Meme Kanseri Nedir? Tanı ve Tedavide Neler Yapılır?

Meme, süt kanalları, salgı bezleri, meme lobları, sinüs, yağ dokusu ve Cooper bağlarından oluşur. Kanser ise vücutta bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde ve sürekli çoğalmasıyla meydana gelir.

Meme; süt kanalları, salgı bezleri, meme lobları, sinüs, yağ dokusu ve Cooper bağlarından oluşur. Kanser ise vücutta bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde ve sürekli çoğalmasıyla meydana gelir. Her 8 kadından birinde görülen meme kanseri, meme dokusunda bulunan, süt kanalını oluşturan ve süt üretimini sağlayan hücrelerin çoğalmasıyla oluşur. Meme kanserlerinin yaklaşık olarak %80'i invaziv duktal karsinom olarak tanımlanan süt kanallarında ortaya çıkar. Geriye kalan yaklaşık %20'lik kesim ise invaziv lobüler karsinom yani süt bezelerinde gelişir. Fakat bunların haricinde nadiren de olsa medüller, tübüler ve müsinöz gibi farklı tipleri de bulunur. Meme kanserindeki hücrelerin çoğalarak kitle oluşturması zaman alır. Fakat kanser hücreleri çoğaldıktan sonra lenf düğümlerine ve kan dolaşımı aracılığıyla vücudun diğer bölgelerine yayılım gösterebilir. Meme kanseri, meme dokusunda ya da koltuk altında şişlik ve kitle varlığı ile karakterizedir. Ancak meme ucundan gelen akıntı ve memede şekil bozukluğu gibi belirtilere de yol açabilir. Meme kanserinin erken dönemde tanısının koyulması, tedavi şansını büyük ölçüde arttırır. Bu yüzden meme dokusu içinde şüphe uyandıran kitle varlığında mutlaka hekime başvurulmalıdır. Ayrıca 40 ila 69 yaş aralığındaki kadınların, iki yılda bir kez mamografi çektirmeleri ve sağlık taramalarını yaptırmaları önerilir. Meme kanseri tanı ve tedavi yöntemlerine geçmeden önce sıklıkla sorulan "Meme kanseri nedir?" sorusunu yanıtlamak gerekir.

 

Meme Kanseri Nedir?

Meme bölgesine ait hücrelerde başlayan kanser türü olarak tanımlanabilen meme kanseri, kalp ve damar hastalıklarının ardından en fazla ölüme neden olan hastalıkların başında yer alır. Kadınlarda en sık rastlanan kanser türü olan meme kanseri, nadiren erkeklerde de görülebilir. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de sağlıklı hücrelerin DNA'larında bir takım bozulmalar gerçekleşir. Meme kanseri, meme dokusundaki süt kanallarında ya da süt bezlerinde bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde sürekli çoğalmasıyla oluşur. Bu hücrelerin artmasıyla birlikte tümör adı verilen kütle oluşur. Tümör, benign (iyi huylu, kanserli olmayan) ya da malign (kötü huylu, kanserli olan) özellikte olabilir. Meme kanserinde, kötü huylu tümör oluşumunda rol oynayan hücrelerin oluşumu ve çoğalımı, başlangıç döneminde son derece yavaştır. Bu dönemde kişinin fark edebileceği bir belirtiye de neden olmaz. Kanser evresi ilerledikçe hücrelerin çoğalım hızı da artar. Bu da dolaşım sistemi ve lenf bezleri aracılığıyla vücudun farklı bölgelerine hızla yayılmasına yol açar. 50 ila 70 yaş aralığında oldukça yaygın olarak görülen meme kanserinin görülme ihtimali, ailesinde meme kanseri öyküsü bulunan kişilerde daha fazladır. Bu yüzden 40 yaşından itibaren tüm kadınların meme kanserine karşı bir tür tarama testi olan mamografi yaptırması önerilir. Tüm bunların yanı sıra menopoz döneminde kullanılan bazı hormon ilaçları da meme kanseri riskini arttırır. Sıklıkla sorulan "Meme kanserinde risk faktörleri nelerdir?" sorusunu yanıtlamadan önce "Meme kanseri belirtileri nelerdir?" sorusunu cevaplamak gerekir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Erken dönemde belirtiye yol açmayan meme kanseri vakalarında kanserin evresi ilerledikçe belirtiler de şiddetlenir. Meme kanseri varlığında görülen belirtilerin bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:
 • Meme dokusunda ya da koltuk altı bölgesinde hissedilen ağrısız şişlik ya da kitle,
 • Meme ucundan kanlı ya da şeffaf akıntı gelmesi,
 • Meme ucunda yara veya kızarıklık oluşması,
 • Meme başında (areola) çökme, renk değişimi gibi şekil bozukluğu olması,
 • Meme başında deri döküntüsü ve soyulma gibi cilt problemlerinin varlığı,
 • Meme cildinde bozulma, tahriş ya da kalınlaşma
 • Memenin büyümesi,
 • Memede ağrı,
 • Hâlsizlik,
 • Kilo kaybı.

Meme Kanseri Evreleri Nelerdir?

Meme kanseri evreleri şu şekilde sıralanabilir:
Evre 0: Kanserin başlangıç evresi olan bu dönemde kanser hücreleri meme dokusuna yayılmamıştır.
Evre 1: Kanserli hücrelerin oluşturduğu kitle, 2 cm'den küçüktür ve kanser, henüz lenf bezlerine ulaşmamıştır.
Evre 2: Tümör 2 ila 5 cm. aralığında bir boyuta sahiptir. Kanser, lenf bezlerine yayılım yapmamıştır.
Evre 3/A: Kanserli doku yaklaşık 5 cm. boyutundadır.
Evre 3/B: Tümör, cilde ya da göğüs duvarına doğru büyümüştür. Lenf bezlerine yayılım görülür.
Evre 3/C: Kanser, meme çevresindeki pek çok lenf bezine sıçramıştır.
Evre 4: Meme kanseri, vücutta bulunan diğer doku ve organlara sıçramış ya da farklı bir deyişle metastaz yapmıştır.

Meme Kanserinde Risk Faktörleri Nelerdir?

Göğüs kemiğinden koltuk altına ve kaburgaların alt sınırına kadar uzanan organ meme olarak tanımlanır. Laktasyon (emzirme) dönemi dışında meme dokusunun büyük bölümü yağ dokusundan oluşur. Memenin şekli ve sertliği de yağ dokusunun hacmine bağlı olarak değişir. Memede bulunan süt bezi ve kanallarını oluşturan hücrelerin, kontrolsüz bir hızla çoğalması sonucunda meme kanseri oluşur. Dünya çapında her 8 kadından birinde görülen meme kanserinin gelişiminde bazı risk faktörlerinin olduğu bilinir. Yalnızca 50 yaş ve üzerinde olmak bile meme kanseri için risk faktörüdür. Meme kanseri tanısı alan kadınların yaklaşık %70'i 50 yaş ve üzerindeki kişilerden oluşur. 45 yaşından önce ve 55 yaşından sonra menopoza girilmesi de meme kanseri görülme riskini arttırır. Menopoz döneminde 10 yıldan fazla süreyle östrojen tedavisi alan kadınlarda da meme kanseri görülme sıklığı daha yüksektir. Meme kanseri oluşumunda rol oynadığı düşünülen etkenler şu şekilde sıralanabilir:
 • Kadın cinsiyetine sahip olmak,
 • Obez ya da şişman olmak,
 • Sedanter yaşam tarzı,
 • Alkol ve sigara kullanımı,
 • Menarş (ilk âdet görme) yaşının küçük olması (12 yaşından önce),
 • Hiç doğum yapmamış olmak,
 • Hiç emzirmemiş olmak,
 • İlk doğumdan önce uzun süre ile doğum kontrol hapı kullanmak,
 • İlk doğumun 30 yaşından sonra yapılmış olması,
 • 55 yaşına kadar menopoza girmemiş olmak,
 • Menopoz döneminden sonra hormon tedavisi almak,
 • BRCA-1, BRCA-2 genlerine sahip olmak,
 • Fibroadenom ve papillomatosis gibi iyi huylu meme hastalıklarının varlığı,
 • Ailede meme kanseri öyküsünün bulunması,
 • Meme dokusundaki yağ oranının az olması,
 • İleri yaş.

Meme Kanseri Tanısı Nasıl Koyulur?

Meme kanserinde erken tanı, tedaviyi kolaylaştırdığı gibi tedavinin başarı şansını da arttırır. Erken tanıda amaç, kişide henüz meme kanseri belirtileri oluşmadan kanser bulgularının fark edilmesidir. Bu yüzden 40 yaşından sonra tüm kadınların en az iki yılda bir kez mamografi çektirmeleri önerilir. Yaklaşık 20 dakika süren bu işlem sayesinde meme kanseri çok erken dönemde fark edilebilir. Meme kanseri risk faktörleri bulunan kişilerde ise mamografinin yanı sıra ultrason ve MR gibi farklı radyolojik görüntüleme yöntemlerinin kullanımı da önerilir. Meme kanseri tanısı için öncelikle 20 yaşından sonra her kadın ayda bir kez âdet döneminin ardından geçen 1. haftada elle kendi memesini muayene etmelidir. Meme kanseri şüphesi ile kişinin hekime başvurmasının ardından hekim, öncelikle hastanın anamnezini alır ve ardından fizik muayene yapar. Gerekli durumlarda hekim, mamografi, ultrason, BT, MR çekilmesini ya da biyopsi yapılmasını isteyebilir.

Meme Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Meme kanseri tedavisi, hastanın genel sağlık durumuna ve meme kanserinin evresine göre farklı şekillerde yapılır. İlaçlı ve cerrahi yöntemlerle yapılan tedavi ile hastalık iyileştirilebilir. Meme kanseri tedavisi sırasında memenin korunması gözetilir. Lumpektomi yöntemiyle kanser hücreleri ve çevre dokular çıkarılır. Bazı vakalarda mastektomi işlemi ile meme dokusu tümüyle alınır. Yaygın kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan radyoterapi ise genellikle cerrahi girişimden sonra kalan kanserli hücrelerin yok edilmesi için yapılır. Seçilmiş vakalarda hormon tedavisi uygulanabilir. Bu yöntem meme kanserinin erken ya da geç evrelerinde uygulanabilir. Bazı hastalara kemoterapi uygulaması gibi yöntemler de kullanılabilir.
Meme kanserinde erken tanı çok önemlidir. Bu yüzden 20 yaşından sonra kişinin, her ay düzenli olarak iki memesini de elle muayene etmesi ve en az iki yılda bir kez mamografi çektirmesi gerekir. 
Meme kanseri ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Meme Kanseri Nedir? Tanı ve Tedavide Neler Yapılır? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz