Ses Teli Polip, Nodül, Kist Çıkartılması

Ses teli polibi: Vokal kord polibi olarak da adlandırılır. Sesin yanlış kullanılması ve sigara içilmesi doku içi kanamaların gerçekleşmesine ve zamanla ses teli üzerinde polip denilen yapıların oluşmasına neden olur. Polipler tek taraflı oluşurlar; ses kalitesinde bozulmaya ve ses kısıklığına yol açarlar. Ses teli polibi mikro cerrahi yöntemlerle alınarak başarıyla tedavi edilebilmektedir. Cerrahiden sonra alınan konuşma terapisi de yarar sağlamaktadır.

Ses teli nodülü: Ses teli nodülü; sesin uzun dönem yanlış kullanılmasına bağlı ses telleri üzerinde ortaya çıkan nasır olarak tanımlanabilir. Çift taraflı oluşurlar. Eğer ses teli nodülü yumuşak ve küçükse ses terapisi ile tedavisi mümkün olabilmektedir. Ancak daha sert ve büyük nodüller mikrocerrahi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Ses teli kisti: Ses tellerinde gözlenen kistler ses kısıklığına ses kalitesinin bozulmasına neden olurlar. Ses teli kisti sesin yanlış kullanılmasına bağlı oluşan bir patoloji değildir. Doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilmektedir. İlaçla ya da terapi ile tedavisi mümkün değildir. Geçerli tek tedavi yöntemi mikro cerrahidir.