Demans Nedir?

Demans, erişkin merkezi sinir sisteminin hasarlanması sonucu, bilinç bulanıklığı olmaksızın, birden fazla kognitif alanın bozulması, bununla ilintili olarak günlük yaşam aktivitelerinin eski düzeyinde sürdürülememesine neden olan, doğal seyri açısından kalıcı, sıklıkla da ilerleyici bir klinik tablodur .

Demans halk arasında bilinen adı ile bunamadır. Demans, erişkin merkezi sinir sisteminin hasarlanması sonucu, bilinç bulanıklığı olmaksızın, birden fazla kognitif alanın bozulması, bununla ilintili olarak günlük yaşam aktivitelerinin eski düzeyinde sürdürülememesine neden olan, doğal seyri açısından kalıcı, sıklıkla da ilerleyici bir klinik tablodur .

Bunama derecesi farklılıklar gösterebilmektedir.

Hafif düzeyde bellek ve bilgi işleme hızı performansında değişiklikler genellikle ilerleyici değildir. Günlük yaşam aktivitelerini etkilemez.

Demans için risk faktörleri nelerdir?

Demans için risk faktörlerinin başında yaşın ilerlemesi vardır. 70-74 yaş arası bunama riski %1’lerde iken 85 yaş üstü bunama riski %8.4’lere çıkmaktadır. Birinci derece akrabalarda AD (?) Alzheimer demans öyküsü olanlar için risk %10-30 lara kadar çıkmaktadır.

Öte yandan kafa travması, depresyon, eğitim düzeyinin düşüklüğü, damar hasarına neden olan hipertansiyon, diyabet, yüksek kolesterol gibi hastalıkalrın varlığı da risk faktörleri arasında sayılabilmektedir.

Demansda (bunamada) bozulan kognitif alanlar diye adlandırdığımız başlıklar nelerdir?

Kognitif alanlar olarak adlandırdığımız başlıklarda; bellek, konuşma bozukluğu (afazi), motor planlama bozukluğu (apraksi), kavrama yetisinin bozulması (agnozi) ve yürütücü işlev bozukluğu vardır.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Demans Nedir? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz