Rejeneratif Tıp Merkezi

Rejenerasyon kelimesinin Türkçesi; "yenilenme"dir. Rejeneratif tıp ise; "yenileyici tıp" anlamına gelir. Bu adı almasının nedeni; hasar almış doku/organların tekrar yenilenmesini bu sayede vücut fonksiyonlarının iyileşmesini sağlayabilmesidir.

Bazı ciddi yaralanmalar ya da kronik hastalıklar vücudun fonksiyonel dokularına önemli hasarlar verebilir. Öyle ki vücut kendini yenilemekte yeterli olmayabilir.

Rejeneratif tıp;bu hastalar için organ ve/veya doku fonksiyonlarının yenilenmesi amacıyla tıpta yeni gelişmiş önemli bir alandır.Birçok hastalığın tedavi yöntemlerinde yeni tıbbi ihtiyaçlar rejeneratif tıp alanındaki teknolojilerin daha hızlı gelişmesi için Rejeneratif Tıp Merkeziönemli etkenler olmuştur.

Güncel rejeneratif tıp uygulamalarında; yaşlanma, hastalıklar ya da doğumsal anormalliklere bağlı olarak vücutta hasar görmüş doku ya da organları yenilemek ve onarmak amacıyla "kök hücreler" kullanılmaktadır. Kök hücreler, vücuttaki bu hasarlı alanlara ulaşma gücüne sahiptir. Yenileme ve onarım sürecini başlatarak; oluşturdukları yeni doku ve hücreler sayesinde vücuttaki hasarlı bölgelerin fonksiyonlarını düzeltebilirler.

Rejeneratif / Yenileyici Tıp sadece problem geliştikten sonra hasarın tedavisinde değil, aynı zamanda problemlerin oluşmasını engelleyici koruyucu tıp alanında da önemli rol oynayabilir. Rejeneratif Tıp Merkezimiz'de; Prof.Dr. Işık Akgün ve ekibi;kan, kemik iliği ve yağ dokusundan alınan materyallerden oluşturulan hücresel tedaviler ve hücre kültürü uygulamaları ile hastalarımıza yeni başlangıçlar sağlayabilmektedir.

Rejeneratif Tıp Merkezi