El Bileği Kırıkları ve Tedavileri

El bileğimiz iki sıra halinde dizilmiş sekiz adet kemikle birlikte bunlarla eklem yapan ön kol kemiklerinden oluşur.

Ön kol kemiklerimiz "radius’ ve "ulna" olarak adlandırılır. Radius kemiği baş parmak tarafında "ulna" kemiği ise beşinci parmak tarafındadır. Ön kol kemiklerin ve el bilek kemiklerinin kusursuz uyumu, karmaşık hareket özelliklerine sahip el bileğimizin sorusuz olarak çalışmasını sağlar.

El bileğimizde en rastlanılan kırık radius kemiğinin alt ucunda görülür. Bu kırıklar genellikle açık el üzerine düşme ile oluşur. Bu bölge kırıklarının büyük çoğunluğu dışarıdan uygulanacak kuvvetlerle sağlanan düzeltme manevraları sonrası uygulanacak alçılarla iyileşebilir. Bu menevraların hastaların ağrı duymaması amacıyla sedasyon anestezisi altında yapılması daha doğrudur.

Kırık hattının el bileği eklemine uzandığı durumlarda ve çok parçalı kırıklarda kapalı yöntemlerle uygun kırık dizilimi sağlanamayabilir. Bu durum, el bileği hareketlerinde ağrı ve kısıtlanma ile karşımıza çıkan kireçlenmelere neden olacaktır. Doktorunuzun cerrahi olarak kırığınızı düzeltip sabitlemesi ile ileride oluşabilecek sorunların önüne geçilebilir.

El bileğindeki ufak kemiklerimiz arasında en sık kırık "skafoid" kemiğinde oluşur. Bu kemiğin kan damarları ile beslenmesindeki yetersizlik kaynama sorunlarına yol açmaktadır. El bileği travması sonrası oluşan şikayetler geçiştirilir ve tanı konulamaz ise ilerleyen dönemlerde skafoid kırıkta kaynamama görülebilir. Bu durum bazı kişilerde şikayet yaratmasa da genellikle el bileğinde ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açar. Tedavi, cerrahi olarak kırığın taze kemik aşıları ile desteklenmesi ve çeşitli vidalarla sabitlenmesi ile yapılır.