Ağrı Polikliniği

Ağrı Polikliniği Nedir?

Ağrı poliklinikleri kronik ağrı adı verilen üç aydan daha uzun süren veya sık sık tekrarlayan ağrıların teşhisini ve tedavilerini yöneten sağlık birimleridir. Hayat kalitesini oldukça düşüren kronik ağrı, üretkenliği düşürerek anksiyete oluşumuna sebep olabilir. Bu da sinirlilik ve uyku bozukluklarına yol açabilir. Ağrı sebebinin teşhis edilmesi bu gibi sorunların önüne geçerek yaşam kalitesini artırabilir. Ağrı poliklinikleri uzun süreli ağrı çeken hastaların yaşam kalitesini artırmak için ilaç tedavisinin yanı sıra girişimsel ağrı prosedürlerini kullanabilir. Disiplinler arası bir yaklaşım kullanan ağrı poliklinikleri, kanser veya artrit (eklem iltihaplanması) gibi zayıflatıcı veya bitkin düşüren ağrıya yol açan durumların tedavisini ve yönetilmesine yardımcı olur. Kronik ağrının fiziksel, duygusal, davranışsal ve bilişsel yönlerini tedavi etmeyi amaçlayan ağrı poliklinikleri, hem tıbbi hem de terapötik yaklaşımlar sunar. Bu sayede ağrı poliklinikleri, ağrının kaynağını bütünsel olarak inceleyerek uygun tedavi yöntemini uygulayabilir.

Ağrı Polikliniklerinde Uygulanan Tanı Yöntemleri ve Florence’ın Yaklaşımı

Ağrı şikayeti olan hastalara ilk olarak kapsamlı testler ve incelemeler yapılarak ağrının kaynağı öğrenilmeye çalışılır. Ağrının sebebini bulmak için kullanılan birçok tanı yöntemi mevcuttur. Florence Hastanesinde bulunan son teknoloji ekipmanlar ve alanında uzman doktorlar tarafından yönetilen ağrı poliklinikleri, ağrının teşhisinde ve tedavisinde yardımcı olabilir. Doktor yaptığı kapsamlı testler sonrasında hastaya en uygun tedaviyi uygulayarak hastanın yaşam kalitesini iyileştirmeyi hedefler. Ağrı polikliniklerinde kullanılan tanı yöntemleri şunlardır:
 • BT taraması: Bilgisayar tomografi cihazları, X-ışınlarını kullanarak vücudun enine kesitinin bir görüntüsünü elde eder. Tarama boyunca hareketsiz şekilde yatan hastaya bazen bir solüsyon enjekte edilebilir. Bu sayede doktor hastanın vücudunda olup biten olayları daha net inceleyebilir. Bu işlem yaklaşık 15 dakika sürebilir.
 • MRI (Manyetik rezonans görüntüleme): Bu tarama yönteminde X-ışınları kullanılmadan vücudun bir görüntüsü elde edilebilir. Manyetik rezonans görüntüleme cihazı radyo dalgaları ve büyük bir mıknatıs kullanarak vücudun bir görüntüsünü oluşturur. Bu işlem yapılan taramanın boyutuna göre 15 ila 60 dakika arasında sürebilir.
 • Myelogram: Bu test sırt ağrısı şikayeti olan hastalar için kullanılır. Bu yöntem fıtıklaşmış disklerin veya kırıkların sebep olduğu sinir sıkışmasını teşhis etmeye yardımcı olabilir.
 • Kemik taramaları: Bu taramalar kemiklerde oluşan ve ağrıya sebep olabilen kırıkları ve enfeksiyonları teşhis etmede kullanılır. Doktor kemiklere bir miktar radyoaktif madde enjekte ederek anormal durumda olan kemikleri inceleyebilir.
 • Ultrason görüntüleme: Sonografi olarakta bilinen bu görüntüleme yüksek ses dalgaları kullanarak vücut içinin incelenmesine yardımcı olabilir.

Ağrı Polikliniklerinde Tedavi Edilen Hastalıklar Nelerdir?

Ağrı poliklinikleri temelde kişinin yaşam kalitesini düşüren ağrıyı teşhis edip onu tedavi etmeyi amaçlar. Ağrı çeşitli yaralanmaların, enfeksiyonların ve hastalıkların ana semptomu olarak görülebilir. Kronik ağrıya sebep olan birçok hastalık mevcuttur. Ağrı polikliniklerinde tedavi edilen rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilir:
 • Artrit ve kas eklem hasarları: Eklemlerin kireçlenmesi ve iltihaplanması şiddetli ağrılara sebep olabilir. Ortopedik yaralanmalar da sertliğe ve ağrılara yol açabilir
 • Sırt hasarları: Özellikle bel fıtığına sebep olan kaymış diskler ve diğer sırt sorunları şiddetli ağrılara ve hareket kısıtlılığına sebep olabilir.
 • Boyun ve omuz hasarları: Boyunda oluşan travmalar, uzun süre hareketsizlik sonucu veya yaşlanmaya bağlı olarak boyundaki disklerde kayma ve aşınma meydana gelebilir. Bu da boyun ve omuz bölgesinde şiddetli ağrılara sebep olabilir.
 • Kronik ağrı bozuklukları: Görülen tedavilere rağmen 3 aydan uzun süren ağrılara kronik ağrı denir. Kronik bir hastalık belirtisinden ziyade kendisi bir hastalık olarak değerlendirilebilir. Bazen ağrıya sebep olan etkenin ortadan kalkmasına rağmen ağrı devam edebilir. Bununla beraber vücutta kronik ağrıya sebep olabilecek çeşitli bozukluklar da olabilir.
 • Endometriozis: Rahim zarının rahim duvarında büyümesi sonucu karında şiddetli ağrı hissedilebilir.
 • Yüz ağrısı: Trigeminal nevralji (yüzden beyne giden siniri etkileyen ağrı) veya çeşitli diş problemleri gibi rahatsızlıklar yüzde şiddetli ağrı hissedilmesine sebep olabilir.
 • Baş ağrıları: Başın belli bölümlerinde zonklayıcı veya acı veren ağrılar oluşabilir. Migren baş ağrıları ve boyun kısmında meydana gelen ağrılar bireyin yaşam kalitesini düşürebilir.
 • Miyofasiyal ağrılar: Bir veya birden fazla kas grubunda meydana gelen kasılma, kramp ve batma ile kendini gösteren kas iskelet sistemi ağrısı olarak bilinir. Temelde şiddetli ağrı ve hareket kısıtlılığına sebep olabilir.
 • Fibromiyalji ağrılar: Genel olarak vücutta belirli bölgelerde meydana gelen kronik ağrılardır.
 • Böbrek taşı ve idrar yolu ağrıları: Böbrek taşları vücuttan atılmaya çalışılırken idrar yollarında şiddetli ağrılara sebep olabilir.
 • Nöropatik ağrılar: Hasar gören sinirler şiddetli ağrılara ve karıncalanma hissine yol açabilir.
 • Kanser ağrıları: Kansere bağlı olarak dokularda oluşan hasarlar ve tümörler sinirlere bası yaparak şiddetli ağrılara sebep olabilir.
 • Ameliyat ağrıları: Ameliyat sonrasında ortaya çıkan ve kronik hale gelen 3 aydan fazla süren ağrılardır.

Ağrı Polikliniklerinde Uygulanan Tedavi Yöntemleri Ve Florence’ın Yaklaşımı Nedir?

Ağrı polikliniklerinde uygulanan tanı ve tedavi yöntemleri hastanın ağrıdan kurtulup yaşam kalitesinin artmasını hedefler. İlk olarak ağrıya sebep olan herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı belirlenir. Elde edilen bilgiler ışığında uzman ekip tarafından uygun tedavi yöntemi uygulanır. Florence Hastanesinde uygulanan tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Kronik ağrı tedavileri: Kronik ağrının tedavisini ağrının yerine ve tipine göre değişiklik gösterebilir. Kronik ağrı tedavileri şu şekilde sıralanabilir:
 • İlaç tedavisi: Daha hafif ağrılar için reçetesiz ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca kas ağrıları ve artritten kaynaklanan ağrılar için ilaçlı kremler ve solüsyonlar kullanılabilir. Ancak reçetesiz ilaçlar rahatlama sağlamazsa şiddetli ağrılar için doktorunuz reçeteli ilaçlar uygulayabilir.
 • Zihin-beden teknikleri: Bu tedavi yöntemi zihnin vücudun işleyişini ve gösterdiği semptomları etkilemeye yardımcı olabilir. Zihin-beden terapileri, gevşeme teknikleri ve meditasyon ile kronik ağrılar hafifletilebilir.
2. Girişimsel ağrı tedavileri: Bu yöntemde farklı tarz tedaviler kullanılarak ağrıyı ileten sinir yollarının durdurulması amaçlanır. Genel olarak girişimsel ağrı tedavileri şu şekilde sıralanabilir:
 • Lokal sinir blokları: Sinir blokaji ağrı tedavisinde yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Genellikle boyun, sırt ve belde gelişen ağrılara sebep olan sinir köklerinin, enjeksiyon yoluyla bloke edilmesidir.
 • Epidural enjeksiyonlar: Bu tedavi yönteminde ağrının oluştuğu bölgeye steroid veya anestezik ilaçlar verilir. Genelde bel veya boyun fıtığı ağrılarında kullanılabilir.
 • Darbeli radyofrekans: Bu prosedür sinirleri devre dışı bırakarak ağrı sinyallerinin beyne gitmesini engellemek için kullanılabilir.
 • İntratekal pompalar: Bu tedavide ağrı kesici ilaçların ağrının bulunduğu bölgeye ileten cerrahi olarak implante edilmiş bir pompa kullanılır. Genelde omurilik ağrıları için uygulanabilir.
 • Faset eklem enjeksiyonları: Omurların kaymasını engelleyen eklemlere faset eklem denir. Genelde omurilikte meydana gelen faset eklem ağrılarının enjeksiyon yolu ile tedavi edilmesidir.
 • Ozon tedavisi: Bakterilerin ölmesini ve yangı hissinin giderilmesini sağlayan bu yöntem, birçok ağrı tedavisinde kullanılabilir
 • Omurilik Pilleri: Sinir hasrarına bağlı olan nöropatik ağrıların iletimini engellemek için omuriliğe kalp piline benzer pil yerleştirilebilir.
3. Akupunktur: Bu tedavi yönteminde sinir bölgelerine yakın batırılan iğneler, ağrı oluşan bölgedeki kasları uyararak ağrı sinyallerinin beyne gitmesini engelleyebilir.
4. Fizik tedavi: Travmalar ve sakatlık sebebiyle oluşan ağrıların, germe ve güçlendirme hareketleriyle giderilmesidir.

Ağrı Polikliniğinde Kullanılan Sağlık Teknolojileri (Cihaz) Nelerdir?

Ağrı polikliniklerinde ağrıya sebep olan durumun tespit edilmesi ve uygun tedavinin uygulanması için son teknoloji sağlık cihazları kullanılması önemlidir. Merkezlerimizde bulunan ağrılar için kullanılan cihazlar şu şekilde sıralanabilir:
 • MRI: Vücutta herhangi bir yeri görüntülemek içim manyetik alan oluşturur. Radyo dalgaları ve büyük bir mıknatıs kullanılarak vücudun bir görüntüsü elde edilir.
 • Bilgisayarlı tomografi: X-ışınları kullanılarak vücudun farklı alanlarından görüntüler alır. Daha sonra bu görüntüleri birleştirerek vücudun ayrıntılı bir görüntüsünü elde eder.
 • Ultrason: Yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak vücudun görüntülenmesini sağlar.
 • TENS: Ağrıyı kesmek için hafif şiddette elektrik akımı üretir. Pille çalışan küçük bir cihazdır.
 • RFT: Ağrının olduğu bölgeye kontrollü şekilde elektrik enerjisi uygulayarak bölgede lezyon oluşmasını sağlar.

Ağrı Polikliniği İçin Neden Florence’ı Tercih Etmeliyim?

Florence bünyesinde bulunan uzman doktorla ve son teknoloji cihazlar ile hastalara gerekli tedavileri uygulayarak yaşam kalitelerini iyileştirebilir. Ağrının kaynağını belirlemek için çeşitli testler yapan doktorlar, test sonucundan yola çıkarak hasta için en uygun tedavi işleyini seçerek kalıcı çözüm sağlamayı hedefler. Ağrıyı tedavi etmede psikolojik etmenlerde oldukça etkilidir. Florence Hastaneleri ağrıya hem fiziksel hem psikolojik yönden yaklaşarak bütüncül bir tedavi sağlayabilir.

Multidisipliner Bakış Açısıyla Diğer Birimler ile İlişkisi Nedir?

Ağrı polikliniği, kronik ağrıların teşhis edilip tedavi edilmesini sağlayan bir merkezdir. Ancak verimli ve kalıcı çözüm sağlamak için diğer bilim dallarıyla da iç içe çalışması gerekebilir. Ağrısı olan bireylerin etkili bir ağrı yönetim sağlaması için ağrısı ile psikolojik ilişki kurması, baş etme mekanizmalarını güçlendirmesi ve yaşam kalitesini güçlendirmesine ihtiyacı olabilir. Ayrıca birey sağlığını sürdürebilmek için ağrıdan anlam çıkarma ve ağrının psikoloji ile bağlantısını anlamak için eğitime de ihtiyaç duyabilir. Bu bilgiler ışığında ağrının çok boyutlu olduğu ve multidisipliner olarak değerlendirilip bütüncül bir tedavi ile yönetilmesi sonucuna varılabilir.

Randevu Alın