Alın ve Şakak Germe Ameliyatları (Kaş Kaldırma)

Alın bölgesinde normalde de derinliği kişiden kişiye farklılık gösteren çizgiler mevcuttur. Ancak bu çizgiler zamanla yaşlanma etkilerine bağlı olarak derinleşip belirginleşir.

Yine kaşlar da yaşlanma ile birlikte aşağı doğu iner. Bu durum kişinin yorgun ve mutsuz görünmesine neden olur.

Genetik ve çevresel faktörler (kötü alışkanlıklar, düzensiz beslenme, düzensiz uyku, hareketsizlik, stres..) alın ve şakak bölgesindeki bu sorunların ortaya çıkışını hızlandırmaktadır.

Kimler alın ve şakak germe (kaş kaldırma) ameliyatları için uygun adaylardır?

Alın bölgesinde derin çizgilere sahip, kaşları aşağı doğru inmiş kadın ve erkeklerde alın ve şakak germe ameliyatları uygulanabilmektedir. Bu ameliyatlar genellikle 40 yaş ve üzerindeki kişilere uygulanmaktadır.

Ancak bazı durumlarda (genetik ve yapısal sorunlar yaşayanlarda) daha genç yaşta da uygulanabilmektedir.

Alın ve şakak germe (kaş kaldırma) ameliyatları nasıl yapılır?

Alın ve şakak germe (kaş kaldırma) ameliyatında; alındaki derin çizgiler giderilir, aşağı doğru inmiş olan kaşlar yukarı kaldırılır. Böylelikle yorgun, mutsuz bir yüz ifadesi yerine canlı bakışlar, sağlıklı bir yüz ifadesi sağlanması hedeflenir. Kaşların yukarı doğru kaldırılmasıyla göz kenarındaki çizgilerin bir kısmı da giderilebilmektedir.

Bazı durumlarda alın ve şakak bölgesinde fazla sarkıklığın giderilmesi için derinin bir kısmının çıkarılması gerekebilir. Bunun için klasik alın ve şakak germe ameliyatı uygulanır.

Bu yöntemde ön saç çizgisinin 4-5 gerisine saçlı derinin içine taç şeklinde kesi yapılır.

Fazla deri alınması çıkartılması gerekmeyen hastalarda alın ve şakak germe ameliyatları endoskopik yöntemlerle de yapılabilmektedir. Klasik yöntemdeki gibi kesi boydan boya değildir. Ön saç çizgisinin gerisinden, saçlı deri içinde 3 veya 4 adet 2 cm.lik minik kesiler yapılarak işlem gerçekleşir.

Alın ve şakak germe ameliyatları hastane ortamında yapılmaktadır. Genel ya da lokal anestezi altında uygulanabilen bu ameliyatlar ortalama 1.5-2 saat sürebilmektedir.

Genellikle hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur, aynı gün içinde taburcu olabilir.

Alın ve şakak germe (kaş kaldırma) ameliyatından sonra sizi neler bekler?

Alın ve şakak germe (kaş kaldırma) ameliyatından sonra gözler, burun ve ağzı açık bırakacak şekilde sargı uygulanabilir. Genellikle sargı 2 gün sonra çıkarılmaktadır. Dikişler ise 1 hafta içinde alınmaktadır. Alın ve gözler etrafında morarma ve şişlik gözlenmesi doğaldır. Hafif uyuşma gerginlik hissi olabilmektedir. Tüm bu etkiler bir iki hafta içinde kendiliğinden düzelmektedir.

Alın ve şakak germe (kaş kaldırma) ameliyatından 2 hafta sonra hastalarımız günlük yaşantılarına geri dönebilmektedirler.

Ancak birkaç ay boyunca ağız egzersizlerden, aşırı güneşe maruz kalmaktan ve darbelerden kaçınılmalıdır.

Ameliyat sonrası sonuçlar, kişilerin yapısına, yaşama tarzına göre farklılık göstermektedir. Sonuçlar bazı kişilerde 5-10 yıl bazılarında ise ömür boyu devam edebilmektedir.

İlgili Yazılar: