Beyin Tümörü Belirtileri

Beyin tümörünün büyüdükçe kafatasına, sinir uçlarına ve çevresindeki diğer dokulara bası yapar. Bu nedenle belirtiler de tümörün büyüklüğü, yerleşim yeri ya da türüne göre değişmektedir. Beyin, vücudu kontrol ettiği için etkilediği bölgeye göre beyin tümöründe çok farklı belirtiler görülebilmektedir.

Baş ağrısı: Beyin tümörünün en yaygın ve genellikle hastayı hekime getiren belirtisi baş ağrısıdır. Ancak bu ağrıda da kişiden kişiye değişir. Bazılarında ağrı çok şiddetli başlayıp giderek artan bir eğilim gösterirken, bazı hastalarda daha hafif seyreder. Baş ağrısı birçok hastalık için çok genel bir semptom olduğu için bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Eğer her gün çok şiddetli baş ağrısı ile uyanıyorsanız, daha önce herhangi bir ağrı şikayeti yoksa ve ağrı bir anda başlamış ve devam ediyorsa, ağrıların sıklığı arttıysa, baş ağrısı ile birlikte genel sağlık durumunuzda kötüleşme hissediyorsanız mutlaka hekime başvurmalısınız.

Bulantı, kusma: Hastada özellikle sabah saatlerinde artan mide bulantısı ve kusma görülür.

Görme bozuklukla: Bulanık görme, çift görme, şekillerin kayması gibi bazı görme bozukları belirtiler arasındadır. Görme ile ilgili sorunlar ciddiye alınarak mutlaka hekime başvurulmalı. Muayene sırasında bu sorunların göz kaynaklı mı, yoksa kafa içindeki basınca mı bağlı olduğu tespit edilebilir.

Nöbetler: Ortaya çıkan nöbetler tüm vücudu etkileyebildiği gibi sadece kol ve bacaklarda seğirme şeklinde de görülebildiği gibi, kaslarda spazm ve kasılmalar olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Hareket ve denge sorunları: Kol ve bacaklarda uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük ya vücudun belirli bir bölgesinde hissizlik, yürümede zorluk yaşanabilir. Tümörün etkilediği bölgeye göre ayakta iken ya da yürürken denge sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Konuşma ve kişilikte değişimler: Tümörün beyinde etkilediği alana göre, kişilik değişiklikleri, kelimeleri unutma, konuşamama, konuşulanı anlamama, kısa süreli hafıza kayıpları, konsantrasyon güçlüğü, organize olamama gibi sorunlar ortaya görülür.

  •  

İlgili Yazılar: