Akciğer Zarı Kanseri (Mezotelyoma)

Kötü huylu bir tümör olan Mezotelyoma; kalp, akciğerler ve karın bölgesindeki organları çevreleyen zardan kaynaklanan bir hastalıktır. Diğer adı “Akciğer zarı kanseri” olan mezotelyoma, genellikle asbest adındaki kanserojen minerale maruz kalan kişilerde görülmektedir.

Kötü huylu bir tümör olan Mezotelyoma; kalp, akciğerler ve karın bölgesindeki organları çevreleyen zardan kaynaklanan bir hastalıktır. Diğer adı “Akciğer zarı kanseri” olan mezotelyoma, genellikle asbest adındaki kanserojen minerale maruz kalan kişilerde görülmektedir. Lifli bir yapıya sahip olan asbest mineralinin solunması sonrasında, bu mineral akciğer zarına yapışmakta ve bu da akciğer zarı kanserine (mezotelyoma) neden olmaktadır.

Dünyada nadir görülen tümör türleri arasında yer alan mezotelyoma, Türkiye’de dünyadaki oranın çok üzerinde görülme sıklığına sahiptir. Florence Nightingale olarak bu yazımızda, akciğer zarı kanseri (mezotelyoma) ile ilgili merak edilenleri açıklık getireceğiz.

Mezotelyoma Belirtileri Nelerdir?

Mezotelyoma ortaya çıktığında, akciğer zarında su birikir ve ödem oluşmaya başlar. Oluşan su birikimi ve ödem nedeniyle göğüs, sırt ve yan bölgelerde ağrı meydana gelir. Ağrının ilk evresinde, nefes alma sırasında batma şeklinde bir ağrı vardır, ancak bu ağrı zamanla artan ve süreklilik kazanan bir hal alır. Öksürük ve nefes darlığı, bazı durumlarda ağrıya eşlik eden belirtilerdir.
 

Mezotelyoma Kimlerde Görülür?

Akciğer zarı kanserine yakalanma riski herkes için geçerlidir, ancak bazı meslek kollarında bu risk diğer kişilere göre çok daha yüksektir.
•    Otomobil fren balatası imalatı ya da bakımı ile uğraşan kişiler,
•    Isı yalıtım malzemeleri üreten ya da kullanan kişiler,
•    Tersane işçileri,
•    Köylerde “beyaz toprak” olarak bilinen ve ev yapımında kullanılan evlerin inşaatında çalışan ya da bu evlerde yaşayan kişiler.

Mezotelyoma Tanısı Nasıl Konulur?

Hekime başvuran kişilere fiziki muayene gerçekleştirilir. Yapılan fizik muayenede; hastanın ağrı şikayetinin olduğu göğüs bölgesi diğerine göre küçülmüşse, bu taraftaki omzu diğerine göre daha düşükse ve hastanın solunum sesleri azalmışsa, hekim akciğer zarı kanserinden şüphelenilir.
Fizik muayene ile beraber ya da sonrasında gerçekleştirilecek akciğer grafisi ve bilgisayarlı tomografi çekimlerinde plevra boşluğunda sıvı toplanmış olduğu ve zarın kalınlığının arttığı görülür. Ancak bu belirtiler aynı zamanda verem hastalığı ihtimaline de işaret ettiğinden, hastanın göğsünden alınacak bir doku parçasına biyopsi yapmak gerekir.

Hastalığın kesin tanısının konulabilmesi için kullanılabilecek 3 farklı biyopsi türü vardır.
  • Açık plevra biyopsisi
  • Kapalı plevra biyopsisi
  • Torakoskopik inceleme
Bu yöntemler arasında en başarılı sonuçlara torakoskopik inceleme ile ulaşılabilmektedir.

Mezotelyoma (Akciğer Zarı Kanseri) Kimlerde Görülür?

Akciğer zarı kanserine yakalanma riski herkes için geçerlidir, ancak bazı meslek kollarında bu risk diğer kişilere göre çok daha yüksektir.
Otomobil fren balatası imalatı ya da bakımı ile uğraşan kişiler,
Isı yalıtım malzemeleri üreten ya da kullanan kişiler,
Tersane işçileri,
Köylerde “beyaz toprak” olarak bilinen ve ev yapımında kullanılan evlerin inşaatında çalışan ya da bu evlerde yaşayan kişiler.

Mezotelyoma Nasıl Tedavi Edilir?

Epitelial, sarkomatöz ve karışık tip olmak üzere 3 farklı türe sahip olan akciğer zarı kanseri (mezotelyoma) için geliştirilmiş standart bir tedavi yöntemi mevcut değildir. Bu konuda yıllardır süren çalışmalar vardır, fakat henüz net bir sonuç ortaya koyulamamıştır.
Mezotelyomanın tedavisinde multidisipliner yöntem kullanılmaktadır. Hastalara cerrahi tedavi, ilaç tedavisi ve ışın tedavisi uygulanmaktadır. Bu yöntemle tedavi uygulanan hastaların %40 kadarında başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Cerrahi tedavinin ilaç ve ışın tedavisi ile birlikte uygulanması, özellikle epitelial mezotelyoma tedavisinde yüksek başarı oranlarının yakalanmasını sağlamaktadır. 

Akciğer zarı kanserine müdahale amacıyla gerçekleştirilen cerrahi müdahalede, hastalıktan etkilenmiş olan doku mümkün olduğunca çıkarmaya çalışılır. Eğer hastalık yayılmaya başlamış ve kalp zarı ya da diyafram kasına sıçramışsa, bu dokular da cerrahi müdahale ile alınır.
Akciğer zarı kanseri ya da diğer adı ile mezotelyoma hakkında merak ettiklerinizi, Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman hekimlerine sorabilir, aklınızdaki sorulara yanıt alabilirsiniz. Bize ulaşmak için, web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0 436 numaralı telefonu arayabilirsiniz. 
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Akciğer Zarı Kanseri (Mezotelyoma) biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz