Rahim Kanseri Belirtileri

Rahim kanserinde, hiçbir şikayeti olmayan ya da belirgin bir risk faktörü olmayan kadınlara yönelik olarak erken tespit amacıyla kullanılacak tarama yöntemi bulunmamaktadır. Ancak bununla birlikte bazı belirtiler kadında endometriyum kanserinin işaretçileridir. Anormal vajinal kanama, akıntı, lekelenme, rahim kanseri olan kadınlardaki en önemli belirtidir.

Tanı alan kadınların yaklaşık yüzde 90’ında menopoz sonrası dönemde kanama, menopoz öncesi dönemde hala adet gören kadınlarda adet döngüsündeki düzensizlik gözlenmektedir. Bu belirti kanser olmayan farklı sağlık sorunlarında da ortaya çıkabildiği için, ayırıcı tanı için mutlaka hekime başvurulmalıdır.


Özellikle menopoz sonrasında ortaya çıkacak vajinal kanama ve lekelenmeler mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu durumda kanamanın ne zaman olduğu ya da miktarı önemli değildir. Vajinal kanamalar her zaman kan şeklinde olmaz,  olağandışı vajinal akıntı koyu, kötü kokulu olabilmektedir. Bazı durumlarda anormal akıntı da görülebilmektedir. Bu nedenle akıntıda kanın olmaması rahim kanseri olmadığı anlamına gelmemektedir. 

Pelvik bölgesinde ağrı ve bası hissi de rahim kanserinde karşılaşılan diğer belirtiler arasındadır. Özellikle hastalığın daha ileri aşamalarında ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, karnın alt bölgesinde ağrı ve bası hissi, cinsel ilişki sırasında ağrı, kilo kaybı, iştahsızlık rahim kanserinde ortaya çıkabilecek diğer belirtiler arasındadır.

İlgili Yazılar: