Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü vücudumuzdaki iç salgı bezlerini, iç salgı bezlerinin fonksiyonlarını ve salgıladıkları hormonları inceleyen bilim dalıdır.

Hormonlar vücudumuzdaki değişik aktiviteleri kontrol eder. Hormonların farklı tipleri, üreme, metabolizma, büyüme ve gelişmeyi kontrol eder. Hormonlar ayrıca çevremize verdiğimiz tepkiyi de kontrol eder ve vücudumuzun fonksiyonları için gerekli uygun miktarda enerji ve besini sağlamaya yardımcı olurlar.
Endokrin sistemi oluşturan salgı bezleri; hipotalamus, hipofiz,tiroid, paratiroidi, pankreas, yumurtalıklar (kadında overler, erkekte testisler), böbreküstü bezi (yağ dokusu, endotel (damar iç duvarını döşeyen hücreler)dir.

Boyunda şişlik, saç dökülmesi, cilt kuruluğu, terleme, sinirlilik ve çarpıntı guatr veya tiroid bezi hastalıklarının habercisi olabilirken görme problemleri, baş ağrısı ve memeden süt gelmesi ise hipofiz bezi hastalıklarının belirtileri olarak karşımıza çıkabilir.

Yüksek kan basıncı, kolesterol yüksekliği ve lipit metabolizması hastalıkları,kıllanma artışı ve adet düzensizlikleri de endokrin ve metabolizma hastalıkları açısından detaylı araştırma gerektiren rahatsızlıklardandır.

Diyabet ve obezite ise çağımızın en büyük halk sağlığı sorunlarından olmaya aday durumdadır.

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz; uzayan yaşam süresine bağlı olarak dünya nüfusunun yaşlanması sebebi ile görülme sıklığı çok çok artmış olan bir diğer endokrin ve metabolizma hastalığıdır. Osteoproroz ve osteopororza bağlı kırıklar günümüzde önemli bir ekonomik ve sosyal problem haline gelmiştir.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları 


Bu bağlamda Grup Florence Nİghtingale Hastaneleri Endokrin ve Metabolizma bölümümüzde diyabet ve osteoporoz(kemik erimesi) klinikleri ayrı olarak hizmet vermektedir.

Bununla birlikte yine Grup Florence Nİghtingale Hastaneleri Endokrin ve Metabolizma bölümümüzde tiroid bezinin hastalıkları ve guatr, obezite, hipertansiyon, hipofiz bezi hastalıkları, böbreküstü bezi hastalıkları, cinsel gelişme bozuklukları, kolesterol yüksekliği ve lipit metabolizması hastalıkları, büyüme ve gelişme geriliği (boy kısalığı) ve salgı bezlerinin (tiroid kanseri, hipofiz ve pankreas tümörleri vs.) tümörlerinin tanı ve tedavileri ilgili diğer bölümlerle iş birliği içinde tedavi edilmektedir.

 

Randevu Alın