Havayolu (Trakea) Darlıkları ve Tümörleri

Trakea darlığı, nefes borusunda darlık anlamına gelir.

Trakea darlığı ne demektir?

Trakea darlığı, nefes borusunda darlık anlamına gelir.

Ana hava yolu göğüsün ortasında sağ ve sol akciğere doğru giden iki bronşiyal yapıya ayrılmadan önce tek bir uzantı olarak devam eder.

Ana hava yolunda bir darlık kişide boğazda büyük bir şey varmış gibi rahatsızlık yaparak nefes darlığı yapar.

Darlık doğru zamanda teşhis ve tedavi edilmezse nefes borusu zamanla tamamen tıkanabilir ve hasta ancak trakeostomi denilen gırtlağa tüp takılmak suretiyle ya da bronkoskopik tedavi uygulanarak nefes alır seviyeye gelir.

Trakea darlığı neden olur?

Trakea darlığı, iyi ya da kötü huylu tümörler sonucunda gelişebilir.

Ayrıca kişi hayatının bir döneminde solunum cihazına bağlanmışsa o dönemde içinde gelişen nefes borusu duvarı tahribatına bağlı olarak da gelişebilir.

Kronik astım ve nefes darlığı tedavisi gören hastalarda da arka planda bu durum yatıyor olabilir.

Trakea darlığı nasıl teşhis ve tedavisi nasıl yapılır?

Nefes borusunda daralmadan şüphelenilirse bilgisayarlı tomografi çekilir.

Trakea hastalıklarını en güzel gösteren yöntem ise bronkoskopik incelemedir. Bu sayede hastalığın boyutu, yeri tam görülebildiği gibi alınacak biyopsilerle tanısı da koyulabilir.

Bazı durumlarda trakea daralmasına sebep olan hastalık için operasyon söz konusudur. Bu operasyonda hastalığın daralttığı bölge çıkartılır ve hava yolunun sağlam uçları uç uca getirilerek birleştirilir.

Bronkoskopik yaklaşımlar ise ameliyat edilemeyen trakea tümörleri, yoğun bakım sonrası oluşan darlıklar ve iyi huylu trakea tümörü tedavisinin temelini oluşturur.