Akupunktur


Grup Florence Nightingale Hastaneleri Akupunktur Bölümü

Akupunktur, vücuttaki belli noktaları; iğne ve/veya moxa, gereğinde lazer, elektrik stimulasyonu ile uyarıp vücudun otonom sinir sistemini, noroendokrin sistemini, immün sistemini ve bölgesel kan akımını etkileyerek fonksiyonel hastalıkları tedavi eden bir bilim dalıdır.

Akupunktur uygulaması bölümümüzde nasıl yapılmaktadır?

Akupunktur tedavisinde; vücudun belli bölgelerine çok ince uçlu iğneler batırılmaktadır. Bu iğneler yaklaşık 20-30 dk. vücutta durmaktadır. İğneler steril ve tek kullanımlıktır.

Ağrı hastalarında 4 – 6 seanslık bir tedavi gerekmektedir. Genelde tedavi seansları 2 gün ara ile yapılmaktadır. Her tedavi seansında, hasta ortalama 1 saat akupunktur polikliniğinde vakit geçirmektedir.

Bölümümüz dünyada akupunktur alanında uzmanlaşmış Heidelberg, Hamburg, Porto, Tokyo, Fukuoka Üniversiteleri ile işbirliği içindedir.

Akupunktur nasıl etki eder?

Akupunktur, vücudun kendi düzenleyici ve koruyucu mekanizmaları olan santral sinir sistemi, endokrin sistem, kardiyo- vasküler sistem, immunolojik sistem’i aktive ederek etki gösterir. Bu yüzden akupunktur fonksiyonel hastalıkların tedavisinde etkilidir. Yapısal hastalıkların tedavisinde yeri yoktur.

Vücutta belirli noktalara akupunktur iğneleri batırılır. İğneler batırıldığı zaman sinir uçları uyarılır ve uyarı sinir yolları ile omuriliğe, oradan da beyindeki merkezlere ulaşır. Bunun sonucu olarak vücudumuzda çeşitli kimyasal maddeler salgılanır ve dolaşım yoluyla bu maddeler hastalıklı bölgeye ulaşarak etki eder.

Akupunktur; lokal ve santral etkiyle immün sistemi ve protein kaskad sistemlerini düzenler. Humoral immün sistemi (bakteriyel enfeksiyonlara karşı temel savunma mekanizması) ve Sellüler immün sistemini (gecikmiş alerjik reaksiyonlar, doku reddi, kanser hücrelerinin yok edilmesi, viral, fungal , bakteriyel ajanlara karşı savunma) güçlendirir.

Akupunktur tedavisine gelirken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Akupunktur tedavisine gelirken, hastanın çok aç yada çok tok olmaması,alkollü ve yorgun olmaması lazımdır. Akupunktur tedavisinden sonra hastaların ağır ve yorucu işler yapması sakıncalıdır. Herhangi bir kayba neden olmamak için değerli takı takılmamalıdır. Akupunktur tedavisine bir refakatçi ile birlikte gelinmesi önerilir.

Akupunktur tedavisinin yan etkisi var mıdır?

Normalde akupunkturun ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak tedavi sonrası vücutta endorfin seviyesini arttırdığı için hastada hafif bir uyku ve gevşeme hissi oluşmaktadır. Çok nadiren bazı hastalarda iğnelenme yerlerinde, iğne ağrısı hissi oluşabilmektedir.

Kaç çeşit akupunktur vardır?

  • Vücut akupunkturu
  • Mikrosistem akupunktur (Kulak, El, Ayak, Kafa)
Vücut akupunkturu; organların düzenli çalışmasını sağlar. Metabolizmayı düzenler. Akupunkturda her organın kendine has bir elektriksel kanalı vardır, tedavi sırasında bu kanallar içindeki enerji akışı dengelenir. Vücut akupunkturu ile vücudun kendini sürekli yenileme ve dış etkenlere karşı dengede tutma kabiliyeti uyarılır.Vücutta bulunan 12 ana ve 2 ekstra meridyen aracılığı ile dolaşan Qi (çi) enerjisi akupunktur tedavisi ile dengelenir.

Kulak akupunkturu bedenin hemen hemen her uzvuyla ilgili bir akupunktur noktası barındırdığından (bağırsak, kalp, karaciğer vb) akupunktur tedavisinde vücutla beraber veya tek başına kullanılması önemlidir. Öte yandan kulağın bu özelliği, hastalıkların belirlenmesine ve hedef odaklı tedavisine yardımcı olmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Akupunktur tedavisi ne kadar sürer ?  

Bir seans ortalama 20 dakika sürer, 40-60 dakika kadar da uzatılabilir. Seans sıklığı, hastalığına göre günlük, haftada 2-3 kez veya aylık olarak ayarlanır. Bazı mevsimsel hastalıklarda (alerjik astım, alerjik rinit vb) her sene belli dönemlerde birkaç seans uygulamak gerekebilir. 

Akupunktur iğneleriyle AİDS, Hepatit B, Hepatit C gibi hastalıklar bulaşır mı?  

Akupunkturda kullanılan iğneler tek kullanımlıktır ve seans sonrası çöpe atılır. Dolayısıyla bu iğnelerle herhangi bir enfeksiyonun bulaşması söz konusu değildir. 

Akupunktur iğnesi acıtır mı?  

Akupunktur neredeyse ağrısızdır. İğneler çok ince olduğundan batırılırken yok denecek kadar az ağrı hissedilir. 

Akupunktur nasıl uygulanır?

Kullanılan iğneler genellikle tek kullanımlık steril iğnelerdir ve özel tekniklerle batırıldıkları için çok acı vermezler.

Buna rağmen iğne fobisi olanlara iğnesiz akupunktur yöntemleri uygulanır. Bunlar Adaptasyon Regülatörü ve AWT (Acustik Wave Therapy) yöntemleridir. Bunlarda manyetik uyarı, yada ses dalgaları ile oluşan şok dalga uyaran olarak kullanılır.

Akupunktur seansı ne kadar sürer? 

Seans ortalama 45-60 dakikalık bir tedavi uygulamasıdır. 

Akupunkturun yan etkisi var mı?  

Yan etkisi yoktur çünkü akupunkturda kişiye herhangi bir ilaç veya kimyasal madde verilmez. Akupunktur vücuttaki bulunan hormonları ve maddeleri harekete geçirerek hastalıkları tedavi eder. 

Akupunkturun zararı var mıdır? 

Tecrübeli kişiler tarafından uygulandığı takdirde vücuda zararı yoktur. 

Çocuklarda akupunktur yapılır mı?  

Evet, çocuklarda iğne yerine lazer akupunktur yapılır.

  

Randevu Alın