Acil Servis

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Acil Tıp Bölümü, grup hastanelerinin acil servislerine başvuran hastaların gerekli tıbbi müdahalesinin zamanında ve eksiksiz yerine getirilmesini sağlayan tam donanımlı bir tıbbi bölümdür. Acil Servis ünitesinin verimli çalışmasını sağlayan laboratuvar ve radyoloji bölümleri 24 saat çalışmakta olup, kesintisiz olarak hizmet vermektedir.

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Acil Servis Ünitelerini diğer acil servis ünitelerinden ayıran en önemli özelliklerden biri acil servisimize başvurmuş olan hastamız gerekli ilgili uzman ile mutlaka bir araya getirilir, konsülte edilir. Acil servise başvuran hastamız ayrıca ilgili bölüme gitmek durumunda kalmaz.

Hastanelerimizin hekimleri, hemşireleri ve diğer sağlık personeli sağlık durumu kritik olan hastalara, yaralanma vakalarına ve aynı zamanda daha basit sağlık sorunları olan hastalara müdahale etme konusunda eğitimlidirler. Acil servislerimize başvuran hastalar sağlık personelleri tarafından durumlarının önemine göre sıralanır ve hekimler bu sıralamaya göre en öncelikli hastalara daha önce tıbbi müdahalede bulunurlar. Buna “Triaj Sistemi” denir. Bu sistem uluslararası akreditasyon ve bilimsel kuruluşlar tarafından tanımlanmıştır.

İstanbul Florence Nightingale Hastanesinde; dâhiliye, dahiliye acil ve cerrahi acil olmak üzere iki bölümlü mevcuttur ve 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Bunların acil servis ünitemizde her türlü acil müdahalenin yapılabildiği ve hastayı yerinden oynatmadan ilgili servislere transferini sağlayan çok fonksiyonlu sedye/yataklar mevcuttur. Acil serviste müşahede altında tutulacak veya tedavi edilecek hastalar için kullanılan multifonksiyonel ve tam donanımlı hasta yatakları bulunur.

İstanbul Florence Nightingale Hastanesinde sabit acil tıp uzmanı olmakla birlikte ihtiyacı olan hasta için iç hastalıkları uzmanı, genel cerrah, nörolog, kardiyolog, kadın doğum uzmanı, çocuk hastalıkları uzmanı, ortopedi ve travmatoloji uzmanı rutin olarak bulunmaktadır.

Kardiyovasküler cerrahi ekibimiz gerekli durumlarda acil müdahalede bulunabilmektedir. Bu branşlar dışında da uzman ihtiyacı olursa hemen çağırılabilmektedir. Solunum yolu müdahale aygıtları, monitörler ve geçici kalp pili gibi çeşitli tıbbi ve girişimsel müdahale cihazları 24 saat süre ile kullanıma hazır bulunmaktadır.

Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi: 5 dâhili, 1 cerrahi olmak üzere toplam 6 yatak kapasitesine sahiptir. Ünitemiz dahiliye (iç hastalıkları), genel cerrahi, kadın hastalıkları ve doğum, çocuk hastalıkları uzman hekimleri ile 24 saat hizmet vermektedir.

Ne zaman acil servise başvurulmalıdır?

24 saat içinde müdahale edilmediği takdirde organ ya da yaşam kaybına sebep veren tüm durumlar acildir. Ani başlayan tüm belirtileri de acil statüsünde değerlendirmek gerekir. 

Aşağıdaki durumlarda zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurunuz:
  • Kan tükürüyorsanız,
  • Kan kusuyorsanız,
  • Büyük abdestiniz katran renginde ise,
  • Şiddetli baş ağrısı başlamış ise,
  • Şiddetli ani başlayan baş dönmesi,
  • Göğüste veya sırtta baskı hissi ve veya ağrı,
  • Sol kol 4-5. parmaklarda ani uyuşma,
  • Ani nefes darlığı varsa,
  • Kalp atımlarınız düzensiz ise,
  • Vücudunuzun her hangi bir yerinde daha önce hissetmediğiniz şekilde bir ağrınız varsa.

Randevu Alın