“Yeni Normal”de çocuğunuzun tüm sağlık ihtiyaçları için hizmetinizdeyiz.

Hastanemize gelen çocuklara öncelikle ateş ölçümü yapılmaktadır. Covid-19 şüphesi olan çocuklar için ayrı bir poliklinikte hizmet vermekteyiz. Covid-19 şüphesi olmayan çocuklar için normal polikliniklerde hizmetimize devam ediyoruz.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümümüzde, doğum öncesi intrauterin hayattan (anne karnı) itibaren izlenmeye başlanan bebekler, doğum sonrası düzenli aylık kontrollerle aşı takibi yapılmakta ve mental - motor gelişimleri, beslenmeleri yakından takip edilmektedir.

Doğum sonrasında bebekler gözlem odasında hemşirelerimizin gözetiminde emzirme için annelerin yanında 24 saat takip edilir ve uzman çocuk doktorlarımızın kontrolünde doğum sonrası ilk 72 saat içinde yapılması gereken tarama testleri, rutin kontrolleri ve tetkikleri yapılmış olarak taburcu edilir.

Bölümümüzdeki yeni doğan ünitemiz'de 24'üncü gebelik haftasından itibaren erken doğum, çoğul gebelik, diyabetik anne bebeği, iri bebek, anne karnında mekonyum (kendi dışkısını) yutmuş bebek, zor doğum bebeğine bakım sağlanmakta,  yeni doğan tarama testleri, sarılıklı bebekler için fototerapi tedavileri başarıyla uygulanmaktadır.

Bölümümüz kapsamında hizmet veren polikliniklerimizde çeşitli hastalık yakınmaları ile gelen çocuklarımızın tanı ve tedavisi için gerekli tüm hizmetler verilmektedir. Tanıların kesinleştirilmesi için koordineli olarak biyokimya, mikrobiyoloji, radyoloji laboratuarlarımızla birlikte çalışılmaktadır.

Çocuk Kardiyoloji Bölümümüzde; çocukluk çağında görülen konjenital (doğumsal) ve edinsel (sonradan görülen ) kalp hastalıklarının tanısı ve tedavisi alanında uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Çocuk Endokrinoloji Bölümümüzde; başlıca büyüme geriliği, boy kısalığı, tiroid, obezite, diyabet, raşitzm, böbrek üstü bezi, kemik ve kalsiyum metabolizması bozuklukları ve genel hormon hastalıkları konularında uzman kadromuz hizmet vermektedir.

Çocuk Kardiyoloji Bölümümüzde, anne karnında kalp hastalığı tanısı konur ve bazı doğumsal kalp hastalıkları bebek henüz anne karnındayken tedavi edilmeye başlanır. Yeni doğan  bebeklerin kalbi ekokardiografi, anne karnındaki bebeklerin fetal ekokardiografi ile kalp sağlığı değerlendirilmektedir.

Çocuk Genetik Hastalıkları Bölümümüzde; çocuk sağlığı ve hastalıkları ihtisasını yaptıktan sonra üzerine klinik genetik ihtisası yapmış hekimlerimiz hizmet vermektedir. Genetik danışmanlık; aynı ailenin farklı kuşaklarından insanları etkisi altına alabilen hastalıklar üzerine bilgi vermekte ve nedeni açıklanamayan durumların genetik bir sebebe bağlı olup olamayacağını araştırmaktadır.

Çocuk Romatoloji Hakkında
Çocukluk çağının romatolojik hastalıkları ile ilgilenen bilim dalıdır. Çocukluk çağında romatizmal
hastalıklar iki ana grupta değerlendirilir:

 • Genetik geçişli hastalıkların en büyük grubunu otoinflamatuar hastalıklar oluşturur. Bunların içinde en çok bilineni ve ülkemizde en yaygın olanı Ailevi Akdeniz Ateşidir.
 • Kazanılmış hastalıklarda da çevresel etkilerin yanısıra genetik özelliklerin de etkili olduğuna dair bilgiler vardır. Çocukluk çağında kazanılmış hastalıklar içinde en sık Juvenil İdiopatik Artrit görülür. Bu hastalık aynı zamanda çocukluk çağının kronik hastalıkları arasında en sık görülen 3. hastalıktır.

Başlıca Çocuk Romatoloji Bilim Dalında İzlenen Hastalıkları:
 • Juvenil İdiopatik Artrit
 • Entezit İlişkili Artrit
 • Psöriatik Artrit
 • Sistemik Lupus Eritematozus
 • Juvenil Dermatomiyozit
 • Juvenil Skleroderma
 • Kawasaki Hastalığı
 • Ig A vasküliti (Henoch Schönlein Purpurası)
 • Behçet Hastalığı
 • Diğer Vaskülitler
 • Reaktif Artritler
 • Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF)
 • Periyodik ateş, aft, farenjit, adenit (PFAPA)
 • Diğer Otoinflamatuar HastalıklarÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümümüz bünyesinde bulunan çocuk allerji ünitesi astım, allerjik rinit, konjuktivit (göz nezlesi), sinüzit, ürtiker (kurdeşen) gibi allerjik hastalıkların tanı, tetkik  ve tedavilerini gerçekleştirmektedir. Solunum fonksiyon testleri, allerjik deri testleri, immunoterapi (aşılama) deneyimli kadromuz tarafından uygulanmaktadır.

Yatarak tedavi alması gereken hastalarımız için şefkatli, deneyimli çocuk hemşirelerimizin ve sağlık personelimizin hizmet verdiği yataklı çocuk servisimiz bulunmaktadır. 

Çocuk Sağlığı Merkezi olarak ayrıca anne baba eğitimi konusunda da çalışmalar yürütmektedir. Başlıca bebek bakımı, emzirme teknikleri, çocukların beslenme sorularına yönelik eğitim programları, seminerler, broşür çalışmaları ile anne babalar aydınlatılmaktadır. 

TIBBİ BÖLÜME BAĞLI SAĞLIK REHBERİ YAZILARI