Boyun fıtığı

Boyun fıtığıÇok yaygın görülen boyun fıtığı; ağrı, kollarda ve bacakta uyuşma, güç kaybı gibi şikayetlere neden olur. Boyun fıtığı olan hastalarda en sık gözlenen diğer şikayetler ise şöyle sıralanabilir:

• Ensede ağrı, spazm, boyun hareketlerinde kısıtlılık
• Enseden kollara, kafaya, göğse ve sırta yayılabilen ağrı
• Kollar ve/veya ellerde uyuşma hissi
• Baş dönmesi, kulak çınlaması, gözlerde sinek uçuşması, bulantı
• Kol ve/veya ellerde kas gücü azalması 
• Ağrının özellikle gece uykuda artması

Boyun fıtığının başlıca nedenleri; boyun bölgesini etkileyen travmalar (trafik kazası, düşme…vb) ve yanlış duruştur. Bazı iş kollarının da boyun fıtığı riski yüksektir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda disklerde sıvının azalması sonucu boyun fıtığı görülebilmektedir.

Boyun fıtığında diğer tedavi metotları denenmeden hemen ameliyat kararı verilmemektedir. Ayrıca her boyun fıtığı, ameliyata aday olmayabilmektedir. İlaç tedavisi, istirahat, fizik tedavi, spora rağmen şikayetler geçmiyorsa o zaman ameliyat son seçenek olarak değerlendirilebilmektedir. 

Boyun fıtığı ameliyatlarında birçok yöntem uygulanmaktadır. Microdiskektomi ise en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Bunun dışında ameliyatlarda endoskopi ve lazer teknikleri de kullanılmaktadır. Ancak endoskopik ameliyatlar daha uzun sürdüğü ve fıtığın tekrarlama oranının daha yüksek olması nedeniyle biraz dezavantajlı olabilmektedir. 

Boyun fıtığı ameliyatından sonra yüzde yüz iyileşme olmayabilir ya da fıtığın tekrarlaması söz konusu olabilmektedir. Genç hastalarda boyun fıtığının tekrarlama oranının %10-15 daha fazla olduğu bilinmektedir.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz