Diyabet Merkezi

Diyabet Merkezi
Grup Florence Nightingale Hastaneleri bünyesinde, Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin koordinatörlüğünde, Demiroğlu Bilim Üniversitesi ile entegre “Uluslararası Diyabet Merkezi” (DİYAM) hizmet veriyor. Prof. Dr. M. Temel Yılmaz koordinatörlüğünde Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nde faaliyet gösteren merkezde; 
 • endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanı, 
 • iç hastalıkları uzmanı, 
 • beslenme ve diyetetik uzmanı, 
 • diyabet hemşiresi,
 • psikolog görev yapıyor. 
Diyabet Uygulamaları ve Araştırma Merkezi ayrıca, multidisipliner anlayışla hareket ederek diyabete bağlı 
 • Kalp-damar hastalıkları, 
 • Nöroloji, 
 • Göz hastalıkları, 
 • Nefroloji, 
 • Periferik damar cerrahisi, 
 • Ortopedi, 
 • Enfeksiyon hastalıkları, 
 • Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi  alanında 100’e yakın uzman tarafından da destekleniyor.

Yüksek teknoloji yoğun şekilde kullanılıyor

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi, 10 ayrı dilde hizmet vermesi ile ülkemizin ilk uluslararası diyabet merkezi konseptine sahip. Merkezimize başvuran diyabet hastaları, tedavileri tamamlandıktan sonra da gittikleri ülkelerde glukoz takip sistemiyle sürekli izleniyor.

Diyabetin takibinde ve tedavisinde yüksek teknolojinin rolü günden güne artıyor. Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezimiz de diyabette yüksek teknolojinin kullanımına öncülük ediyor. Diyabetik hastalar, CGM (sürekli glukoz ölçüm sistemi) ile 24 saat ekibimiz tarafından izleniyor. 

Özel alarm sistemiyle hastanın ani şeker ve kan yükselişi ile düşme değerleri takip ediliyor. Patch pump (kablosuz insülin pompa sistemleri) yani kola yapıştırılan küçük bir cihazla, hastaya 24 saat insülin infüzyonu veriliyor. Uzaktan kumandalı cihazıyla, kullanılan insülin dozları ayarlanıyor ve CGM ile uyumlu olarak çalışıyor.

Diyabet, teletıp sistemi ile izleniyor

Diyabetli hasta; yaşam boyu sürekli kan şekerini kontrol etmek, her defasında kan şekeri sonuçlarını sağlık ekibine gösterebilmek, randevu almak ve hastaneye gitmek zorunda oluyor ve bu işlemler zaman alıyor. Oysa Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezimizde uygulamaya sokulan teletıp ve glukoz ölçüm sistemleriyle entegre olan sistemler sayesinde ya da CGM yardımıyla, hastalar bu zorlukları hiç yaşamadan ve hastaneye gitmek zorunda kalmadan merkezimizle kolayca iletişim kurabiliyor. Böylece uzaktan erişim sistemiyle sonuçlarını alabiliyor.

Organ hasarlarının kontrolü ve tedavisi tek merkezde yapılıyor

Diyabet, zaman içerisinde vücuttaki birçok organı etkileyebiliyor. Diyabetli hastanın sadece kan şekeri değil; diyabete bağlı kalp-damar hastalıkları, böbrek hastalıkları, göz hastalıkları, sinir doku hasarı, kemik erimesi (osteoporoz) ve benzeri şekilde diğer organların da zarar görüp görmediğinin uzman hekimler tarafından sürekli izlenmesi gerekiyor. Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezimizde, diyabetli hastalara bu hizmetler tek bir çatı altında, aynı ortamda, zaman kaybı olmaksızın sunuluyor ve işlemleri aynı gün içinde tamamlanıyor.

Diyabet check-up uygulaması, gelecekteki riskleri önceden belirliyor

Diyabet check-up, diyabette gelişen tıbbi teknolojiler sayesinde organ hasarı olmadan önceden hastalıkları teşhis etmek ve öğrenmeyi mümkün kılıyor. Böylece, diyabet nedeniyle gelecek zamanlarda göz hasarı, böbrek bozuklukları, diyabete bağlı sinir hasarı, ayak damar tıkanıklıkları, osteoporoz (kemik erimesi) ile koroner kalp hastalığı, henüz sorunlar başlamadan 10 yıl öncesinden bulunarak, önlem alınabiliyor. 

Merkezimizde yarım gün içinde yapılacak kontroller tamamlanarak bilgi sahibi olunabiliyor. Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezimizdeki özel diyabet kulübüne üye olan kişiler, sürekli hasta eğitim okuluna da kayıt yaptırabiliyor. Ücretsiz olarak, farklı günlerde farklı konuları izleyerek diyabetle ilgili bilgi sahibi olarak diyabet okul programı bitirilebiliyor.
Ayrıca, diyabetli hastalar için merkezimizde düzenlenen diyabet yüksek teknoloji kursları (insülin pompası, kablosuz pompalar, sürekli glikoz ölçüm yöntemini) ücretsiz olarak takip edebilerek, sorunlar hakkında uzmanlardan danışmanlık alınabiliyor.
Diyabet Merkezi biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz

Video