Göz Sağlığı

Göz Sağlığı
Grup Florence Nightingale Hastaneleri Göz Sağlığı Bölümü, göz hastalıkları ve bozukluklarının tedavisini dünyadaki son gelişmelere paralel olarak, teknik altyapı ve donanımla gerçekleştiriyor.

Göz Sağlığı Merkezimizde; Excimer laser ve LASIK ile miyop, astigmat, hipermetrop tedavisi yapılıyor. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Birliği (FDA) tarafından da onaylanmış lazer cerrahisi yöntemi LASIK, 1980’li yıllardan bu yana tüm dünyada uygulanıyor. Bu yöntemle miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz bozuklukları gideriliyor. Refraktif cerrahi ise kişilerdeki kırma kusurlarını düzeltmek için yapılan lazer uygulamaları ve ameliyatları ifade ediyor. Merkezimizde, excimer laser’in refraktif cerrahideki en gelişmiş teknolojik aşaması olarak kabul edilen “flying spot” teknolojisini uygulayan lazer cihazı kullanılıyor. Fakoemülsikifasyon (FAKO) cihazıyla da katarakt tedavisi uygulanıyor.

Hangi Hastalıklar Tedavi Ediliyor?

 • Ani görme kaybı,
 • Görme kusurları,
 • Göz tansiyonu (Glokom),
 • Göz yaralanmaları ve tedavileri,
 • Katarakt,
 • Keratokonus (Kornea dikleşmesi),
 • Kuru göz hastalığı (Dry eye),
 • Retina hastalıkları,
 • Sarı nokta hastalığı (Makula dejenerasyonu),
 • Şaşılık,
 • Yaşa bağlı yakını görememe sorunu (Presbiyopi).

Hangi Bölümler Yer Alıyor?

Glokom Bölümü: Glokom hastalığında, optik sinirin yavaş yavaş hasar görmesi sonucu görme yetisi tehdit altına giriyor ve tedavi edilmezse görme kaybına neden olabiliyor. En sık göz tansiyonu yüksekliği nedeniyle ortaya çıkıyor. Göz Sağlığı Bölümümüzde kapsamlı glokom tedavisi yapılabiliyor. Bu kapsamda; öncelikle hastanın göz tansiyonu ya gözdeki sıvının üretimini kısarak ya da çıkışını arttırarak düşürülüyor. Bu iki yöntem için kullanılan ilaçlar, her gün belirli aralıklarla alınıyor ve ömür boyu kullanılıyor. İlaç tedavisine rağmen hastanın göz tansiyonu düşmüyor ve görme alanı daralıyorsa, cerrahi devreye giriyor. Glokomda; ameliyatla gözün beyaz kısmında dışarıdan görünmeyecek kadar küçük bir delik açılarak, gözün içerisindeki fazla sıvı tahliye ediliyor. Ameliyat sonrası çoğunlukla glokom hastalığı ortadan kalkıyor. Ancak glokomun cerrahi tedavisi her hastada mümkün olmuyor. Göz Sağlığı Bölümümüzde, gerekli olan hastalarımızda göz tansiyonu tedavisinde lazer tedavi de uygulanabiliyor.

Şaşılık Bölümü: Her iki gözün aynı yöne bakmaması ve birbiriyle olan paralelliğini kaybetmesi durumu “şaşılık” olarak adlandırılıyor. Her bir gözde 6’şar göz dışı kas bulunuyor. Bunların birinde veya birkaçında kuvvet azlığı ya da fazlalığı olması şaşılığa yol açıyor. Bir göz düz bakarken diğeri içe, dışa, yukarı veya aşağı kayabiliyor. Bazı durumlarda kayma her iki gözde de görülebiliyor. Bu durum şaşılık olarak adlandırılıyor.

Şaşılık birçok nedenden kaynaklandığı için tedavi de kişiden kişiye farklılıklar gösteriyor. Gözlük, kapama tedavisi, ortoptik tedavi, cerrahi müdahale ve botoks tedavileri uygulanabiliyor.

Pediyatrik Oftalmoloji Bölümü: Grup Florence Nightingale Hastaneleri Göz Sağlığı Bölümü’nde, çocuklarda sık görülen miyop, hipermetrop, astigmatizma gibi kırma kusurları, şaşılık, göz tembelliği, doğuştan gelen gözyaşı kanal tıkanıklığı, doğumsal katarakt ve glokom başarıyla tedavi ediliyor.

Çocuk televizyonu çok yakından izliyor, kitabı kendine çok yaklaştırarak okuyor, gözlerini sürekli kırpıştırıyor ve kısarak bakıyor, bir gözünü kapatarak veya kısarak diğer gözüyle görmeye çalışıyorsa hemen muayene edilerek, görme bozukluğu ve kırma kusuru tanı alırsa gözlük kullanımıyla gerekli tedaviye geçilmesi önem taşıyor. Yenidoğan bebeğin gözlerinde sürekli sulanma ve çapaklanma olursa gözyaşı kanallarının doğuştan ya da enfeksiyon kaynaklı tıkalı olabileceğinin düşünülmesi gerekiyor. Gözyaşı kanalı tıkanıklığında, gözyaşı kesesine masaj yapılarak göz damlaları kullanılıyor. Sulanma ve çapaklanma düzelmezse anestezi altında gözyaşı kanalının açılması gerekiyor. Yenidoğan bebeğin göz bebeğinde beyazlık çoğunlukla doğuştan kataraktı veya göz içi tümör dahil birçok retina hastalığını düşündürüyor. Bu durum, tek gözde olabildiği gibi iki gözde de olabiliyor ve çoğunlukla erken ameliyatı gerektiriyor.

Nöro-oftalmoloji Bölümü: Göz (optik) sinirinden kaynaklanan hastalıklarının teşhis ve tedavisi bu bölümde yapılıyor. Optik sinirden görmenin gerçekleştiği beyindeki görme merkezine kadarki süreç olan görme yolları da nöro-oftalmolojinin uzmanlık alanına giriyor. Grup Florence Nightingale Hastaneleri Göz Sağlığı Bölümü kapsamında hizmet veren bu bölümü, ayrıca gözlerin uyumlu şekilde hareket etmemesi ile kendini gösteren hastalıklarla da ilgileniyor.

Katarakt ve Refraktif Cerrahi Bölümü: Katarakt ancak cerrahi yolla tedavi edilebiliyor. Günlük aktiviteleri etkiler duruma geldiğinde cerrahi olarak çıkartılabilen katarakt, genel anestezi gerektirmeden, ağrısız bir biçimde yapılıyor ve hasta aynı gün taburcu olabiliyor. Grup Florence Nightingale Hastaneleri Göz Sağlığı Bölümümüzde; damla anestezisi altında, çok kısa sürede, ağrı duymadan FAKO yöntemi kullanılarak katarakt ameliyatı yapılıyor ve katlanabilen göz içi merceği yerleştirilerek net görme sağlanabiliyor. Ayrıca yüksek miyopi (-10 ve üstü) durumlarında, saydam mercek değişimi yapılarak lazerle düzeltilemeyecek kadar yüksek bozukluklar da düzeltilebiliyor. Göz Sağlığı Bölümümüzde, saydamlığını yitirmiş lens ultrasonik ses dalgaları yayan özel bir alet yardımıyla göz içinde parçalanıyor ve sonrasında emilerek çıkarılıyor. Bu olay 2-2,5 mm’lik bir alanda gerçekleşiyor. Saydamlığını kaybetmiş lensin çıkarıldığı boşluğa, hastanın görüşünü düzeltecek “göz içi lensi” denilen yapay mercek yerleştiriliyor.

Retina Bölümü: Göz küresinin arka duvarını duvar kağıdı şeklinde kaplayan ve görme hücrelerinden oluşan ağ tabakası olan retinada oluşan hastalıklar, doğrudan görme duyumuzu tehdit ediyor. Grup Florence Nightingale Hastaneleri Göz Sağlığı Bölümümüzde; diyabetik retinopati, hipertansif retinopati, damar tıkanıklıklarına bağlı retina hasarları, retina yırtıkları, dekolman, göz içi kanamaları, gibi retina hastalıkları başarıyla tedavi ediliyor. Yaşa bağlı görme merkezi bozuklukları da göz anjiyosu (FFA) ve göz tomografisi (OCT) kullanılarak tanı alıyor. Gerekli durumlarda vitrektomi ve dekolman cerrahisi uygulanıyor. Diyabet hastalarında ve küçük retinal yırtıklara ise argon lazer kullanılarak tedavi yapılıyor.

Hangi tetkik ve uygulamalar yapılıyor?

 • Aberrometre,
 • Argon lazer uygulaması,
 • Excimer lazer uygulaması,
 • Göz anjiyografisi (Fundus floressein digital angiografi),
 • Göz tomografisi (Optik koherens tomografi / OCT),
 • Kornea topografisi,
 • Optik sinir başı analizi (Optic nerve head analyser),
 • Pakimetri,
 • Pneumatik tonometri,
 • Renk körlüğü testi,
 • Sarı nokta kareli kağıt testi (Amsler grid),
 • Ultrasonik biyometri,
 • Vitreoretinal cerrahi işlemler (Vitrektomi),
 • YAG lazer.

Göz Sağlığı ile ilgili
Randevu Talebi İçin Formu Doldurun

Randevu Talep Edin

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz

Video