Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi

Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi
Obezite; tüm dünyada adeta salgın şeklinde görülen ve hayatı tehdit edebilen sorunlara neden olabilen bir hastalık. Bu nedenle de yakından takip ve tedavi edilmesi gerekiyor.

Tek bir nedene bağlı gelişmeyen obezitenin ortaya çıkmasında birçok etken önemli rol oynayabiliyor. Dolayısıyla obezitenin birçok bölümden klinisyenin katıldığı, multidisipliner yaklaşımla ele alınarak tedavi edilmesi gerekiyor. Hastalar; varsa altta yatan hastalıklarından beslenme alışkanlıklarına, yemek yemeğe teşvik eden psikolojik durum bozukluğunun varlığından hormonal dengesinin bozuk olup olmadığına göre değerlendiriliyor. Grup Florence Nightingale Hastaneleri Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezimizde, bu anlayışı benimseyerek hastalarımıza en iyi, kaliteli ve sonuç odaklı hizmeti vermek için çalışıyoruz.


Sık Kullanılan Kaç Tür Obezite Ameliyatı Yapılıyor?

Tüp mide ameliyatı

Bu ameliyatla, mide hacminin küçültülmesi ve kişinin fazla yemesinin engellenmesi amaçlanıyor. Normalde 1500-2000 ml olan mide hacmi, tüp mide ameliyatı ile 50-100 ml hacme düşürülüyor. Tüp mide ameliyatını takip eden 1-2 yıl içinde istenmeyen kiloların yaklaşık %60’ının kaybedildiği gözleniyor.
Ülkemizde en sık yapılan obezite cerrahisi, tüp mide ameliyatı oluyor. 4-5 delik açılarak, kapalı yöntemle (laparoskopi) gerçekleştirilen bu ameliyat, cerrah açısından diğer ameliyata göre daha kolay oluyor.

Gastrik by-pass cerrahisi

Gastrik by-pass ameliyatında sadece mide küçültülmüyor. Aynı zamanda bağırsaklardan geri emilimin gerçekleşmesi için gerekli alan azaltılarak, şeker ve yağ gibi maddelerin vücuda girmesi engelleniyor.
Gastrik by-pass, Amerika Birleşik Devletleri’nde sıkça tercih ediliyor. Obezite sendromunda diyabet ön planda ise kişiler bu tür ameliyatlardan daha fazla fayda görüyor.

Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz

Video