Çocuk Nörolojisi

Beyin, omurilik, sinir ve kas hastalıklarının tanı ve tedavisini yapan, 0-18 yaş grubu çocukları kapsayan çocuk nöroloji uzmanlık dalı, literatürde “Gelişim nörolojisi” ya da “Pediatrik nöroloji” olarak da tanımlanabiliyor.

0-18 yaş grubunda büyüme ve gelişme devam ettiği için bu gruptaki bireylerin nörolojik muayeneleri, hastalıklarının nedenleri, tanı ve tedavi yöntemleri yetişkinlere göre farklılık gösteriyor. Bu da uzmanlık gerektiriyor. Çocuk nörolojisi, prematüre ve risk taşıyan bebeklerin nörolojik süreçleri, çocuklarda gelişim bozuklukları, beyin travmaları, şuur kaybı, yıllar içerisinde ortaya çıkan yürüme bozuklukları, ailevi geçişli nörolojik hastalıklar, baş ağrısı, felç, epilepsi, kas ve sinir yaralanmaları, serebral palsi, otistik şikayetler, davranış bozuklukları da dahil olmak üzere geniş bir çerçeveye yayılıyor.

Çocuk nörolojisinin ilgilendiği hastalıklardan öne çıkanlar; serebral palsi (beyin felci), hipotonik bebek (gevşek bebek), epilepsi (sara hastalığı), hareket bozuklukları, otizm, nöromotor gelişimde gerilik, baş dönmesi (vertigo), SMA başta olmak üzere diğer kas ve periferik sinir sistemi hastalıkları olarak belirtiliyor.

Randevu Alın