Akupunktur, vücuttaki belli noktaları; iğne ve/veya moxa, gereğinde lazer, elektrik stimulasyonu ile uyarıp vücudun otonom sinir sistemini, noroendokrin sistemini, immün sistemini ve bölgesel kan akımını etkileyerek fonksiyonel hastalıkları tedavi eden bir bilim dalıdır.

Akupunktur uygulaması bölümümüzde nasıl yapılmaktadır?

Akupunktur tedavisinde; vücudun belli bölgelerine çok ince uçlu iğneler batırılmaktadır. Bu iğneler yaklaşık 20-30 dk. vücutta durmaktadır. İğneler steril ve tek kullanımlıktır.
Ağrı hastalarında 4 – 6 seanslık bir tedavi gerekmektedir. Genelde tedavi seansları 2 gün ara ile yapılmaktadır. Her tedavi seansında, hasta ortalama 1 saat akupunktur polikliniğinde vakit geçirmektedir.
Bölümümüz dünyada akupunktur alanında uzmanlaşmış Heidelberg, Hamburg, Porto, Tokyo, Fukuoka Üniversiteleri ile işbirliği içindedir.
Akupunktur Bölümümüz hastanemizde diğer bilim dalları ile multidisipliner bir çalışma içindedir. Hastalar, temel şikayetleri ile ilgili ana bilim dallarında tüm inceleme ve tedavileri yapıldıktan sonra, akupunktur programına alınmaktadır.
Akupunktur Bölümümüze başvuran hastaların büyük bir çoğunluğu ağrı hastalarıdır. Uyguladığımız tedavi ağrıyı oluşturan sebebi ortadan kaldırarak güvenilir ve kalıcı çözüm sağlayabilmektedir.