Radyoterapi nedir?

radyoterapi nedirRadyoterapi, bazen ışın tedavisi olarak da adlandırılır. Radyasyon adı verilen yüksek enerjili partiküllerin hastalıkların tedavisinde kullanılmasıdır. Alman fizikçi Wilhelm Conrad Röntgen'in 1895 yılında X ışınını bulmasından kısa bir süre sonra bu güçlü ışınlar tümör tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde hızla ilerleyen bilgisayar teknolojisi ve ileri teknoloji ürünü cihazlarda yüksek enerjili x ışınlarının elde edilmesi bunu mümkün kılmaktadır.

Radyoterapi; iyonizan X ışınları ile kanser hücrelerinin çekirdeklerinde DNA kırıkları oluşturarak, bu hücrelerin bölünme ve çoğalmasını engelleme amacıyla yapılan bir tedavi şeklidir. Kanserli hücreler vücuttaki diğer normal organ ve dokulara göre radyoterapiye daha hassastır. Radyoterapi kanser tedavisi dışında nadiren bazı iyi huylu lezyonlara da uygulanabilir. Cerrahi sonrası mikroskopik kalıntıları yok etmek için, kemoterapi ile birlikte veya ameliyat öncesi tümörü küçültme amacıyla ya da kür sağlamak amacıyla radyoterapi yapılabilir. Palyatif radyoterapi uygulamaları ağrı semptomlarını giderme veya bası, kırık riski bulgularını gidermeye yönelik uygulanabilir.

Kanserli hücreler vücuttaki diğer normal organ ve dokulara göre radyoterapiye daha hassastır. Normal organ ve dokulardan da mukoza ile kaplı olanlar (solunum, sindirim ve boşaltım sistemi), cilt, sinir sistemi, kemik iliği, üreme organları ve böbrekler radyasyondan daha kolay etkilenirler.

Geçen yüzyıl zarfında teknik ilerleme ve hastalığın daha iyi anlaşılmasıyla tedavide büyük başarılar kazanılmıştır. Her gün artan sayıda kanser hastasında, gelişen radyoterapi teknikleri sayesinde organları korunarak kür sağlanmaktadır.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz