Kalp çarpıntısı

Kalp çarpıntısı

Kalp çarpıntısıKalp atışlarının bireyi rahatsız edecek şekilde hızlandığı veya düzensizleştiği durumlar basit olarak "kalp çarpıntısı" olarak adlandırılır. Günlük hayatta hissedilmeyen kalp atışı, çarpıntı durumlarında kendini fazlasıyla hissettirir. Ancak kalp atışı kişiden kişiye değişir. Bazı insanların kalbi dakikada 80 civarı atarken kiminin nabız sayısı 100 civarında seyredebilir. Ayrıca uyurken kalp atışı 40 seviyesine kadar düşebilir, fiziksel olarak aktif olunduğunda (spor yapmak, merdiven çıkmak gibi) 120 seviyesine çıkabilir.

Genelde kalp atışının dakikada 140 atımın üstüne çıktığı durumlar kalp çarpıntısı olarak ifade edilir. Bu durum bir süre devam edip kendiliğinden geçebildiği gibi uzun süre devam edip kişinin hayat kalitesini düşürebilir, profesyonel yardım gerektirebilir. Kalp çarpıntısı yaşandığı anda evde var olan ve nabız ölçen bir aletle veya el bileğinin iç kısmına parmak bastırılarak nabız sayısının tespit edilmesi gerekir.

Nabız sayısı çok yüksekse ve rahatsızlık uzun sürdüyse en yakın hastaneye gidilip yardım istenmelidir. Bu rahatsızlık gün içindeki stresli ve heyecanlı ortama bağlı olarak gerçekleşebildiği gibi ciddi bir kalp hastalığının habercisi de olabilir. Bu nedenle erken teşhis hayati önem taşımaktadır.

Kalp çarpıntısı neden olur?

"Taşikardi" de denen kalp çarpıntısı pek çok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenlerin tespit edilmesi için elektrokardiyografi (kalp ultrasonu), kan tahlili gibi testler istenebilir. Kalp çarpıntısının sebebi ise aşağıdaki durum ve hastalıklar olabilir:

Kalp ritim bozukluğu (Aritmik taşikardi)

 • Stresli hayat tarzı
 • Aşırı fiziksel aktivite
 • Kansızlık, tiroid rahatsızlığı 
 • Bazı psikiyatrik rahatsızlıklar
 • Başka rahatsızlıkların tedavisi için kullanılan ilaçların yan etkileri
 • Kafeinli içeceklerin ve alkolün aşırı tüketimi

Ayrıca reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıkları da çarpıntı yaşanmasına neden olabiliyor. Kalp çarpıntısına sebep olan pek çok durum nedeniyle; çarpıntı sebebinin çok iyi tetkik edilmesi, nedenine göre ise uygun tedavi yöntemine de bir an önce başlanması gerekir.   

Kalp ritim bozukluğu nedir?

Aritmik Taşikardi de denen kalp ritim bozukluğu, kalbin olağan atımında bozukluk olması anlamına geliyor. Bu rahatsızlık genetik yatkınlıkla ortaya çıkabildiği gibi, yoğun stres, yoğun fiziksel aktivite ve aşırı kafein tüketimi gibi çevresel faktörler nedeniyle de ortaya çıkabiliyor. Kalp ritim bozukluğu tedavi edilmediğinde halk arasında "inme" olarak bilinen beyin felci yaşanmasına neden olabiliyor. Bu risk, kişinin yaşı, cinsiyeti ve hastalık geçmişi gibi faktörlere göre değişebiliyor. İstatistik olarak kadınlarda ve ileri yaşlarda daha sık görülebiliyor.

Öte yandan kalp ritim bozukluğu olan kişilerde genellikle çarpıntı hissediliyor ancak her kalp çarpıntısı da kalp ritim bozukluğunu işaret etmiyor. Bu nedenle çarpıntının nedeninin doğru tespiti hayati önem arz ediyor.

Kalp çarpıntısının çevresel nedenleri nelerdir?

Günümüzde kişilerin neredeyse tamamının yoğun stresten muzdarip olduğu söylenebilir. Koşuşturmalı iş hayatı, buna bağlı olarak yaşanan yoğun stres ve özellikle kahve tüketiminin artması ile kalp çarpıntısı şikayeti bulunan kişi sayısında her geçen gün artış görülüyor. Ayrıca aşırı fiziksel aktivite nedeniyle de çarpıntı yaşanabiliyor. Hatta bazı sporcuların maç esnasında kalp çarpıntısının artması ile ölüme kadar giden acı durumlar yaşadığına şahit olabiliyoruz. Bu nedenle genetik yatkınlık kadar, hayat standartları ve yaşam koşulları da  kalp sağlığı açısından büyük önem taşıyor.
Kalp Çarpıntısı Belirtileri Nelerdir?

Çarpıntı bazı belirtiler ile kendini gösterir. Bu belirtilerden bazılarına göz atalım:

 • Kalp teklemesi ve/veya kalp atışlarının düzensizliğinin hissedilmesi
 • Göğüste hissedilen rahatsızlıklar (daralma, rahat nefes alamama gibi)
 • Geçici şuur kayıpları
 • Göz kararmaları
 • Baş dönmeleri 
 • Yorgunluk/Huzursuzluk hissi
 • Kusma hali olabilir.

Kalp çarpıntısı ve nefes darlığı birbirine sık sık eşlik eden iki farklı rahatsızlıktır. Kalp çarpıntısı hissedildiğinde nefes darlığı oluşabilir, nefes alamamanın verdiği stresle kalp çarpıntısı fazlalaşabilir. Bu belirtiler deneyimlendiğinde öncelikle ilk fırsatta dinlenme pozisyonuna geçilmeli, kişi kendini sakinleştirmeye çalışmalıdır. Çarpıntı hafiflediğinde veya tamamen geçtiğinde de en kısa zamanda bir kardiyologa başvurulmalı, ihmal edilmeden bu durumun nedeni anlaşılmalıdır. 

Kalp çarpıntısına ne iyi gelir?

Kalp çarpıntısıKalp çarpıntısı nasıl geçer sorusu, bu rahatsızlığın yaygın olmasından ötürü özellikle internette sıkça araştırılan bir konu olmakla birlikte kalp çarpıntısı için gerekli tedavi, çarpıntının nedeninin tespiti ile düzenlenebilir. Kalp çarpıntısının nedeninin kalp ritim bozukluğu olduğu durumlarda ilaç tedavisi düzenlenebilir, kalp pili takılabilir veya kalp dokusunun bozulan bölümü ablasyon denilen bir yöntemle onarılabilir. Kateter aracılığıyla kalp içine ulaşılır, çarpıntıya neden olan doku tespit edilir ve bu doku tahrip edilerek çarpıntıya sebep olması engellenir. Başarı oranı ritim bozukluğunun sebebine bağlı olarak %90 civarında oldukça yüksek olan bu tedavi ile kişinin semptomları giderilerek hayat kalitesi yükseltilir. Öte yandan tedavisi devam eden kişinin ilaçlarını düzenli kullanması, stresli ve yoğun bir hayattan bir süre uzak kalması, kafeinli içecekler (özellikle kahve) ve alkol tüketmemesi gerekir. 

Florence Nightingale Hastaneleri Kardiyoloji uzman ekibi, en son teknolojiye sahip ekipmanları ile en doğru tetkiki koyarak; ihtiyacınız olan en iyi tedaviyi uygular. Eğer sizin de kalp çarpıntısı rahatsızlığınız varsa ya da ailenizde benzer rahatsızlıkların öyküsü mevcutsa, ihmal etmemeli mutlaka belirli aralıklarla Check-Up yaptırmalısınız. 


Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz