Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Hiperbarik Oksijen Tedavisi
Grup Florence Nightingale Hastaneleri Hiperbarik Oksijen Tedavisi Bölümümüzde hiperbarik oksijen (HBO) tedavisi tamamen kapalı bir basınç odası içerisinde, 1 atmosferden daha yüksek basınçlarda, maske veya ortamdan % 100 saf oksijen solutulması ile uygulanır.

Bu yöntem ile dokulara giden çözünmüş oksijen miktarı, oksijenin difüzyon mesafesi (dokuda gidebildiği mesafe) ve etkinliği artar, dokulara kan gitmese bile erimiş haldeki oksijen ile dokunun yaşayabilirliği sağlanabilir. Ayrıca antibiyotik etkinliğinin artması, kemik dokunun canlanması, granülasyon (sağlıklı yara iyileşme dokusu) dokusunun gelişmesi, kolajen yapımı, yeni damar oluşumu ve yeni hücresel aktiviteler ile yarayı iyileştirmeye yardımcı olur. 

HBO Nerelerde Kullanılır?

Bilimsel olarak ispatlı bu tedavi yöntemi, diyabetik ayak yaraları, kronik yaralar, damar tıkanıklığına bağlı yaralar, kemik iltihapları, yumuşak doku enfeksiyonları, avasküler/aseptik nekroz (kemik ölümü), ani işitme kaybı, ani görme kaybı, ezilme yaralanmaları, ameliyat sonrası yaralar, radyasyon hasarı, yanık, riskli greft ve flepler, karbonmonoksit (soba, tüp gaz, doğalgaz) zehirlenmesi, hava embolisi ve vurgunda başarı ile kullanılır. Kısacası her türlü oksijensiz kalmış dokunun oksijenlenerek hem iyileşmesi hem de yenilenmesi sağlanır. Sayılan hastalıkların haricinde denene ve başarı elde edilen başka hastalıklar da mevcuttur. 

Tedavi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle tedaviye girecek herkes Sualtı Hekimi ve Hiperbarik Tıp Uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Mevcut hastalığı ve kronik hastalıklarının durumu önem arz eder. Eğer klinik olarak hasta uygunsa akciğer grafisi ile kontrol yapılır ve herhangi bir risk yok ise tedaviye alınır. Eğer risk olabilecek durumlar var ise hastaya konsültasyon istenebilir veya ileri tetkik için yönlendirilebilir. Ortalama bir HBO tedavisi seansı 2,5 atmosfer basınçta yaklaşık olarak 2 saat sürer. 

Tedavi Esnasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hasta, günlük olarak ilaçlarını almış, beslenme düzenini aksatmamış, tüm takıları, çakmak gibi yanıcı malzemelerini ve elektronik cihazlarını bırakmış, tedavi önlüğünü ve terliğini giymiş olarak tedaviye alınır. HBO tedavisi esnasında aralıklı olarak oksijen solutulur. Böylece oksijenin yan etkilerinden korunma sağlanır. Hastanın HBO tedavisi esnasında uyanık durumda ve aktif olması istenir. Bu sayede hem daha etkin bir solunum kapasitesi ve tedavi hem de herhangi bir ihtiyacı tespit etmek mümkün olacaktır. Hastanemizdeki basınç odamızda, tedavi esnasında hastaları sesli ve görüntülü olarak takip etmekteyiz. 

Yan Etkiler Nelerdir?

Basınç ile uğraştığımız için hava olan her organ bu tedaviden etkilenir. Özellikle grip olma durumunda kulak açma manevrasının iyi yapılamaması kulakta dolgunluğa ve ağrıya sebep olabilir. Aynı şekilde, sinüslerde de sıkışma meydana gelebilir. Bunun için basınçlama esnasında operatöre durumu bildirmek yeterlidir. Seans durdurulup, manevra yapıldıktan sonra ya medikal tedavi ile seansa devam edilir veya tedaviye ara verilir. Akciğerdeki gazlar solunum ile bağırsaklardaki gazlar ise sıkışarak kendiliğinden dengelenir. 
  • Yüksek basınç bazı epileptik odakları tetikleyebilir. Bu nedenle hikayede epilepsi olması halinde nöroloji konsültasyonu istenmektedir. 
  • Ellerde eldiven tarzı uyuşukluk, özellikle 20 seanstan fazla tedaviye giren hastalarda görülebilir ve tedavinin kesilmesiyle normale döner, araz bırakmaz. 
  • Geçici miyopi ise, oksijenin lens üzerindeki etkisinden kaynaklanır. Yaşı ileri hastalarda hipermetropinin düzelmesi de görülebilir ama tedavi kesildikten yaklaşık olarak 8 hafta sonra normal haline geri döner. Bu nedenle tedaviye düzenli olarak giren hastaların, tedavi sürecinde yeni gözlük numarasını almamaları önerilir. 
  • En tehlikeli yan etkisi ve belki de en az görüleni ise hava embolisidir. Hastanemizde bundan korunmak için tedavi öncesinde akciğer röntgeni istenir. 

Cihazımızın Özellikleri Nelerdir?

Hastanemizde kullandığımız basınç odamız, Barox HBO tarafından en son teknoloji, tamamen otomatik ve yeni nesil borulama sistemi ile üretilmiştir. Üretiminde kullanılan tüm aksamlar sertifikalı kuruluşların onayından geçmiş olup hasta güvenliği, sağlığı ve konforu ön planda düşünülmüştür.  

Basınç odamız, hava ile basınçlanan ve maske ile oksijen solutulabilen sistemi kullanmaktadır. Tüm tedavi süresinde oksijen düzeyi otomatik sensörler ile takip edilmektedir. Basınç odamızın günlük, haftalık, aylık, 6 aylık ve yıllık bakımları teknik personelimiz ve  Barox HBO tarafından sağlanmaktadır. 
Hiperbarik Oksijen Tedavisi Tıbbi Birimi Bulunan Hastanelerimiz
Hiperbarik Oksijen Tedavisi ile ilgili
Randevu Talebi İçin Formu Doldurun

Randevu Talep Edin

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz

Video