Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kalp çizgili kaslara sahip, istemsiz kasılan, yaşamsal öneme sahip bir organdır. Kalbin atım hızı ile kasılmanın şiddeti otonom sistem tarafından kontrol edilir. Kalbi besleyen damarlar ya da farklı bir deyişle koroner arterler, üç ana damar ve yan dallardan oluşur. Kalp dıştan içe doğru perikard, epikard, miyokard ve endokard yapılarından oluşur. Perikard yani kalbin dış zarı, kalp ve koroner damarları saran koni şeklinde bir dokudur. Epikard ise kalbin en dış katmanda bulunan kalp duvarıdır. Kalbe sıkı bir şekilde bağlı olan bu yapı ile perikard arasında kaygan sıvı içeren dar bir boşluk bulunur. Kalbin orta tabakası ise miyokard olarak tanımlanır. Kalp kasını oluşturan bu yapı, kalbin en ağır bölgesidir ve kalbin sürekli olarak kan pompalamasını sağlar. Kalbin iç yüzeyinde ise endokard bulunur. Kalbi zar gibi ören bu tabaka, kalp kapakçıkları ve odacıklarının yüzeyini örter. Miyokard kasının sürekli ve düzenli bir şekilde çalışması, vücut için son derece büyük öneme sahip olan oksijen bakımından zengin kanın vücuda pompalanmasını sağlar. Miyokard kasının sağlıklı şekilde çalışması için bu bölgeye, koroner damarlar aracılığıyla oksijen ve besin maddeleri taşınır. Kalp kasının içinde ise kalbin harekete geçmesini sağlayan purkinje telleri bulunur. Bu teller de kalbin doğru şekilde kasılmasını sağlayan elektriksel uyaranın iletimini sağlar. Miyokardda var olan rahatsızlıklar, kalbin sağlıklı bir şekilde çalışmasını engeller ve bazı durumlarda kalbin, pompa görevini yerine getirememesine neden olarak ölüm gibi çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yazıda sık rastlanan miyokard hastalıkları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Akut Miyokard İnfarktüsü (Kalp Krizi) Nedir?

Günde ortalama 100 bin kez kasılan kalp, yaklaşık 8 bin litre kanı dolaşım sistemine pompalar. Miyokardit, (kalp iltihaplanması) koroner kalp ve kalp kapak hastalıkları gibi rahatsızlıklara bağlı olarak kişide kalp krizi gelişebilir. Akut miyokard infarktüsü olarak da bilinen kalp krizi varlığında kalp kasının bir bölümü, oksijensiz kalır ve işlevini kaybeder. Hayati tehlikeye yol açan kalp krizi, acil müdahale gerektiren bir durumdur. Bu yüzden kişi, kalp krizi geçirdiğini düşündüğü anda hemen yakınlarına haber vermeli ve mümkün olan en kısa sürede en yakın hastanenin acil servisine ulaştırılmalıdır.

Akut Miyokard İnfarktüsü Belirtileri Nelerdir?

Kalp kasının bir bölümüne kan akımının akut olarak durması ya da kan damarlarının kalbin ihtiyaç duyduğu oksijeni karşılayamaması durumunda oluşan kalp krizi, çoğunlukla istirahat hâlindeyken ve aniden gelişir. Akut miyokard infarktüsünün en belirgin özelliği göğüs ağrısıdır. Ağrı çoğunlukla 20 dakikadan uzun sürer ve istirahatle geçmez. Ağrı hissi, şiddetli ve sıkıştırır nitelikte olabileceği gibi hafif de olabilir. Göğüste daralma ve baskı hissedilebilir. Nefes darlığı, öksürük, hâlsizlik, çarpıntı, baş dönmesi, sersemlik hissi, bayılma, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler görülebilir.

Akut Miyokard İnfarktüsü Nedenleri Nelerdir?

Akut miyokard infarktüsüne yol açan risk faktörlerinin bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:
•    Sigara ve alkol kullanımı,
•    LDL (kötü kolesterol) yüksekliği,
•    HDL (iyi kolesterol) düşüklüğü,
•    Diyabet,
•    Obezite,
•    Tansiyon yüksekliği (hipertansiyon)
•    Yaş,
•    Sedanter yaşam tarzı,
•    Erken menopoz.

Akut Miyokard İnfarktüsü Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akut miyokard infarktüsü tanısı için hekim muayenesi yeterli olsa da çoğunlukla tanı için EKG (elektrokardiyografi) çekilir. Şüpheli vakalarda tetkiklerin tamamlanması beklenmeden hastaya kan sulandırıcı ilaç, kan akımını iyileştirmek için nitrogliserin ve oksijen takviyesi verilebilir. Hastanın yakınmalarına eşlik eden EKG görüntüsü varlığında tanı koyulur. Ancak bazı vakalarda EKG çekimine ek olarak bazı laboratuvar testleri yapılarak kan düzeyindeki enzimlerin varlığı araştırılır. Ayrıca ekokardiyografi ya da anjiyografi de akut miyokard infarktüsü tanısında kullanılabilir. Tanının netleşmesinin ardından trombolitik tedavi, perkütan koroner girişimler, ADE inhibitörleri, beta blokerler gibi ilaçlı tedavi yöntemleri verilir. Kalp krizinin tedavisi için gerekli vakalarda stent takılması ya da koroner arter bypass grefti uygulaması da gerekebilir.

Kalp krizi ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.