Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın Hastalıkları ve Doğum
Grup Florence Nightingale Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümümüzde; alanında uzman, tıp dünyasındaki güncel gelişimleri yakından takip eden akademik profile sahibi hekimlerden oluşan bir ekip görev yapıyor.

Kadın sağlığı, hastalıkları ve doğum alanlarında ileri teknoloji ve modern tıbbın tüm olanaklarını kullanarak hizmet verilen Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümümüzde; menopoz, psikolojik danışmanlık, hamilelik ve emzirme dönemi danışmanlığı hizmetleri de bulunuyor.

Bölümde kadın sağlığı ve doğum konusunda farklı alanlarda tanı, tedavi ve takip gerçekleştiriliyor. Bu alanlar şöyle sıralanıyor:

Jinekolojik Onkoloji Bölümü: Kadın kanserleri olarak da anılan, kadın üreme sistemi kanserlerinin tarama, teşhis ve tedavisine odaklanan jinekolojik onkolojide, bu alanda uzman hekimlerimiz, jinekolojik kanserlerin erken tanısı ile laparoskopik ve robotik cerrahi gibi gelişmiş yöntemlerle tedavi gerçekleştiriyor. Ayrıca cerrahi tedavinin yanı sıra uygun görülen medikal onkoloji ve radyasyon onkolojisi gibi ek tedavi yaklaşımları da ilgili uzmanlık alanlarıyla koordineli çalışarak multidisipliner anlayışla yürütülüyor.

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Jinekolojik Onkoloji Bölümü’nde;

- Rahim ağzı (serviks) kanseri,
- Rahim (endometrium) kanseri,
- Yumurtalık (over) ve fallop tüpü kanserleri,
- Vulva kanseri,
- Vajen kanserleri gibi jinekolojik kanser hastalıkları en son teknoloji medikal ve jinekolojik onkoloji cerrahisi yöntemleriyle teşhis ve tedavi ediliyor.
Cerrahi tedaviler; açık, kapalı (laparoskopik) ve robotik yöntemlerle uygulanıyor. Günümüzde, dünyadaki örnekleri gibi rahmin alınması (histerektomi), yumurtalık kistleri (over kisti), miyom ameliyatları (myomektomi) ve en önemlisi jinekolojik onkoloji ameliyatları sayılı ve sınırlı merkezde robotik cerrahi yöntemleriyle gerçekleştiriliyor.

Perinatoloji Bölümü: Gebelik ve doğum bilimi olan perinatoloji; erken doğumun önceden anlaşılıp önlenebilmesi, çoğul gebeliklerde oluşabilecek problemlerin teşhisi ve gebeliklerin yakından takip edilerek sürecin en kapsamlı şekilde yönetilebilmesini sağlıyor. Perinatoloji Bölümü’nde ayrıca; gebe kadınların ve bebeklerinin sağlığının yakından takip edilmesi, anne karnındaki bebeğe ait (fetal) anormalliklerin erken teşhisi, kromozomal anormalliklerin taranması, düşüklerin ve ölü doğumların engellenmesini konusunda da çalışılıyor.

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Perinatoloji Bölümü, 2009 yılından bu yana detaylı ultrason, obstetrik doppler ultrason, fetal ekokardiografi, fetal ense kalınlığı ölçümü gibi birçok perinatolojik test ve uygulamayı, perinatoloji uzmanı hekimler ve sağlık personeli tarafından başarıyla yapıyor.

Bu bölümde; amniyosentez, CVS (koryon villus biyopsisi), doppler ultrasonografi, dörtlü test, erken doğum taraması, erken gebelik ultrasonu, gebelikte detaylı ultrason, ikili test, üçlü test gibi tetkikler gerçekleştiriliyor.

Ürojinekoloji Bölümü: Aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları ve idrar kaçırma şikayetleriyle ilgilenen “ürojinekoloji” üroloji biliminin bir alt dalı olarak hizmet veriyor. Bu alana giren rahatsızlıkların tanı ve tedavisi için kadın pelvik taban anatomi ve kadın hastalıkları ürojinekolojifizyolojisi ile ürodinamik incelemelere gereksinim oluyor. Herkeste ortaya çıkabilen farklı nedenlere göre tedavinin tıbbi veya cerrahi olarak kişiye özel olarak düzenlenebilmesi gerekiyor.

Menopoz: Adet kanamalarının durması yani son adet anlamına gelen menopoz, kadın hayatının ortalama üçte birlik kısmını kapsıyor. Menopoza girme yaşı; etnik köken, genetik ve yaşam şekliyle doğrudan ilişkili oluyor. Dünyada ortalama menopoz yaşı 50-55 iken Türkiye’de 46-51 arasında değişiyor. Sigara kullanımı ise bu yaşı ortalama 2 yıl öne çekiyor.

Menopozda başta ateş basması olmak üzere uykusuzluk, duygudurum değişiklikleri, depresyon, cinsel istekte azalma, vajinal kuruluk, ağrılı cinsel ilişki, kemik erimesi, üst çenede diş kaybı, göz kuruluğu ve idrar kaçırma gibi şikayetler değişen derecelerde görülüyor. Bu süreçte kimi kadın hiç reaksiyon göstermez veya fark edilmeyen hafif reaksiyonlar gösterirken, bazıları çok ağır ve çeşitli semptomlar yaşayabiliyor.

Yumurtalıklarda azalmış yumurta faaliyeti ve ona bağlı östrojen kaybıyla ilişkili olan en sık karşılaşılan menopoz semptomları şöyle sıralanıyor:

- Menstrüel sikluslarda düzensizlik (adet düzensizliği),
- Vazomotor semptomlar (ateş basmaları),
- Ürogenital atrofi (idrar yolları, vajina ve etraf dokularda zayıflık ve hacim kaybı),
- Östrojenin uzun vadede eksikliğine bağlı sağlık problemleri (osteoporoz ve kardiyovasküler hastalıklar gibi)

Menopoz dönemine giren bir kadında; jinekolojik muayene, kan tahlilleri, ultrason, PAP Smear testi, mamografi ile gerekli görülürse meme ultrasonu yapılıyor. Bu dönemdeki temel problem östrojen kaybı olduğundan, tedavide de öncelikle bu eksikliğin giderilmesi gerekiyor. Bu amaçla ilk olarak kişinin risk profili değerlendirilerek, uygun görülürse hormon replasman tedavisi (HRT) önerilebiliyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum ile ilgili
Randevu Talebi İçin Formu Doldurun

Randevu Talep Edin

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz

Video