AIDS

AIDS; Human Immunodeficiency Virus (HIV) tarafından oluşturulan bir hastalıktır. HIV derinin bağışıklık sistemi hücrelerinde azalmasına neden olur ve buna bağlı olarak kişinin bağışıklık sistemi zayıflar ve hastalıklara yakalanma riski artar.

HIV temel olarak 3 yoldan bulaşır: Cinsel ilişki, kan (kan nakli, enjektör), anneden çocuğa. Halk arasında yaygın bilinenin aksine HIV;  sarılma, sivri sinek ısırması, hastanın eşyalarının kullanılması ile bulaşmaz.

Deri HIV enfeksiyonu sırasında en çok etkilenen organdır. AIDS hastalarının yaklaşık % 90'ında deri belirtisi ortaya çıkar. Erken tanı açısından belirtileri tanımak büyük önem taşır.

AIDS hastalığının tanısı için ilave testler ve biyopsi gerekebilmektedir. Yapılan testler sonucunda HIV pozitif yani AIDS tanısı konulan hastalarda, deri hastalıkları alışılmışın dışında bir görünüme sahiptir ve olağandan daha şiddetli seyreder. Deri belirtilerini çoğunun nedeni bağışıklık sisteminin baskılanmış olmasıdır. Gün ışığında düzenli dermatolojik muayene yapılması erken tanıyı kolaylaştırır ve tedavi başarısını arttırır.

AIDS hastalarında ortaya çıkan başlıca deri hastalıkları enfeksiyonlardır (bakteriyel enfeksiyonlar, viral hastalıklar, mantar hastalıkları gibi). Örneğin alışılmışın dışında yaygın, iyileşmeyen, aylarca süren uçuklarda AIDS şüphesi akla gelmelidir. Enfeksiyon dışında, egzamalar, ilaç döküntüleri, saç ve tırnak değişiklikleri gibi deri belirtileri de gözlenebilmektedir.

AIDS varlığında deri kanserleri de gözlenebilmektedir. Özellikle "kaposi sarkom" en sık rastlanan kanser türüdür.

HIV enfeksiyonunun en erken deri belirtisi yüz, boyun, gövde ve kollarda 5-10 mm. çaplı kabarıklıklardır. Bu kabarıklıklar genelde 5-7 gün sürer, %30-40 olguda ürtiker (kurdeşen), ağızda ve genital bölgede yaralar eşlik eder. Baş ağrısı, halsizlik, ateş, diyare (ishal), kas ağrısı da gözlenebilmektedir

Unutulmaması gereken bu deri hastalıklarının HIV taşımayan kişilerde de görülebildiği, hastalığın çok şiddetli seyrettiği ve tedaviye cevap vermediği durumlarda HIV enfeksiyonun düşünüleceğidir.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz