüm hastaları için özellikli hasta bakımı programı geliştiren Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezimiz, yüksek riskli kalp hastalarını da başarıyla tedavi etmektedir.

Kardiyoloji Bölümü ile yakın işbirliği içinde çalışan Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezimiz ; ayrıca Çocuk Kalp Sağlığı ve Cerrahisi Merkezimizin yanı sıra, Kalp Nakli ve Kalp Destek Sistemleri Merkezimiz ile de güçlü bir ekip çalışması içindedir.

Neden Florence Nightingale Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi?

Florence Nightingale Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezinin enfeksiyon ve komplikasyon oranı ABD’nin en iyi 10 hastanesi ile denk durumda olup; ölüm oranı ise %1'in altındadır.

Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezimiz; Cleveland Hospital (ABD), Methodist Houston (ABD), 

Columbia Presbyterian New York (ABD) ve OLV Hospital Aalst (Belçika) gibi dünyada kalp ve damar sağlığında öncü hastaneler ile işbirliği halindedir.

Florence Nightingale Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi, minimal invaziv kalp cerrahisi ve aritmi cerrahisi alanlarında yabancı cerrahlara eğitim vermektedir.

Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezimiz, 1999 yılından beri minimal invaziv kalp cerrahisi programını başarıyla uygulamaktadır.
Türkiye'de ilk defa uygulanmaya başlanan robotik cerrahi programımız ve aritmi cerrahisi programımız 2004 yılından beri başarıyla devam etmektedir.

Kardiyoloji Bölümümüz ile 2009 yılından bu yana ortak yürüttüğümüz ameliyatsız kalp kapak değişim programı (TAVI) operasyon riski yüksek hastalarımızın başarılı tedavilerini mümkün kılmaktadır.

Kalp Damar Cerrahisi, kardiyoloji, anestezi ve yoğun bakım doktorlarımız ile hemşirelerimiz ve yardımcı personelimiz arasındaki kusursuz uyum ve koordinasyon hastalarımız tarafından tercih edilen önceliklerdendir.

Kalp Damar Cerrahisi hekimlerimizin gerçekleştirdiği sayısız ulusal ve uluslararası yayınlar da, Florence Nightingale Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezinin üstün başarısını doğrular niteliktedir.

Kalp Damar Cerrahi Merkezimiz, 2011 yılından beri Irak ve Azerbaycan başta olmak üzere yurt dışından çocuk kalp hastalarını kabul etmekte ve başarıyla kalp ameliyatlarını gerçekleştirmektedir.

Randevu Alın