Büyümeyi Etkileyen Hormonlar

İnsan vücudunda büyümeyi düzenleyen bir grup salgı bezi vardır. Bedenimizin normal çalışması için bu salgı bezlerinin hormon salınımları gereklidir. Ana salgı bezi beyindeki hipofizdir. Bu bez, birçok salgı bezini kontrol eder. Hipofiz beyinde, bir bezelye tanesi büyüklüğünde yer alır. Bu bezden salgılanan büyüme hormonu ve ergenliği uyarıcı hormonlar çocukların büyümesini ve yetişkin hale gelmesini sağlarlar.

Boynun ön kısmında bulunan tiroid bezinden salgılanan tiroid hormonu, büyümeyi sağladığı gibi vucudun çalışma hızını, zeka gelişimini ve kemiklerin büyümesini de etkiler.

Erkeklerde testis tarafından salgılanan testosteron, kızlarda overlerden salgılanan östrojen ve her iki cinste de böbreküstü bezi tarafından salgılanan androjen hormonları özellikle ergenlik dönemindeki hızlı büyümeden sorumlu hormonlardır.

Büyümeyi etkileyen çocukluk döneminin kronik hastalıkları;

Kalp, akciğer, böbrek gibi organların uzun süreli ve önemli hastalıkları ile besin emilimini bozan mide-barsak hastalıkları büyümeyi olumsuz etkilerler.

İlaçlar;

Steroid ihtiva eden ilaçların uzun süreli kullanımı ve psikiyatri tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar büyümeyi olumsuz etkiler. Hekime danışılması gerekir.