Kardiyoloji

Kardiyoloji Nedir? Kardiyoloji Bölümü Hastalıkları, Tanı ve Testleri

Kardiyoloji kalp ve damar hastalıkları ile ilgilenen tıbbi uzmanlık bölümüdür. Kalp yetmezliği, kalp kapak hastalığı, aritmiler ve vücudumuzdaki tüm damarların (kalbi besleyen koroner damarlar, beyni besleyen şah damarları ve bacak atar damarları başta olmak üzere) hastalıkları kardiyolojinin ilgi alanındadır. Kardiyoloji kalbin ve tüm damarların hastalıklarının teşhis ve tedavisi ile ilgilendiği gibi aynı zamanda önleyici kardiyoloji tüm bu damar sisteminin sağlıklı kalmasıyla da ilgilenir. Kardiyoloji alanının bazı alt uzmanlık dalları da vardır. Bunlar; elektrofizyoloji, ekokardiyografi, girişimsel kardiyoloji ve kardiyak görüntülemedir. Kardiyoloji uzmanı olan hekimlere kardiyolog denir. Kardiyologlar kalp hastalıklarını teşhis etmede genellikle EKG, ekokardiyogram, egzersiz stres testi, görüntülemeli stres testleri (talyum testi, sintigrafi), holter testi ve anjiyografi gibi farklı testler yaparlar. 

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Kardiyoloji Merkezimizde, uzman kardiyologlarımız kalp ve damar hastalıklarını güncel tedavi yöntemleriyle başarıyla tedavi ediyor.Kardiyoloji, kalp ve damarların sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenen bilim dalıdır. Günümüzde ölümlerin en sık sebebi olan kalp damar hastalıklarından korunma ile başlayan tanı süreci teknolojik gelişmelerin yakından takip ve uygulanması ile devam etmektedir. Grup Florence Nightingale Hastaneleri Kardiyoloji Merkezimizde, 33 yılın getirdiği deneyim ile kalp ve damar hastalıklarını güncel tanı yöntemleri ile erkenden tanı koyuyor ve tedavi yöntemleriyle başarı ile tedavi ediyoruz.

Kardiyoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Kardiyoloji pek çok kalp hastalığı ve kalp-damar sağlığıyla ilgilenen bir alandır. Kardiyoloji randevusu alarak hastalar kardiyoloji bölümünde muayene olabilir. Gelişen tarama testleri ile kardiyoloji muayenesinde daha kolay teşhis konulur ve hastalığın gidişatına göre tedavi süreci planlanır. Kardiyolojinin baktığı hastalıklar ve sağlık sorunları şöyle sıralanabilir.:
 • Aritmi ve çarpıntı
 • Şiddetli göğüs ağrısı
 • İskemik kalp hastalığı 
 • Perikardiyal hastalık
 • Torasik aort hastalıkları
 • Senkop
 • Kalp yetmezliği 
 • Kalp kapağı hastalıkları
 • Kardiyomiyopati
 • Nefes darlığı
 • Doğuştan kalp kusurları
 • Kalp kası hastalığı 
gibi pek çok kalp hastalığının teşhis ve tedavisi kardiyoloji bölümünde yapılır.
Daha fazla bilgi için

Adınız Soyadınız *
Telefon Numarası *
Gönder

Girişimsel Kardiyoloji

Geçmişte yüksek riskli aort darlığı olan hastalarda kalp ameliyatı tek seçenekti. Hastaların iyileşme süreci ameliyattan sonra uzun zaman alıyordu. Gelişen teknoloji ve yöntemler sayesinde artık daha az riskli ve iyileşme sürecinin daha kısa sürdüğü tedavi seçenekleri mevcuttur. Kardiyolojinin alt uzmanlık dalı olan girişimsel kardiyoloji de gelişmiş tedavi seçenekleri sayesinde vücudunuzda büyük kesiler yapılmadan işlem yapılmasını sağlayan bir branş haline gelmiştir. Lokal anestezi altında kasık ya da kolunuzda esnek ve çok ince bir kateter sayesinde kalbin görüntüsü alınır. Tıkalı damarları açmak için stent takılabilir ya da kateter şişirilerek balon uygulaması ile damarlar açılmaya çalışılır. Girişimsel kardiyoloji koroner arter hastalığı, akut miyokard enfarktüs (kalp krizi), vasküler hastalık ve iskemik kalp hastalığında tedavi yöntemi olarak sık kullanılır. Yapılan işlem göğüs ağrısını gidermede ve hastanın kalp fonksiyonlarını düzenlemede oldukça etkili olabilir. Girişimsel kardiyoloji ile çözüm elde edilemezse düzenli ilaç tedavisinin yanı sıra daha büyük cerrahi işlemler yapılabilir.

Kardiyoloji Hangi Testleri Yapar?

Hastaneye kalp muayenesi için gittiğinizde bazı testler yapılır. Hekimlerin en sık istediği testler şunlardır:
 • EKG (elektrokardiyogram): Kalp atışlarının hızı ve ritminin belirlenmesi için yapılır. Mevcut ya da daha önceden geçirilmiş kalp krizini belirlemek ve kalbin anormal bulgularını tespit etmeye yardımcı olur. EKG testi birkaç dakikada çekilir. 
 • Ekokardiyogram( EKO): Göğüse sürülen jel ile kalbin ve kan akışının ultrasonu çekilir. Bu test kalp boyutu ve işlevi, kapak yetersizliği, damar tıkanıklıkları, doğuştan kalp kusurları, kalbin etrafında anormal sıvı toplanmasını tespit eder. 
 • Egzersiz stres testi (ETT): Kalbe yeterli kan akışı gidip gitmediğini kontrol etmek için koşu bandı üzerinde egzersiz yapılırken sürekli EKG çekilir. Test koroner arterlerde tıkanıklık olup olmadığını, egzersiz sırasında kalp atış hızını, kan basıncını, kalp ritmini, solunum anormalliklerini , kan akışının yeterli olup olmadığını tespit eder. Testin süresi 8-12 dk arasında değişir. 
 • Görüntülemeli stres test (sintigrafi): Koşu bandında yeterince koşamayacak durumdaysanız bu test yapılabilir. Açılan damar yolundan kan damarlarını genişleten ilaç verilir ve ultrason ya da nükleer kamera ile kalbin görüntüsüne bakılır. Bu test 1-3 saat arasında tamamlanır. Bu test kan akışının yeterliliğini ve kan akışını engelleyen tıkanıklıkları tespit etmek için yapılır.
 • Holter cihazı: Elektrik kabloları olan, küçük bir kutu boyutundaki holter cihazı göğse yapıştırılır. Bir gün ya da bir aya kadar göğse yapışık kalır. Uzun süre kalbi takip eden bu cihaz kalp ritmi ve kalp atış hızını, çarpıntı olup olmadığını tespit etmek için etkilidir. 
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MR): Vücudun tüm yapısını ayrıntılı görüntülemek için, manyetik alan ve radyo frekans dalgaları kullanılır. Kalp ve kan damarlarınızın incelenmesi ve felçten etkilenen beyin bölgesinin tespitinde kullanılabiir. Testten alınan görüntüleme ile kalp yapınız değerlendirilir, kalp kapakçıklarında sorun olup olmadığı incelenir.
 • Eğim testi: Genelde baygınlık ve baş dönmesinin sebebini anlamak için yapılan bir testtir. Test esnasında yukarı doğru eğik bir masanın üstüne uzanırsınız. Bu test ile kan basıncınız ve kalp atış hızınızın yerçekimi kuvvetine karşı nasıl tepki vereceği ölçülür. Testin sonuçları ile baş dönmesi ve bayılma nöbetleri değerlendirilir. Kalp ritim değişiklikleri tanımlanır.
 • Koroner anjiyografi: Kalbin kan ihtiyacını sağlayan koroner arterlerinizi incelemek için yapılır. Kol veya kasıklarınızdan kalbe doğru kateter gönderilir. Kanınıza enjekte edilen özel boya ile kalbiniz görüntülenir. Bu test sayesinde koroner arterlerinizde daralma ya da tıkanıklık olup olmadığı tespit edilebilir. Ayrıca beyin ve bacak damaları da anjiyografi ile görüntülenebilir.

Sık Sorulan Sorular

Kardiyoloji Muayenesine Giderken Aç Mı Gidilir?
Kardiyoloji muayenesinden önceki gece yarısından itibaren bir şey yiyip içmeniz önerilmez. Bununla birlikte, hekiminizin uygun görmesi halinde muayene saatiniz öğleden sonra ise 7:30’dan önce hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz. Sigara kullanıyorsanız bir gün önceden sigara içmeye ara vermeniz ve kafeinli yiyecekler ve içecekler tüketmemeniz tavsiye edilir. Sabah kullandığınız ilaçlar varsa sadece su ile ilaçlarınızı içebilirsiniz .

Kardiyoloji Muayenesi Nasıl Yapılır?
Kalp sorunları olan hastayı muayene edip hastalık teşhisi koymak birkaç aşamalı bir süreçtir. Muayenede öncelikle hastalık öykünüz sorulur ve detaylı bir fizik muayene yapılır. Hastalığın genetik olup olmadığını anlamak için ailenizin tıbbi öyküsü de sorulabilir. Kapsamlı bir muayene ve yapılan ekokardiyografi ve BT gibi tıbbi testlerin sonucunda kalp hastalığınız yüksek ihtimalle tespit edilebilir.

Kardiyoloji Ve Kalp Damar Cerrahisi Arasındaki Fark Nedir
Kalp cerrahisi ve kardiyolojinin farkı sıklıkla merak edilen sorulardan birisidir. Kardiyoloji ve kalp damar cerrahisinin ilgilendiği alan kalp olsa da yaptıkları işlemler açısından, kardiyoloji doktoru ve kalp ve damar cerrahisi doktorunun aldıkları uzmanlık eğitimleri birbirinden farklılık gösterir. Kardiyoloji bölümü anjiyoplasti gibi işlemlerle kalp hastalıklarının teşhis ve tedavisini belirler. Kardiyoloji dolaşım sistemine yoğunlaşmış bir bölümdür. Bu branşta daha çok kalp kateterizasyonu, kalp pili takılması gibi daha farklı invaziv işlemler yapılır. Koroner arter baypas ameliyatı, kapak değişimi gibi cerrahi işlemler ise kalp damar cerrahisi uzmanları tarafından yapılır.

Neden Kardiyoloji Check Up’ı Yaptırmalısınız?
Düzenli olarak kalp muayenesi yaptırmanız mevcut kalp sorunlarının erken teşhisi ya da oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçilmesini sağlayabilir. Muayene esnasında kalp hastalığı belirtisi olup olmadığı bakılır ve hastalık gelişme riski değerlendirilir. Risk derecesini belirleyen bazı faktörler şunlardır: Yüksek kan basıncı, yüksek kan kolesterolü, yüksek kan şekeri, aşırı kilolu olma, sigara ve alkol tüketimi gibi zararlı alışkanlıklar. Bazı tarama testlerinin 20 yaşından itibaren yapılması önerilir. Kalp tarama testlerinin düzenli aralıklarla yapılması sağlığınız için önemlidir. Yapılması tavsiye edilen bazı taramalar ve tarama zamanları şunlardır:
 • Kan basıncı testi; 20 yaşından sonra en az iki yılda bir yapılması önemlidir.
 • Ağırlık ve BKİ: Düzenli olarak her yıl beden kitle indeksinizi kontrol etmeniz önerilir.
 • Kan kolesterol testleri: 20 yaşından itibaren en az 4 ila 6 yılda bir yapılması gerekir.
 • Kan şekeri testleri: Genellikle 40’lı yaşlardan sonra rutin hale getirilmesi gereken bir testtir. En az 3 yılda bir yapılması önerilir. 
Sağlık durumunuza göre bu testleri yapma sıklığınız değişebilir. Profesyonel bir sağlık kuruluşunda yapılacak olan tetkikler sonucunda testleri yaptırma periyodunuz hakkında hekiminiz sizi detaylı şekilde bilgilendirecektir.

Neden Florence Nightingale Kardiyoloji Merkezi?

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Kardiyoloji Merkezi; 30 yıllık tecrübesiyle, alanında uzman ve deneyimli kardiyologlardan oluşan güçlü tıbbi ekibi ve gelişmiş cihazlarıyla hizmet veriyor. Kardiyoloji Merkezimizde; hipertansiyondan metabolik sendroma, koroner arter hastalıklarından kalp ritim bozukluklarına dek pek çok kardiyolojik hastalık başarıyla tedavi ediliyor.
Alanlarındaki en son gelişmeleri yakından takip eden tecrübeli uzman hekimlerimiz; kalp hastalıkları, elektrofizyoloji, ekokardiyografi, kalp kateterizasyonu, koroner anjiyografi, koroner balon/stent girişimleri ve diğer girişimsel kardiyoloji alanlarında kalp ve damar hastalıklarının tetkik, tanı ve tedavilerini başarıyla uyguluyor.

Randevu Alın