Grup Florence Nightingale Hastaneleri bünyesinde Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezinin koordinatörlüğünde Demiroğlu Bilim Üniversitesi ile entegre ‘’Uluslararası Diyabet Merkezi’ (DİYAM) açıldı.
  
Prof.Dr. M. Temel Yılmaz koordinatörlüğünde İstanbul, Şişli, Gayrettepe, Kadıköy ve Ataşehir Florence Nightingale olmak üzere beş hastanemizde kurulan merkezimizde 30’a yakın endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanı, iç hastalıkları uzmanı, beslenme ve diyetetik uzmanı, diyabet hemşiresi ve psikolog görev yapmaktadır.

DİYAM (Diyabet Uygulamaları ve Araştırma Merkezi), ayrıca diyabete bağlı kalp-damar hastalıkları, nöroloji, göz hastalıkları, nefroloji, damar cerrahisi, ortopedi, enfeksiyon-deri hastalıkları bilim alanında 100’e yakın uzman tarafından desteklenmektedir.

İlk Uluslararası Konseptli Diyabet Merkezi

Grup Florence Nightingale Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi (DİYAM) on ayrı dilde hizmet veren ülkemizin ilk uluslararası diyabet merkezi konseptidir. Merkezimize başvuran diyabet hastaları, tedavileri tamamlandıktan sonra da gittikleri ülkelerde sürekli glukoz takip sistemi ile izlenmektedir.

Yüksek Teknolojiyi En Yoğun Kullanan Diyabet Merkezi

Gelişen ileri teknoloji ile birlikte diyabetin takibinde ve tedavisinde yüksek teknolojinin rolü giderek artmaktadır. DİYAM, diyabette yüksek teknolojinin kullanımına öncülük etmektedir. Merkezimizde CGM (sürekli glukoz ölçüm sistemi) ile diyabetik hastalar, 24 saat ekibimiz tarafından izlenmektedir. Özel alarm sistemiyle hastanın ani şeker, kan yükselişi ve düşmesi değerleri izlenmektedir. Patch pump (Kablosuz insülin pompa sistemleri ile) kola yapıştırılan küçük bir cihaz ile hastaya 24 saat insülin infüzyonu verilmekte, uzaktan kumandalı cihazıyla kullanılan insülin dozları ayarlanmakta ve CGM ile uyumlu olarak çalışmaktadır.

Teletıp (uzaktan takip ve tedavi) Sistemi ile Diyabeti İzleyen İlk Diyabet Merkezi 

Diyabetli hasta yaşam boyu sürekli olarak kan şekerini kontrol etmek her defasında kan şekeri sonuçlarını sağlık ekibine gösterebilmek, randevu almak ve hastaneye gitmek zorundadır. Bu uzun zaman alan bir işlemdir. Merkezimizde ilk kez uygulamaya sokulan teletıp uygulaması ve glukoz ölçüm sistemleriyle entegre olan sistemler sayesinde ya da CGM yardımıyla, hasta bu zorlukları hiç yaşamadan ve hastaneye gitmek zorunda olmadan merkezimizle kolayca iletişim kurabilir. Uzaktan erişim sistemleri ile sonuçlarını alabilir.

Diyabete bağlı organ hasarlarının kontrolü ve tedavisini tek merkezde yapıyoruz

Diyabet zaman içerisinde vücuttaki birçok organı etkileyebilen bir hastalıktır. Diyabetli hastanın sadece kan şekeri değil, diyabete bağlı kalp-damar hastalıkları, böbrek hastalıkları, göz hastalıkları, sinir doku hasarı, kemik erimesi-osteoporoz vb. diğer organlarda hasar yapıp yapmadığı uzman hekimler tarafından sürekli izlenmesi gerekir. Merkezimizde, diyabetli hastaya bu hizmetler tek bir çatı altında aynı ortamda zaman kaybı olmaksızın sunulmakta, işlemleri aynı gün içinde tamamlanmaktadır.

Diyabet Check- up’’ uygulamasıyla hastalığın gelecekteki riskler hakkında önceden bilgi veriyoruz

Diyabet check-up ile diyabette gelişen tıbbi teknolojiler sayesinde organ hasarı olmadan önceden hastalıkları teşhis etmek ve öğrenmek mümkün olabilmektedir. Diyabete bağlı gelecek zamanlarda gözlerde hasar olup olmayacağını, böbrek bozukluklarını, diyabete bağlı sinir hasarı, ayak damar tıkanıklıkları, osteoporoz (kemik erimesi), koroner kalp hastalığını daha bozukluklar olmadan on yıl öncesi bulmak ve önlemler olmak mümkündür. Merkezimize gelerek yarım gün içerisinde kontrolleri tamamlayıp bilgi sahibi olabilirsiniz. Merkezimizde özel diyabet kulübüne üye olan kişiler sürekli hasta eğitim okuluna kayıt yaptırabilir. Ücretsiz olarak farklı günlerde farklı konuları izleyerek diyabetle ilgili bilgi sahibi olabilir, diyabet okul programını bitirebilirsiniz.
"Diyabet Okulu’’ ile kesintisiz diyabet eğitimi veriyoruz ve diyabet yönetiminde destek veriyoruz.

Merkezimizde ayrıca diyabetli hastalar için diyabet yüksek teknoloji kurslarına, (insülin pompası, kablosuz pompalar, sürekli glukoz ölçüm yöntemini) ücretsiz olarak takip edebilir sorunlarını uzmanlara danışabilir. 

 

TIBBİ MERKEZE BAĞLI SAĞLIK REHBERİ YAZILARI