İlk Göz Muayenesi Ne Zaman Yapılmalı?

Zor doğumlarda gözde konjonktıval kanamalar, gözde kaymalar oluşabilir. Sezaryen doğumların sıklaşmasıyla kanal tıkanıklığı daha da sık gözlemleniyor. Kanal tıkanıklığı olan bebeklerde temizlik ve masaj çok önemlidir, çoğunlukla kanal açılır.

Zor doğumlarda gözde konjonktıval kanamalar, gözde kaymalar oluşabilir. Sezaryen doğumların sıklaşmasıyla kanal tıkanıklığı daha da sık gözlemleniyor. Kanal tıkanıklığı olan bebeklerde temizlik ve masaj çok önemlidir, çoğunlukla kanal açılır. Açılmayan durumlarda 1 yaş civarı kanalı açmak gerekir çünkü gecikmelerde yapılacak olan işlemin başarısı azalır. Ancak yoğun enfeksiyon ve gözyaşı göllenmesiyle seyreden bebeklerde yaşı beklemeden daha erken müdahale edilebilir, zira sulanma ve göllenmenin çok fazla olduğu taraf gözde tembelleşmeye de neden olabilir.

Göz Tembelliğine Dikkat

Gözün gelişiminde kritik olarak kabul edilen ilk 12 ayda bebekler muayene edilebiliyor. Böylelikle geri dönüşü olmayan göz tembelliği ve kalıcı olabilecek görme azlığından korunabiliyorlar.

Erken Muayenenin Önemi

Olabildiğince erken farkedilen tek taraflı bir kayma, yüksek kırma kusuru, katarakt gibi problemler bebeklerin ileride oluşacak görme azlığını engeller. Hatta nadiren de olsa yakalanan tümörler hayatını kurtarır.

Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir?

Kaymalar (şaşılık) genel olarak bebeklik ve çocukluk döneminde başlar. Bazı kayma türleri büyük yaşta da başlayabilir ve çift görmeyle birlikte olabilir. Göz içe dışarı veya aşağı yukarı kayar, ama sebebi çok değişik olabilir. Bu nedenle tek bir tedavisi yoktur ve bazen bir çok tedavi bir arada kullanılmalıdır. Doğumsal olan kaymalarda genel olarak kayma derecesi çok yüksektir, çapraz yukarı kaymalar da eşlik edebilir ve tedavileri cerrahidir, yani ameliyat gerekir. 1-2 yaşından itibaren başlayan ve çoğunluğu kırma kusuru ile giden kayma grubunda genellikle kayma gözlükle düzelir. Ancak gözlük taktığı halde düzelmeyen bir kayma olursa bu hastalarda ameliyat gerekir. Bunların yanı sıra kapamalar önerilebilir ve ortoptik tedaviler oldukça yardımcıdır.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
İlk Göz Muayenesi Ne Zaman Yapılmalı? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz