Karaciğer Nakli Merkezi

Karaciğer Nakli Merkezi
2004 yılında kurulan Karaciğer Nakli Merkezinde 1500’ün üzerinde Karaciğer Nakli ameliyatı gerçekleştirilerek, her yıl 100 ve üzerinde Karaciğer Nakli yapılmaktadır. Karaciğer nakli ameliyatı sadece operasyondan ibaret değildir. Nakil öncesi ve sonrası tüm süreçleri kapsayan multidisipliner bir bakış açısı son derece önemlidir. Nakil ekibinin uzmanlığının yanında, yüksek kalitede laboratuvar, ameliyathane, ameliyat öncesi ve sonrası bakım ve yoğun bakım ünitesi ve görüntüleme hizmetleri gereklidir.

Sağlık Bakanlığı’na her yıl bildirilen verilere göre; hastalarını %95 ve üzeri oranında sağlıklı yaşama kavuşturan Grup Florence Nightingale Hastaneleri Karaciğer Nakli Merkezi, alanında uluslararası kabul görmüş, 25 yıllık deneyime sahip merkez Prof. Dr. Yıldıray Yüzer'in gerçekleştirdiği başarılı karaciğer nakli ameliyatlarıyla canlıdan canlıya karaciğer naklinde başarıda 1. sırada yer almaktadır.

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Karaciğer Nakli Merkezinde ekibimiz nakil öncesi, sırası ve sonrasında tüm süreçlerde en doğru bakımı ve tedaviyi almanız için sizinle ilgilenmektedir. Amacımız siz ve ailenizin ihtiyaçlarına odaklanmış kaliteli bir hizmet sunmaktır.

Tüm bu alanlardaki uzmanlarımız bir ekip olarak sizin sağlığınız ve bakımınız için takım arasında tartışılır, test sonuçlarınız hızlı bir şekilde kullanılabilir, randevular koordinasyonda programlanır ve nakli bakım ekibi sizin için neyin en iyi olduğunu belirlemek için birlikte çalışır.

Karaciğer Nakli Süreci 


Doktorunuz eski karaciğeriniz ile yaşayamayacağınızı ve hayatınızın bundan sonrasını yeni bir karaciğer ile geçirmeniz gerektiğini söylediğinde, bu sözler belki de sizi biraz endişelendirmiştir. Fakat karaciğer yetmezliği olan hastalar için şu anda dünyada bilinen en iyi tedavi karaciğer naklidir. 

Her gün dünyada birçok insan karaciğer nakli ile yaşama şansını yakalayıp, sağlıklı, aktif yaşantılarına geri dönebilmektedir. Son yıllarda karaciğer naklinin başarısı hızla artmıştır. 

Cerrahi tekniklerinin gelişmesi ve yeni çıkan ilaçlarla ameliyattan sonra hastaların yaşam oranı ve yaşam kalitesinin arttığını söylemek mümkündür.

Size veya çocuğunuza doktorlar tarafından karaciğer nakli gerektiği söylendikten sonra önünüzde iki yol vardır: Kadavradan karaciğer nakli veya canlı vericili karaciğer nakli.

Kadavradan Karaciğer Nakli


Trafik kazası, beyin kanaması, beyin tümörü veya kalp krizi sonrası beyin ölümü gelişen kişilerin ailelerinin organlarını bağışlaması sonrası gerçekleşebilir.

Yapılan incelemeler organ veren hastanın herhangi bir bulaşıcı hastalık, kanser veya karaciğer hastalığına sahip olmadığını göstermelidir. Uygun şartlarda çıkartılan ve özel koruma sıvılarında korunan karaciğerin ölen kişiden alındıktan sonra en geç 24 saat içinde takılması gerekmektedir.

Maalesef ülkemizde kadavradan organ bağışı son derece az olduğu için uzun bekleme listeleri vardır.
Kadavra organ bekleme listesindeyseniz size 24 saat ulaşılabilecek telefonunuzu (tercihen cep telefonu) yanınızdan ayırmamalısınız.

Ayrıca ameliyat için kan vereceklerin listesi de sürekli yanınızda olmalıdır.

Canlı vericili karaciğer nakli


Karaciğer hastalığı olan ve organ nakli ihtiyacı bulunan kişilerin akrabalarından alınan parça karaciğer ile gerçekleşen ameliyat biçimidir.

Anne, baba, kardeş, eş veya diğer akrabaların karaciğerlerinin bir parçasını vermek için gönüllü olması gerekir. Bu gönüllü kişiye pek çok test yapılır. Yapılan tüm testlerin kişinin karaciğerinin parçasını vermesinde bir sakınca olmadığını göstermesi gerekir. Bu testler iki yöndedir:

Birincisi; Organ bağışlayan kişinin herhangi bir zarar görmemesi için tüm vücut sistemleri detaylı olarak incelenir; kalp, akciğer, sindirim sistemi gibi tüm organlar ve ruhsal durum.

İkincisi; Karaciğere yönelik incelemeler. Bu incelemeler içinde karaciğerin haritası diyebileceğimiz; karaciğerin tüm yapısal özelliklerine, atardamar, toplardamar ve safra yollarına bakılır.

Eğer tüm incelemeler uygunsa gönüllü kişinin organ bağışlamasında bir sakınca olmadığına karar verilir. Küçük çocuk hastalar için genellikle vericinin karaciğerinin sol yan kısmını, erişkin ya da büyük hastalar için vericinin karaciğerinin sağ kısmını almak gerekir.

Karaciğer nakli ameliyat prosedürü: Kadavradan karaciğer nakli


Kadavradan karaciğer nakli cerrahi tekniğinin esasları 25 - 30 yıl öncesine dayanır. Yıllar içinde uygulanan cerrahi teknikler iyice geliştirilmiş bu sayede başarı oranları artmış, komplikasyon oranları ise azalmıştır.

Karaciğer nakli yine de oldukça zor bir ameliyattır ve ortalama 6 - 12 saat arası sürer.

Hasta karaciğerin tamamı çıkarılır ve yerine sağlam karaciğer konulur. Basit gibi görünse de çok kanamalı geçebilen bu ameliyat için genellikle 1 veya 2 cerrah, 3 cerrahi asistanı, 3 hemşire ve 2 anestezi uzmanı ile asistan hemşire ve teknisyenler gerekir.

Hasta karaciğer dört ana kan damarından kesilir ve karaciğerde üretilen safrayı bağırsaklara taşıyan safra kanalı denilen tüp bağırsaklardan ayrılır. Yeni karaciğer daha sonra yerine yerleştirilir ve ameliyatın tamamlanması için ana kan damarlarıyla safra kanalı yeniden birleştirilir.

Karaciğer nakli ameliyat prosedürü: Canlı vericili karaciğer nakli


Canlı vericili karaciğer nakli ise son yıllarda uygulanmaya başlamış ve son 10 yıl hızla yaygınlaşmıştır. Bu ameliyatta karaciğeri çıkaran ve karaciğeri takan iki ekip genellikle beraber ve aynı anda çalışır. Gönüllü karaciğer vericisi akrabadan alınan karaciğer parçası alıcının karın ana toplardamarı (vena cava) korunarak çıkartılan hasta karaciğerinin yerine yerleştirilir. 

Cerrahi teknik olarak kadavra ameliyatlarından çok daha zor bir yöntemdir ve daha büyük bir ekip gerektirir. En az 2 cerrah, 4 cerrahi asistanı, 3 hemşire, 2 anestezi uzmanı, 2 anestezi asistanı, 4 anestezi hemşiresi ve teknisyeni ameliyat süresince görev alır.

Ayrıca çok küçük olan atardamarın dikilmesi için mikrocerrahlar ve ameliyat boyunca yapılan ultrason incelemeleri için uzman radyologlarda gereklidir. 
Canlı vericili karaciğer ameliyatı 8 - 16 saat arası sürer. Verici ameliyatı süresi ise 4 - 6 saattir.

Son aşamada bile donör (verici) organın uyumsuz olması veya başka komplikasyonlar nedeniyle ameliyat iptal edilebilir ya da ertelenebilmektedir.

Karaciğer nakli ameliyat prosedürü: T-Tüpün yerleştirilmesi ve safra boşaltımıSafra; karaciğer tarafından üretilen ve safra kanalı aracılığı ile karaciğerden bağırsaklara taşınan bir salgıdır. Safra yağların parçalanması ve atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasında görev almaktadır.

Karaciğer nakli ameliyatından sonra cerrahınız, safra kanalına T-tüpü adı verilen küçük bir tüp bağlamayı gerekli görebilir. T-tüpü safranın vücudunuzun dışındaki küçük bir torbaya boşalmasını sağlar. Bu sayede safranın miktarı ölçülebilir. 

T-tüpü 7 - 10 gün ya da daha uzun süre safra torbasına bağlı kalabilmektedir.

Genellikle onuncu gün çekilen T-tüpü filminde (T-kolanjiografi) her hangi bir darlık veya safra kaçağı gözlenmezse T-tüpü bağlanır veya kapatılır.

Yaranın iyileşmesi ve özel testlerin yapılabilmesi için genellikle 3 - 6 ay, bazen de daha uzun bir süre yerinde kalabilmektedir.

 
Karaciğer Nakli Merkezi Tıbbi Birimi Bulunan Hastanelerimiz
Karaciğer Nakli Merkezi biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz

Video