Kalp çarpıntısı

Kalp çarpıntısı nedir?

Kalp atımlarının normalden daha hızlı  veya rahatsızlık verici bir şekilde hissediliyor olmasına  çarpıntı deriz.

Kalp çarpıntısı ciddi bir kalp hastalığı belirtisi midir?

Çarpıntı, sıklıkla hiçbir ciddi kalp hastalığı olmadan gelişen selim bir belirtidir; fakat bazen yaşamı tehdit edici bir durumu da gösterebilir. Bazen çarpıntılar krizler halinde gelir. Çarpıntı şikayeti kendiliğinden geçebildiği gibi, çok uzun sürebilir ve tedavi gerektirebilir. Çarpıntı hisseden kişi veya yakını o sırada nabzı sayabilir, düzenli olup olmadığına dikkat edebilirse, tanı koymaya çok yardımcı olur. Bazen  çarpıntı erken atımlar  göğüste "uçuşma" veya "gümleme" hissi verebilir.

Kalp çarpıntısı ev ortamında nasıl değerlendirilmeli?

Çarpıntıyı ev ortamında değerlendirmenin en basit yolu nabız hızına, sayısına bakmaktır. Bunu yapmak içinde el bileğinin iç kısmında, baş parmak hizasında nabız ölçülebilir.

Kalp çarpıntısına eşlik eden başka şikayetler de olabilir mi?

Evet, bazen, çarpıntıya  eşlik eden  fenalık hissi, baygınlık olabilir. Bazen de, altta yatan ciddi bir kalp ritim bozukluğu varsa hastanın genel durumu bozulabilir. Çarpıntı şikayeti olan kişinin mutlaka bir  tıbbi merkeze başvurup detaylı inceleme yaptırması ve kalp ritmini görüntülemek için elektrokardiyografi denilen tetkiki yaptırması önerilmektedir.


İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz