Antigravite Yürüme Eğitimi (Alter-G)

NASA patentli ‘hava basıncı ile yük kaldırma sistemi’ kullanılarak 2005 yılında geliştirilen anti-gravite yürüme bandı, fizik tedavi ve rehabilitasyonda ulaşılmış olan en son teknolojidir.

Anti-gravite yürüme bandı bel, kalça, diz ve ayak bileğindeki travmalar ve ameliyatlardan sonra iyileşme süresini çok kısaltan ve bazı nörolojik hastalıklarda yürümenin hızla gelişmesini sağlayan çok güvenli bir sistemdir.

Burada amaç kişiyi hareketli tutmaktır. Hastanın hareketlilik hedefi ister maraton koşmak olsun, isterse ev içinde bir odadan diğerine gidebilmek olsun, bu sistem sayesinde bu hedeflere ulaşılabilir.

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde bulunan anti-gravite yürüme bandı, vücut ağırlığını taşıyan eklemlerdeki hastalıklar nedeniyle yürüyemeyen ve bu nedenle bir kısır döngü içerisinde kalarak kilo alan ve eklemlerindeki hasarlanmanın önüne geçemeyen, kondüsyon bozukluğuna bağlı komplikasyonlar yaşayan hastaların yeniden mobilize edilmesi için tek çözüm olmaktadır.

Dünyada fizik tedavi ve rehabilitasyon ve spor hekimliği amaçlı olarak 1000 adet kullanılmakta olan anti-gravite yürüme bandı, 2008 yılında Amerikan FDA tarafından onaylanmış ve 2010 yılında medikal tasarım ödülü almış bir sistemdir.