Obezite ve Metabolik Cerrahi

Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi Nedir?

Obezite ve metabolik cerrahi merkezi, metabolik hastalıklardan kaynaklanan obezitenin tedavisi için cerrahi işlemlerin uygulandığı tıbbi birimdir. Obezitenin sebepleri genetik, çevresel faktörler, beslenme veya metabolik hastalıklar olabilir. Bazı obezite tedavisinde spor ve diyet yeterli olmayabilir. Tedavi sağlanamayan durumlarda obezitenin altında yatan nedenlerin iyi araştırılması gerekir. Metabolik hastalıklar, aşırı kiloya sebep olabileceği gibi morbid obezite nedeniyle de vücutta çeşitli metabolik hastalıklar ortaya çıkabilir. Diyabet, hipotiroidi gibi ek bir metabolik hastalığı olan kişilerde obezite tedavisinin başarılı olması için bu hastalığa yönelik tedavi uygulanmalıdır. Metabolik cerrahi yöntemlerde hedef, metabolik cerrahiyi çözmeye yöneliktir. Obezite cerrahisinde ise aşırı kiloya neden olan fiziksel durumları düzeltmek amaçlanır. Obezite ve metabolik hastalıklar birlikte tedavi edilmelidir.

Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezinde Tanı Yöntemleri ve Florence’ın Yaklaşımı

Obezite ve metabolik cerrahi merkezlerinde hastalıkların tanısı için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Florence Nightingale Hastanelerinin Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi bünyesinde son teknoloji tanı cihazları bulunur. Hastanelerimize başvuran kişiler, öncelikle merkezimizde bulunan deneyimli doktorlar tarafından muayene edilir. Fiziksel muayeneye ek olarak gerekli tetkik ve teşhis yöntemleri yardımı ile hastalık tanısı konulur. Hastalığın tanı ve sebepleri belirlendikten sonra kişiye tedavi seçenekleri sunulur. Doktor önerisiyle birlikte hastanın da onayı alındıktan sonra tedavi yöntemine karar verilir. Florence Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi’nde uygulanan tanı yöntemleri şunlardır:
 • Beden Kitle İndeksi (BKİ): Kişinin ağırlığının boyunun karesine bölünmesi sonucu elde edilen sayısal değer, beden kitle indeksini verir. Beden kitle indeksinde sağlıklı ve obez kişiler için belirlenen değer aralıkları vardır. Çıkan sonuçlar bu değerler ile karşılaştırılarak obezite tanısı konulur.
 • Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ve Bilgisayarlı Tomografi: Manyetik rezonans görüntüleme yönteminde yumuşak dokularda her türlü kitle tespit edilebilir. Bilgisayarlı tomografi ise sert dokuların görüntülenmesinde kullanılan radyolojik bir tekniktir. Obezite hastalarında yağlanma miktarını ölçmek için manyetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografiye başvurulabilir.
 • İdrar Testleri: Şeker hastalığı, tiroit bozuklukları gibi metabolik hastalıkların teşhisinde idrarda bulunan karbonhidrat, yağ ve protein miktarlarına bakılır. Bunun için çeşitli idrar testleri kullanılabilir.
 • Kan Testleri: Obeziteye sebep olan metabolik hastalıkların teşhisinde kan içerisinde bulunan karbonhidrat, yağ ve protein seviyeleri ölçülür. Normal seviyelerin dışında sonuçlar tespit edilirse hastalık tanısı konulabilir.
 • Hormon Testleri: Metabolik hastalıklar hormonların eksikliği veya fazlalığı sonucu ortaya çıkabilir. Bu nedenle hormon seviyelerinin kontrol edilmesi önemlidir.

Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezinde Tedavi Edilen Hastalıklar

Obezite ve metabolik cerrahi merkezinde kilo artışına neden olan çeşitli hastalıkların tedavisi gerçekleştirilebilir. Hormon hastalıkları ve kandaki şeker, yağ, protein seviyesini bozan hastalıklar bunlardan bazılarıdır. Ayrıca morbid obezite, insanlarda çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Tedavi için kişiye en uygun cerrahi yöntemler uygulanmalıdır. Obezite ve metabolik cerrahi merkezinde tedavi edilen hastalıklar şunlardır:
 • Obezite: Aşırı kilo artışı ve vücutta yağlanma ile karakterize bir hastalıktır. Altta yatan sebep belirlendikten sonra tedavi edilebilir. Bazı hastalar sadece düzenli diyet ve egzersiz programları ile iyileşebilirken bazı kişilerde cerrahi tedavi yöntemlerine başvurmak gerekebilir. Obeziteyi ortadan kaldırarak ileride ortaya çıkması muhtemel hastalıkların da önüne geçilebilir.
 • Diyabet (Şeker Hastalığı): Tıp dilinde diabetes mellitus olarak da bilinen şeker hastalığı, kanda glikoz seviyesinin normalin üzerinde seyretmesi durumudur. Özellikle tip 2 diyabet ile obezite yakın ilişkili olabilir. Obezite, insülin direncine sebep olarak hastalarda diyabet gelişmesini tetikleyebilir.
 • İnsülin Direnci: İnsülin, pankreas hücrelerinden üretilen bir hormondur ve kandaki şeker seviyesini normal sınırlarda tutmayı sağlar. Obezite nedeniyle insülin direnci görülebilir. Fazla karbonhidrat tüketimi ve yağlanma nedeniyle vücutta üretilen insülin miktarı, kandaki şeker seviyesini normale indiremez. Bu nedenle insülin direnci oluşur.
 • Tiroid Hastalıkları: Tiroid bezinin az veya fazla çalışması, tiroid hastalıkları olarak tanımlanır. Tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi) durumunda metabolizma yavaşlayacağı için kilo alımı artabilir. Bu nedenle obezite ortaya çıkabilir.
 • Yüksek Kolesterol (Hiperlipidemi): Hareketsizlik, obezite gibi nedenlerle kandaki zararlı kolesterol seviyesi yükselebilir. Kolesterol seviyesi yüksek kişilerde damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon, kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları görülme riski artabilir.
 • Karaciğer Yağlanması: Morbid obezite hastalığına sahip kişilerde karaciğer yağlanması oluşabilir. Karaciğer yağlanması nedeniyle şeker hastalığı, karaciğer iltihabı, siroz görülebilir. Obezite tedavisi ile birlikte karaciğerde ortaya çıkabilecek yağlanmanın da önüne geçilebilir.
 • Metabolik Sendrom: Obeziteye ek olarak şeker, yağ metabolizması hastalıkları veya hipertansiyon da görülüyorsa bu durum metabolik sendrom olarak tanımlanır. Metabolik sendromu olan kişilerde insülin direnci, yüksek kolesterol, şişmanlık, yüksek tansiyon görülebilir.
 • Uyku Apnesi: Uyku sırasında solunumun durması veya yavaşlaması hastalığına uyku apnesi denir. Uyku apnesi olan kişilerde solunum birden fazla kez durabilir. Bunun sonucunda ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Obezitenin neden olduğu aşırı kilo, uyku apnesine sebep olabilir.
 • Hipofiz Bezi Hastalıkları: Büyüme hormonu fazlalığı (Cushing sendromu ve akromegali) ve kortizol fazlalığı, hipofiz bezi hormonlarının düzensizliği sonucu ortaya çıkabilir. Bu hormonların normal seviyelerin dışında bulunması obeziteye neden olabilir.

Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezinde Yapılan İşlemler ve Tetkikler Nelerdir?

Obezite ve metabolik cerrahi merkezinde yapılan işlemler, tanı yöntemlerine ek olarak hastanın hangi tedaviye daha uygun olduğunu belirlemeyi sağlar. Uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen işlem ve tetkikler sonucunda en doğru tedaviye karar verilebilir. Obeziteye neden olan bir metabolik hastalık varsa, bu hastalık da tedavi programına dahil edilir. Tetkik için kullanılan yöntemleri şunlardır:
 • Laboratuvar Testleri: Hastadan alınan kan tahlili sonucunda laboratuvar ortamında şeker, yağ, protein, hormon seviyeleri kontrol edilir. Tespit edilen değerler ile birlikte hastanın ameliyatsız veya cerrahi yöntemlerden hangisine uygun olduğuna karar verilebilir. Ayrıca ameliyat öncesi hazırlık sürecinde kan tahlili yapılarak kişinin anesteziye uygunluğu kontrol edilebilir.
 • Radyolojik Görüntüleme: Manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi, röntgen ve ultrason gibi radyolojik yöntemler obezitenin tanısında faydalı olabilir. Ayrıca tedaviye karar verme sürecinde ve ameliyat planı yapılırken operasyon bölgesinin detaylı değerlendirilmesi için kullanılabilir. Ameliyat sonrası iyileşme ve kontrol sürecinde de bu görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir.
 • Endoskopik Değerlendirme: Ön muayene ve radyolojik görüntülemenin yetersiz kaldığı durumlarda endoskopik yöntemlerden yardım alınabilir. Endoskopi ile alınan biyopsi sonucuna göre hastalığın kesin teşhisi konulabilir. Endoskopi, tanı için kullanılmasının yanı sıra obezite cerrahisinde tedavi amacıyla da kullanılabilir.

Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezinde Tedavi Yöntemleri ve Florence’ın Yaklaşımı Nedir?

Obezite ve metabolik cerrahi merkezlerinde hem obezite tedavisi hem de çeşitli metabolik hastalıkların tedavileri gerçekleştirilebilir. Bu tedaviler sayesinde kişinin yeme seviyesi kontrol edilerek kilo vermesi sağlanabilir. Florence Hastaneleri, alanında uzman doktorları bünyesinde bulunduran obezite ve metabolik cerrahi merkezlerine sahiptir. Tıp alanındaki tüm gelişmeleri yakından takip eden sağlık ekibi, son teknoloji cihazlar ve tedavi yöntemleriyle obezite hastalarına olumlu sonuçlar sunar. Cerrahi operasyonlar öncesinde, sırasında ve sonrasında sizinle sürekli iletişim halinde olur. Hastanelerimizin Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezlerinde sunulan tedavi yöntemleri şunlardır:
 • Mide Kelepçesi (Gastrik Bant) Ameliyatı: Midenin girişine, şişirilebilen bir halka takılır. Bu halka nedeniyle mide daraldığı için hasta sınırlı miktarda gıda tüketebilir. Derinin altında bulunan ince boru sayesinde halka genişletilip daraltılabilir.
 • Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi): Midenin bir kısmının çıkarılması ile mideyi küçültmeyi hedefleyen bir yöntemdir. Mide tüp şekline döner.
 • Mide Katlama Ameliyatı (Sleeve Gastrik Plikasyon): Midenin bazı noktalarında açılan delikler, mide üstüne katlanarak dikilir. Bu sayede midenin hacmi azalabilir.
 • Mide Balonu: Midenin içine balon yerleştirilir. Mide içerisinde balon bulunduğu için mide hacminde ve yemek yemede azalma görülebilir.
 • Gastrik Bypass (Atlatma) Ameliyatı: Mide, küçültülür ve bağırsağın bir kısmının atlanması ile bağırsağa bağlanır. Bağırsağın atlanan kısmında besinler sindirilmediği için daha az sindirim sağlanır ve kilo alımı azalabilir.
 • Mini Gastrik Bypass Ameliyatı: Gastrik by-pass’dan farklı olarak küçültülen mide, bağırsağın iki metrelik kısmı atlandıktan sonra daha aşağı kısımdan bağırsak ile birleştirilir. Böylece besinlerin emilimi azaltılabilir.
 • Duodenal Switch Ameliyatı: Mide küçültülür ve bağırsağa benzer şekilde tüp haline getirilir. Sonrasında mide, daha aşağıdan bağırsağa bağlanır. Bu sayede hastanın besin alımı ve sindirimi azalabilir.
 • Sadi-S Cerrahi Yöntemi: Metabolik bir cerrahi ameliyat yöntemidir. Hastaların mide hacmi azaltılır ve vücutta gıda emiliminin sınırlanması sağlanabilir.

Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezinde Kullanılan Sağlık Teknolojileri (Cihaz) Nelerdir?

Tıptaki ve teknolojideki gelişmelerle birlikte obezite ve metabolik cerrahi alanındaki ameliyatlarda robotik sistemler kullanılmaya başlamıştır. Florence Hastaneleri, son teknoloji cerrahi sağlık sistemlerini bünyesinde bulunduran obezite ve metabolik cerrahi merkezlerine sahiptir. Merkezlerimizde kullanılan cerrahi sistemler şunlardır:
 • Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi: Küçük alanlarda üç boyutlu yüksek çözünürlük elde edilmesini sağlayan bu sistem, cerrahi operasyonlar sırasında doktorun becerisini artırabilir. Ayrıca görüş ve uygulama hassasiyeti arttığı için ameliyatlardan daha başarılı sonuçlar elde edilebilir.
 • Robotik Tüp Mide Ameliyatı: Tüp mide ameliyatı robotik sistemlerle daha başarılı şekilde gerçekleştirilebilir. Üstün hareket özgürlüğü, hassas dikiş sağlaması nedeniyle ön plana çıkar.
 • Robotik Gastrik Bypass Cerrahisi: Gastrik bypass operasyonu, çalışılan bölgenin darlığı nedeniyle karmaşık bir ameliyattır. Robotik yöntemlerle dar alanda çalışmak, dikiş uygulamak daha kolay olabilir.

Florence Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi Ekibi, Uzmanlıkları ve Özel İlgi Alanları Nelerdir?

Florence Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi ekibi içerisinde uzman cerrahlar, obezite doktorları, diyetisyenler, fizik tedavi doktorları, laborantlar, anestezisyenler, hemşireler, fizyoterapistler, asistanlar ve teknisyenler bulunur. Bu uzman ekip, multidisipliner olarak bir arada çalışarak, obezite ve metabolik cerrahi işlemlerinin öncesinde ve sonrasında hastalara hizmet konusunda konforlu bir ortam sunmayı hedefler.

Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi Multidisipliner Bakış Açısıyla Diğer Birimler ile İlişkisi Nedir?

Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi, birçok tıbbi birimle bir arada multidisipliner olarak çalışır. Cerrahiden başarılı bir sonuç almak için uzman bir ekip tarafından hastanın obezite tanısının belirlenmesi, altta yatan sebeplerin ortaya çıkarılması ve doğru tedavinin gerçekleştirilmesi önemlidir. Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi ile multidisipliner olarak çalışan birimler şunlardır:
 • Anesteziyoloji: Cerrahi ameliyatlar sırasında ağrı ve acı duyulmaması için lokal veya genel anestezi yöntemi kullanılır. Anestezi yöntemlerinin uygulanması için anesteziyoloji alanında uzman doktorların ameliyatta bulunması gerekir.
 • Beslenme ve Diyetetik: Obezitenin sebebi fazla yeme sonucu kilo alımı ve yağlanmadaki aşırı artış olabilir. Obezite cerrahisi operasyonlarından önce ve sonra diyetisyen kontrolü altında sağlıklı beslenme düzenine geçmek ve diyete dikkat etmek önemlidir.
 • Diyabet Merkezi: Obezitenin nedenlerinden biri şeker hastalığıdır. Ayrıca obezite nedeniyle şeker hastalığı ortaya çıkabilir. Obezite ve metabolik cerrahi planlanırken diyabet merkezi bünyesinde bulunan uzman doktorlardan destek alınmalıdır.
 • Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları: Metabolik hastalıklar, obezitenin başlıca sebeplerinden biri olabilir. Bu hastalıkların kontrol altına alınması, obezite cerrahisinin başarısını etkileyebilir.
 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon: Obezite cerrahisi öncesinde ameliyata hazırlık aşamasında ve sonrasında hastaların formunu koruması amacıyla fizyoterapist önerisiyle egzersiz programı uygulanmalıdır.
 • İç Hastalıkları (Dahiliye): Obezitenin neden olduğu metabolik hastalıkların teşhis ve tedavisinde dahiliye biriminden destek alınabilir.
 • Kardiyoloji: Obezite nedeniyle kalp damar hastalıkları ortaya çıkabileceği için ameliyat sırasında ve sonrasında bir problem yaşamamak amacıyla kardiyoloji bölümüne danışılabilir.
 • Radyoloji: Obezite cerrahisinin tanı ve tedavisi için radyolojik görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir.
 • Robotik Cerrahi Merkezi: Robotik cerrahinin obezite tedavisinde birçok avantajı vardır. Bu nedenle obezite cerrahisi ameliyatlarında robotik cerrahi merkeziyle bir arada çalışmak gerekebilir.
Obezite ve Metabolik Cerrahi biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
Telefon Numarası
Eposta Adresiniz