3D İskelet Sistemi Görüntüleme

EOS (3D İskelet Sistemi Görüntüleme)

Tüm vücudu veya bir bölgeyi ön, arka ve yan olarak aynı anda görüntüleyebilen EOS (3D İskelet Sistemi Görüntüleme) cihazı, X-Ray ile çalışıyor. Hiçbir ön hazırlık gerektirmeyen bu görüntüleme yöntemi, ortalama 15-20 saniye içinde tamamlanabiliyor. Başta skolyoz olmak üzere birçok ortopedik hastalığın teşhis ve takip süreci, EOS cihazının sağladığı görüntüleme kolaylığı ile hız kazanıyor.

Neden EOS?

Klasik röntgen görüntülemelerinde, özellikle de hastanın yatar pozisyonda olduğu durumlarda, omurga eğriliklerinin gerçek değerleri tam olarak saptanamayabiliyor. Oysa EOS ile hem doğru oranlar tespit edilebiliyor hem de tüm vücut tek seferde görüntülenebiliyor. EOS cihazının bir diğer özelliği ise tekrarlanan röntgen görüntülemelerinde çocuk hastaların maruz kaldığı radyasyon dozunu azaltmaya yardımcı olması... Böylece klasik röntgen cihazlarına göre %90 oranında daha az radyasyon ile baştan ayaklara kadar bütün omurganın 3 boyutlu görüntülenmesi sağlanıyor.


Skolyoz tanısında öne çıkıyor

Omurganın sırt ve bel bölgelerinde görülebilen eğrilik olarak ifade edilen skolyoz hastalığında, omurlar düz bir hatta olması gerekirken sağa-sola yer değiştirebiliyor; kendi eksenleri etrafında dönebiliyor. Daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkan hastalığın tanısı, ayakta tüm omurgayı gösteren röntgen filmi ve fizik muayeneyle konuluyor. Yapılan görüntülemede elde edilen veriler ile omurga eğriliğinin açısı ölçülüyor. Bu da tedavinin planlamasında kullanılıyor. Tedavi sürecinde yapılacak takiplerde sıkça röntgen görüntülemelerine başvuruluyor. Bu da çocukların yüksek doz radyasyona maruz kalmasına neden oluyor. Oysa yapılan çalışmalar, EOS ile bu dozun %90 oranında azaltılabildiğini gösteriyor. Benzer takip görüntülemeleri kifoz hastalığında da gerekiyor.

Skolyoz cerrahisinde; mümkün olan en az sayıda omurganın dondurulmasıyla, en üst düzeyde iyileşmenin sağlanması ve hastaya geniş bir hareket alanı bırakılması hedefleniyor. Çünkü ameliyatla sabitlenen omur sayısındaki en ufak bir değişim dahi hastanın yaşam kalitesini büyük oranda arttırabiliyor. EOS cihazı da bu noktada devreye girerek, sağladığı yüksek kalitedeki 3 boyutlu görüntüleme ile tedavi sürecinde çok önemli bir rol üstleniyor.

Alt ekstremite cerrahisinde de kullanılıyor

EOS, alt ekstremite ameliyatları öncesinde planlama ve ölçüm yapılması amacıyla da kullanılabiliyor. Bacaklardaki bozukluklar, klasik röntgene göre daha iyi gösterilebiliyor. 3 boyutlu modelleme yapan cihaz, diz ve kalça artroplasti ameliyatları öncesinde planlamaya yardımcı olabiliyor.

Modelleme özelliği, küçük yaşlardaki çocuklarda da öne çıkıyor. Söz konusu hasta grubunda, EOS cihazıyla takip edilen skolyozun davranışı takipte yardımcı oluyor. Elde edilen modeller sayesinde; omurgadaki hangi eğriliğin ilerleyip, hangisinin ilerlemeyeceği tespit ediliyor. Böylece çocukların tedavi süreçleri doğru ve hızlı tanıyla kolaylaşıyor. Florence Nightingale Hastaneleri’nde başarıyla sürdürülen skolyoz tedavisinde EOS cihazı ayrıcalığıyla doğru teşhis, hastalarımıza daha sağlıklı bir gelecek sunuyor.
 

Üstünlükleri neler?

  • Tüm vücut, tek seferde, 3 boyutlu görüntülenebiliyor.
  • Omurga eğriliğinin derecesi daha doğru saptanabiliyor.
  • Klasik röntgen cihazlarına göre, %90 daha az radyasyon dozu kullanılıyor.
EOS ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Doktorlarımız

Randevu Alın