• Çocuk Cerrahisi
  • Çocuk Ürolojisi

1960 yılında Adapazarı İlyaslar İlkokulu’nu bitiren Prof. Dr. Alaettin Çelik, 1963 yılında Üsküdar Ortaokulu’ndan mezun olmuştur. 1966 yılında Haydarpaşa Lisesi’nden mezun olduktan sonra girdiği İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1972 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl sınavla fakültenin 2.Cerrahi  Kürsüsü’nde asistan olduktan sonra Kasım 1975 ile Şubat 1976 arasında 4 ay kısa dönem askerlik görevini Yedek Subay olarak Gelibolu Askeri Hastanesi’nde yapmıştır. 1977 yılında 2. Cerrahi Kürsüsü’nde Genel Cerrahi uzmanı olmuştur. 

Fakültede olmayan Çocuk Cerrahisi alanında üst ihtisas yapmak üzere çalışmak ve yurda dönüşte Çocuk Cerrahisi Kürsüsü’nü kurmak üzere 01.12.1978 – 01.12.1980 tarihleri arasında fakülte tarafından uzman olarak görevlendirildiği İngiltere Londra Üniversitesi  The  Hospital for Sick Children ( G.O.S) Çocuk Cerrahisi Bölümü’nde iki yıl Registrar olarak çalışmıştır. Fakülteye dönüş sonrası Çocuk Cerrahisi çalışmalarına devam etmiştir. 1982 yılında doçent olmuştur.  

Aynı yıl 06.09.1982 tarihinde İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı kurucu başkanı olarak atanmıştır. 30 yataklı hasta servisi, YBÜ, polikliniği ve ameliyathanesi olan, Öğrenci, Asistan ve Uzman eğitimi veren Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalını kurmuştur.  1988 yılında profesör olmuştur.  Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığına ek olarak 1990 – 1995 tarihleri arasında Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkan Yardımcısı, 1995 – 1998 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı olarak da görev yapmıştır. 

Kendisinin uzmanlık belgesi sahibi olduğu Genel Cerrahi, Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi alanında Türkçe ve yabancı dilde basılmış , atıf almış çok sayıda klinik ve deneysel araştırma makaleleri, vaka sunumları, yönettiği  uzmanlık tezleri, yurtiçi ve yurtdışı kongrelerde sunulmuş serbest bildirileri, kitap bölüm yazarlığı ve tıp öğrencileri için yazılmış, Yenidoğan Cerrahisi (2008), Çocuk Cerrahisi Kitabı (2013), Çocuk Cerrahisi Pediatrik Rutinler kitabı (2014) mevcuttur. 

Çeşitli mesleki tıp derneklerine üyedir. Sağlık Bakanlığı Çocuk Cerrahisi Tıpta Uzmanlık Kurulu Üyesidir. İstanbul Tıp Fakültesi'nde Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı’nı kurmuş, geliştirmiş, çok sayıda öğrenci, asistan, uzman ve öğretim üyesi yetiştirmiştir. 2013 tarihinde Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığı’ndan ayrılmıştır. 16.03.2016 tarihinde yaş haddinden emekli olmuştur. Aynı fakültede sözleşmeli çalışma süresi 22.10.2016 tarihinde sona ermiştir. Çocuk Tümörleri Konseyi haftalık toplantılarını yürütmektedir.

Halen İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nde Çocuk Cerrahisi Uzmanı olarak görev yapmaktadır

  • Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği 
  • İngiliz Çocuk Cerrahları Derneği ( BAPS ) 
  • Asya Pasifik  Çocuk Cerrahisi Derneği ( APSA ) 
  • Pediatrik  Üroloji  Derneği 
  • Türk Cerrahi Derneği 
  • Türk Tıp Derneği 
  • Türkiye Futbol Adamları Derneği 
  • Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği