Kalça Protezi

Kalça Protezi Nedir?

Kalça ekleminde herhangi bir nedenle oluşmuş dejenerasyonun geri dönüşsüz olarak belli boyutların üzerine geçmesi sonrasında kullanılan cerrahi bir tedavi yöntemidir. Hastaların günlük aktivitelerini yapmakta zorlanmaları, kalça eklem hareketlerini kısıtlaması, ağrı kesiciye yanıt vermeyen ağrılarının olması veya hastaları her gün ağrı kesici kullanmak zorunda kalmaları total kalça protezi işleminin yapılması için gerekçe oluşturabilir. Total kalça protezi ameliyatı, alanında uzman ortopedi ve travmatoloji hekimleri tarafından gerçekleştirilir.

Total kalça protezi, ileri derecede dejenere olmuş kalça ekleminin topuz kısmı olan uyluk (femur) başının ve yuvasının (acetabulum) yerine, biyolojik uyumlu yapay bir eklemin yerleştirilmesi ameliyatıdır. Ameliyatın temel amacı ağrısız ve tama yakın hareket açıklığına sahip yeni bir eklem elde edebilmektir. Uygulama sonucunda hastanın yaşam kalitesinin artırılması hedeflenir. Genellikle total protezler ileri yaş grubunda uygulanması tercih edilen tedavi yöntemleridir. Bazı hastalıkların kalça ekleminde oluşturdukları geri dönüşsüz hasarlar nedeniyle genç hasta grubunda da eklem değişim cerrahisi uygulanmak zorunda kalınabilir.

Kalça Protezinin Yapısı Nasıldır?

Kalça protezi ana ve ara parçalardan oluşur. Protezin yapısı krom, kobalt, titanyum alaşımlar içerirken ara parçalarda ise polietilen, metal ya da seramik materyaller kullanılır. Bu parçalar usulünce birbirine adapte edilerek ameliyatta kullanılırlar. Uygulanan protez kalça ekleminin fonksiyonunu ve yapısını taklit edecek şekilde dizayn edilmiştir. Yüzeyinin pürüzsüzdür ve minimal sürtünmesiz olması önemlidir.

Total Kalça Protezi Ameliyatı Neden ve Nasıl Yapılır?

Total kalça protez ameliyatının yapılmasının en sık sebebi halk arasında kireçlenme olarak tabir edilen tıbbi olarak osteoartrit adı ile bildiğimiz eklem aşınması hastalığıdır. Osteoartrit, yaşlılıkta ve kadınlarda daha çok karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Romatolojik hastalıklar, kalça kırıkları, kalça çıkığı sekelleri total kalça protezi ameliyatı sebepleri arasındadır. TKP (total kalça protezi) ameliyatları ortopedide yapılan ve hasta memnuniyet oranları yüksek ameliyatlar arasındadır.Total kalça protez ameliyatı yapılmadan önce anestezi doktorunun görüşleri alınarak hastanın ameliyata uygun olup olmadığına karar verilir. Ameliyata uygun görülen hastanın tüm tetkikleri yapılır ve kişi yatışa hazırlanır. Hastaya epidural ya da genel anestezi uygulanır. Hastanın dejenere olmuş eklemi çıkarılarak yerine biyouyumlu kalça protezi yerleştirilir.

Kalça Protezi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kalça protezi ameliyatları çoğunlukla orta - ileri yaş hastalarda yapılması tercih edilir. Kalça protezinin uygulandığı bazı hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:
  • Koksartroz
  • Gelişimsel kalça çıkığı
  • Tümörler
  • Çocukluktan gelen hastalık sekelleri
  • Romatizmal hastalıklar
  • İltihap sekelleri
  • Kalça kırıkları
  • Kanlanma sorunu sonrası oluşan kemik nekrozları

Kalça Protezi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kalça protezinin ömrü ne kadardır?
Hastanın özelliklerine (cinsiyet, yaş, kilo, hareketlilik düzeyi) ve kullanılan protez türüne bağlı olarak değişebilmesi nedeniyle tam olarak zaman vermek doğru değildir. Kalça ekleminin biyomekanik yapısı ve protez dizaynları sayesinde 20 - 25 yıl gibi uzun bir ömrü beklentisi vardır. Hastanın kilosu, aktivite düzeyi, protezde aşınmaya yol açabilecek enfeksiyon benzeri durumlar protezin ömrünü kısaltabilir. Protezin ömrünü doldurması; protezin gevşemesi yani malzemenin kemiğe tutulumunun azalması anlamına gelmektedir. Bu gibi durumlarda Ortopedi doktorunun değerlendirmesi ve hastayla alınacak ortak karar doğrultusunda revizyon ameliyatları gerçekleştirilebilir.

Kalça protezi için yaş sınırı var mıdır?
Kalça protezi genellikle orta ve ileri yaşlarda yapılmaktadır. Hastanın kendi eklemini mümkün olduğunca korumaya çalışıp yapılabilecek başka seçeneğin olmadığı durumlarda ameliyat kararı vermek doğru olur.

Kalça protezi işleminden ne kadar süre sonra ayağa kalkılır?
Genellikle işlemden sonraki gün hasta yürütülür. Başlangıçta yürüteç veya değnek kullanılır. Tam yük verilerek hastanın yürümesinde genellikle bir sorun olmaz.

Kalça protezi ameliyatından kaç gün sonra banyo yapılır?
Ameliyat yeri çeşitli su geçirmez bantlarla korunarak ameliyattan sonraki gün yardımla banyoya girebilir.

Total Kalça protezi ameliyatı kimlere uygulanmaz?
Total Kalça protezi ameliyatı, yapılan ameliyatın iyileşme sürecinde oluşabilecek sorunlar nedeniyle demans hastalarına, şizofreni gibi ağır psikiyatrik problemleri olan hastalara, kalça ve çevresinde aktif enfeksiyonu bulunan kişilere, kalça çevresi kas felci olanlara ve atardamar ya da toplardamarda ileri derecede yetmezliği olan kişilerde uygulanması önerilmez.

Kalça protezi kemik doku ile kaynaşmazsa ne olur?
Kalça protezinin kemik dokuyla kaynamaması çok sık görülen bir durum değildir. Ancak kaynaşmanın olmadığı durumlarda ikinci bir ameliyat ile protezin değiştirilmesi gerekebilir.

Kalça protezi sonrasında nelere dikkat edilmelidir?
Alçak yere oturmak, bacak bacak üstüne atmak gibi kalça protezinin topuz kısmını yuvasından çıkarabilecek aktivitelerden en az 3-6 ay boyunca uzak durmak gerekir.

Kalça protezi ameliyatı sonrasında normal yaşama ne zaman dönülür?
Hastalar yara bakım dönemleri olan 3. Haftadan sonra oldukça rahatlamaktadırlar. 3-6 hafta arasında yürüme dinamikleri normalize olmaya başlayan hastalar çoğu zaman 3-6 ay kadar sonra günlük rutinlerine dönerler.

Kalça protezi ameliyatı geciktirilirse ne olur?
Kalça protezi ameliyatının geciktirilmesi önerilmez. Ameliyatın gecikmesi durumunda sağlıklı olan diz, bel ve sırt bölgelerine binen yük artar. Bu yük artışına bağlı olarak ilerleyen dönemlerde farklı sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Diz, bel ve sırt bölgesinde ameliyata ihtiyaç duyulabilir.Kalça Protezi

Adınız Soyadınız *
GSM *
Bilgi Al