Kanser Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde en çok konuşulan ve tedavisi araştırılan hastalıklarından biri olan kanser, çok farklı doku ve organlarda varlığını gösterebildiği için farklı hastalık belirtileri şeklinde karşınıza çıkabilir. Kanser belirtileri hakkında bilinci artırarak hem kanser risklerine karşı savaşabilir hem de kanser riskiyle karşı karşıya kaldığınız durumlarda erken teşhis ve tedavi sayesinde bu hastalıkla mücadele edebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak kanser belirtisi olabilecek yaygın rahatsızlıklar şunlardır:

Kanama
Bölgesel ağrı hissi
Şişlik hissi
Yüksek ateş
Halsizlik
Şiddetli öksürme
En yaygın kanser türleri ve bu türlerin belirtileri nelerdir?
Hastanın içinde yaşadığı coğrafi bölgeye göre kanser ve kanser riski türü değişiklik göstermekle birlikte, Türkiye’nin bulunduğu coğrafi bölgede çok rastlanan kanser türleri meme, akciğer ve kolon (bağırsak) kanseri olarak uzmanlar tarafından belirlenmiştir.

Türkiye’deki yoğun sigara kullanımı sonucunda akciğer kanseri riskiyle karşı karşıya kalan hastalar her geçen gün artmaktadır. Akciğer kanseri riski taşıyan hastalar balgam çıkarırken kan görme, şiddetlenerek artan nefes darlığı, göğüs bölgesinde batma hissiyle karışık ağrı ve gece terlemesi gibi belirtilerden yakınırlar.
Türkiye’deki bu yaygın kanser türlerinin oluşumunu gösterdiği bölgeler haricindeki farklı vücut organlarında da kanser oluşumu gözlenmektedir.

İdrar renginde değişiklik ve idrarda kan görülmesi, böbrek bölgesinde ağrı gibi şikayetleri olan bir bireyde böbrek kanseri riski olabilir. Kafatası bölgesinde basınç hissi ve sürekli devam eden baş ağrısı yaşayan ve epileptik nöbetler geçiren bir hasta beyin tümörleriyle karşı karşıya olabilir. Yutkunma zorluğu çeken ve kulak burun boğaz bölgesinde yanma, ağrı, şişlik gibi rahatsızlıklardan şikayetçi olan ve devamlı olarak kilo kaybetmeye devam eden bir bireyde yutak kanseri olabilir.

İdrara çıkmada zorluk yaşayan, idrarını yaparken ağrı hisseden ve kanama gören bir hastada mesane kanseri riski olabilir.
Erkeklerde testis bölgesinde görülen ağrısız kitle ve şişlik hissiyatı testis kanserine ve kadınlarda da cinsel ilişki sonrası görülen kanamalar da rahim ağzı kanserinin belirtileridir.

Kanser nasıl engellenir ve tedavisi nedir? 
Geçmiş yıllara kıyasla ilerleyen tıp teknolojisi sayesinde kanseri önlemedeki ve kanser tedavilerindeki başarılarımız her geçen gün artmaktadır. Böylece kanser ölümcül bir hastalık olmaktan çıkıp tedavi edilebilir hastalıklar arasında yer almaya başlıyor.

Kanserli bölgenin tedavisinin mümkün olduğu evrelerde de hastanın yaşamını devam ettirebileceği ve tedavi olabileceği uzun soluklu bir sürece giriliyor.
Hastaya kanser tedavisi uygulanırken ilk olarak kanserin türü saptanır. Ardından belirlenen bu kanser türünün evresi ve zararlı kanser hücrelerinin genetik yapısı ortaya çıkarılarak tedavi süreci belirlenir.

Kanser tedavisinde kullanılan dört farklı onkolojik yöntem vardır.

Onkolojik cerrahi
Tıbbi onkoloji
Radyasyon onkolojisi
Nükleer onkoloji

Onkolojik cerrahi ile kanser tedavisi yapılırken kanser riski olan dokunun cerrahi olarak çıkarılma işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında da hasta biyopsi, tanı, evreleme ve adjuvan kemoterapi gibi süreçlerden geçmektedir.

Tıbbi onkolojide kemoterapi, hormon tedavisi, immunoterapi gibi yöntemler kullanılarak hasta tedavi edilir. Radyasyon onkolojisi ile tedavi edilen kanser türlerinde ise radyoterapi denilen ışın tedavisi ile zararlı kanser hücreleri hedef alınır. Hücre dokularındaki genetik DNA’yı bozan kanser dokularının büyümesi ve kanserin ilerlemesi radyoterapi ile durduruluyor. Bu radyoterapi tedavisi sırasında normal hücre dokuları da biraz etkilense de kanserli dokuların aksine kendini yenileyebildikleri için çok kısa bir sürede hasta sağlığına kavuşturulmuş oluyor.

Son olarak akciğer ve cilt kanseri risklerine karşı korunmak için de kanser hastalığına yakalanmadan önce sigara bırakılmalı, direkt olarak güneş ışınları altında durmaktan kaçınılmalı, dengeli ve düzenli bir beslenme alışkanlığı edinilmelidir.

Kanser belirtileri, en sık görülen kanser türleri ve uygulanan kanser tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için Florence Nightingale Kanser Merkezi’nden hemen randevu alın.