Hamilelikte Grip Aşısı

Kış aylarına girerken hamileleri bekleyen en büyük tehlikelerden birisi şüphesiz ki griptir! Grip, vücutta gösterdiği belirgin semptomların yanında sıvı kaybına da neden olur. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden hemen önleminizi almalısınız. Grip olduğunuzda mutlaka yeterli miktarda sıvı tüketmeli, dengeli beslenmeli, turunçgil tüketmeli, bol bol dinlenmeli, mümkünse kalabalık ve kapalı ortamlara girmemeli, tokalaşma ve öpüşmekten kaçınmalı, ellerinizi sık sık yıkamalı ve stresten uzak durmalısınız. Baş ağrısı, öksürük, hapşırma, kas ve eklemlerde ağrı, halsizlik, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi belirtilerle ortaya çıkan hastalık, hamileler kadar anne karnındaki bebekleri de etkiler. Gribe karşı etkili bir çözüm yöntemi ise grip aşıdır. Hamilelikte grip aşısı yaptıran anne adayı, hem kendini hem de bebeğini koruma altına alarak gribin kötü etkilerine karşı önlem almış olur. 


Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırmanın Önemi Nedir?


Hamilelik döneminde vücudunuzda birtakım değişiklikler meydana gelir; bağışıklık sisteminiz değişir, solunum ve dolaşım sisteminizdeki yük artar. İşte tam da bu noktada gribe yakalandığınız an, hastalık (zatürre) dönemini normal insanlara göre çok daha ağır geçirebilirsiniz. Yüksek ateş ve enfeksiyon, bebeğin gelişiminde yavaşlama ve duraksamaya, sinir sistemi anomalilerine; hatta erken doğuma neden olabilir. Hamilelikte grip aşısı yaptırarak gribin ağır etkilerine karşı bir önlem alabilirsiniz. Aynı zamanda bebeğinizi korumak açısından da hamilelikte grip aşısı olabilirsiniz. Aşı yaptırdıktan sonra anne adayında gelişen antikorlar bebeğe geçer ve özellikle ilk aylarda bebeği gribe karşı korur. Sizin haricinizdeki aile bireylerinin de grip aşısı olması gribi önleme ihtimalini artırır. Aşı olduktan 2 hafta sonra vücut koruyucu antikorlar üretir. 


Hamilelikte Grip Aşısı Ne Zaman Olunmalıdır?


Hamilelikte grip olma riskini göze almadan aşıyı zamanında yaptırmanız gerekir. Öksürük ve hapşırma yoluyla çok kolay biçimde vücudumuza giren bu hastalığa yakalanma riski, özellikle mevsimler arası geçişlerdeki hava değişimleri nedeniyle artar. Bu nedenle eğer hamileyseniz sonbahar ve kış aylarında hastalığa yakalanma riskiniz fazladır. Grip en sık şubat ayında kendini gösterir. Hastalık, insanlar arasında çok kolay ve çabuk yayıldığı için çoğu zaman gribe yakalandığımızı fark etmemiz zaman alır. Grip aşısı kışa girene kadar yani ekim ayının sonuna kadar yaptırılmalıdır. 
 
Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırmak Sağlıklı Mıdır?


Grip aşısı, canlı virüs aşısı değildir. Bu nedenle hamilelikte grip aşısı, 9 aylık sürecin her döneminde uygulanabilir ve herhangi bir sakıncası yoktur. Yüzde 70 ila 90 arasında koruma oranına sahip aşı, sizin ve bebeğiniz üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmaz. Kimileri hamilelikte aşı olunmasının zararlı olduğuna dair yanlış bir görüşe sahiptir. Oysa aşı olursanız hastalığa yakalanmadan kendinizi ve bebeğinizi korumuş olursunuz. Hamilelikte grip aşısı, toplumdan kapabileceğiniz grip virüslerinin vücudunuza girme ihtimalini en aza indirger.


Hamilelikte Aşı Yaptırmanın Yan Etkisi Var Mıdır?


Hamilelikte grip aşısı olacaksanız, aşı mutlaka doktor kontrolünde, tam teşekküllü sağlık merkezlerinde uygulanmalıdır. Aşı yapılan bölgede kızarıklık, şişlik oluşabilir. Nadiren de olsa tüm vücutta da yan etkiler görülebilir; ateş, halsizlik, eklem ve kas ağrıları gibi... Aşı sonrası beklenmeyen bir yan etki ortaya çıkarsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca yumurtaya alerjiniz varsa mutlaka aşı olmadan önce belirtmelisiniz. Alerjisi olan bireylere aşının yumurta proteini içermeyen bir varyantı uygulanır. 


Hamilelikte grip aşısı yaptırılmasının zararlı değil tam tersi sizin ve bebeğiniz için yararlı olduğu unutulmamalıdır. Grip aşısı, hastalığın o yılki durumuna göre üretilir; yani grip her yıl mutasyona uğrar. Bu nedenle aşı bir kere değil her yıl düzenli olarak yaptırılmalıdır.